Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
George Bataille
Punët e filozofit, shkrimtarit, poetit dhe eseistit francez George Bataille (1897-1962) janë asimetrike dhe si të tilla nuk përmblidhen dot në një shkrim të vetëm

George Bataille

Punët e filozofit, shkrimtarit, poetit dhe eseistit francez George Bataille (1897-1962) janë asimetrike dhe si të tilla nuk përmblidhen dot në një shkrim të vetëm por një numër temash të mëdha dominojnë brenda veprës së tij. Këto tema përfshijnë një shqetësim obsesiv me erotiken, mitin, sakrificën, natyrën e teprimeve, profanen, heterogjenitetin dhe transgresionin shoqëror.

Shkrimet e Bataille shënjohen gjithashtu nga angazhimi me figura të tilla si Marquis de Sade, Nietzsche, Hegel, Freud, poezia e Blake,  dhe shkrimet e Jean Genet. Gjatë viteve 1920 dhe 1930, Bataille u lidh me lëvizjen surealiste në Paris dhe u ekspozua ndaj Marksizmit. Nga mesi i viteve 1930 lidhja e tij me Marksizmin u dobësua, kryesiiisssht si rrjedhojë e rritjes së interesit të tij për filozofinë niçeane. Edhe lidhja e tij me surealizmin u dobësua, jo pak për shkak të debatit të tij me Andre Breton, një eksponent i rëndësishëm i surealizmit.

Filtrat aktiv

Botuesi: IDK

Erotizmi, Georges Bataille

Dhe pas thuajse pesëdhjetë vjetësh Erotizmi vazhdon të mbetet një përvojë transgresive, një rrugëtim në kërkim të së vërtetës deri në skaj të njerëzores, duke mbetur përherë një nga veprat më të rëndësishme të mbarë shekullit të njëzetë.
750 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Zonja Eduarda dhe tregime të tjera, Georges Bataille

Georges Bataille mbetet një nga figurat më të shquara të letërsisë së shekullit të XX – të, aq shumë ai u përpoq nëpërmjet studimit kritik të ligjërimit të shkruar – i cili sipas tij nuk mund të jetë veçse prometean – të jetojë nën shkapërthyerjen e furishme të rregullave, eksperiencën e skajshme, dhe asaj që një njeri "di prej faktit të të qenit".
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Histori e syrit, Georges Bataille

"Histori e syrit", roman i shkrimtarit francez Georges Bataille (1897 – 1962), botuar për herë të parë më 1928 fshehtas me pseudonimin Lord Auch. Ky libër është fryt i një psikanalize, ai duhet konsideruar jo aq një përligjje sesa vetë shenja e një domosdoshmërie, që e ka shtyrë autorin ta verë veten në rrezik në librin e tij ashtu siç bën toreadori në...
600 Lekë
More
Në gjendje