Kategoritë

Botuesit

Autorët

Libri i Xhungles Mogli, Rudyard Kipling, pershtatje per femije Shihe të plotë

Libri i Xhungles Mogli, Rudyard Kipling, pershtatje per femije

Në kodrat e Indisë Jugore një foshnjë rri ngrohtë dhe e sigurtë në shpellë. Ai është shtrirë midis këlyshëve ujqër, pranë Mama Ulkonjës dhe nuk ka fare frikë. Jashtë shpellës Sher Kani, tigri njeringrënës, ulërin me zemërim duke dashur ta kullufisë foshnjën.

Info shtesë

SKU000333

Disponueshëria: Ne gjendje

$3.38

Me ulje çmimi!

-20%

$4.23

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Aventurat e Tom Sojerit, Mark Tuen, pershtatje per femije

  Aventurat e...


  Befas mbi libër ra një hije në çastin që Tom...

 • Viti i mbrapshte, Ismail Kadare

  Viti i...


  Ngjarjet e romanit "Viti i mbrapshtë" ndodhin...

 • Historia pa mbarim, Michael Ende

  Historia pa...


  Ky roman i botuar më 1979, i përkthyer...

Titulli: Libri i Xhunglës, Mogli (përshtatje për fëmijë)
Origjinali: The Jungle Book
Gjinia: Roman
Autori: Rudyard Kipling
Shqipëroi: Iris Kokoli
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2003
Fq. 64
Pesha: 0.103 kg.
ISBN: 978-99927-939-5-3

Mbi librin

Në kodrat e Indisë Jugore një foshnjë rri ngrohtë dhe e sigurtë në shpellë. Ai është shtrirë midis këlyshëve ujqër, pranë Mama Ulkonjës dhe nuk ka fare frikë. Jashtë shpellës Sher Kani, tigri njeringrënës, ulërin me zemërim duke dashur ta kullufisë foshnjën.

-Jo! – thotë Mama Ulkonja. – Këlyshi i njeriut më përket mua. Ai do të jetojë që të vrapojë me ujqërit e tjerë, do të bëhet biri im dhe unë do ta quaj Mogli.Vitet kalojnë dhe Mogli, këlyshi i njeriut, rritet së bashku me ujqërit.

Ai mëson Librin e Xhunglës nga mësuesit e tij Bali, ariu plak i murrmë dhe Bagera, pantera e zezë. Mogli kalon plot aventura dhe ka shmë shokë midis kafshëve të xhunglës. Por ai ka ende një armik. Tigri Sher Kan nuk e ka harruar. Ai pret ditën kur të mund ta kapë këlyshin e njeriut dhe ta vrasë.

Mbi autorin

Xhozef Rodiard Kipling ka lindur në Indi më 1865. Prindërit e tij, të cilët ishin britanikë, e dërguan me shkollë në Angli kur ai ishte gjashtë vjeç. Ai u kthye në Indi më 1882 për të punuar si një gazetar në një gazetë indiane. Në atë kohë India ishte pjesë e Perandorisë Britanike dhe mijëra britanikë jetonin dhe punonin atje.

Kiplingu shkroi poezi dhe tregime të shkurtra për jetën e britanikëve në Indi dhe gjithashtu edhe për mënyrën e jetesës së popullit indian. Më 1889 Kipling, tani i famshëm për shkak të historive të tij, u kthye përsëri në Angli.

Ai u martua me një grua amerikane dhe për katër vjet ata jetuan së bashku në Vermont, SHBA, ku Kipling shkroi Libri i Xhunglës dhe Libri i Dytë i Xhunglës. Pasi u kthye në Angli, Kipling vazhdoi të shkruante tregime, romane dhe poezi. Më 1907 ai ishte i pari shktimtar anglez që mori Çmimin Nobel në Letërsi. Xhozef Rodiard Kipling vdiq në 1936.