Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Roman

Roman

Filtrat aktiv

Botuesi: Penguin Books

Cat’s Cradle, Kurt Vonnegut

Përshtypje(t): 0

Dr Felix Hoenikker, one of the founding fathers of the atomic bomb, has left a deadly legacy to the world. For he is the inventor of Ice-nine, a lethal chemical capable of freezing the entire planet. The search for its whereabouts leads to Hoenikker's three eccentric children, to a crazed dictator in the Caribbean, to madness.

Çmimi 1 056,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 320,00 Lekë
More
Në gjendje

The Sicilian, Mario Puzo

Përshtypje(t): 0

But Giuliano is a man entwined in a bloody web of violence and vendettas. In Sicily, Giuliano is a modern day Robin Hood who has defied corruption--and defied the Cosa Nostra. Now, in the land of mist-shrouded mountains and ancient ruins, Michael Corleone's fate is entwined with the dangerous legend of Salvatore Giuliano: warrior, lover, and the ultimate...

Çmimi 1 248,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 560,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Alice’s Adventures in Wonderland, Lewis Carroll

Përshtypje(t): 0

So begins the tale of Alice, who follows a curious White Rabbit down a hole and falls into Wonderland, a fantastical place where nothing is quite as it seems: animals talk, nonsensical characters confuse, Mad Hatters throw tea parties and the Queen plays croquet. 

Çmimi 300,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 375,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Red Badge of Courage, Stephen Crane

Përshtypje(t): 0

 Fighting for the Union army, Henry Fleming is thrown into a bloody war where the harsh realities and horrors of battle quickly become evident. Fearful, occasionally vain, but always viewing the war with honest eyes, Henry eventually comes to thrive as a soldier in combat, and it is with a a new conscience and outlook that he matures into manhood.

Çmimi 300,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 375,00 Lekë
More
Në gjendje

The Doll, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

 Yet despite her youthful nature, she is not without her own enigmas. Most of all, she fears that her intellectual, radical son will exchange her for a superior mother when he becomes a famous writer.

Çmimi 1 168,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 460,00 Lekë
More
Në gjendje

A Girl in Exile, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

He has never met the girl in question but he remembers signing the book. As the influence of a paranoid regime steals up on him, Rudian finds himself swept along on a surreal quest to discover what really happened to the mysterious girl to whom he wrote the dedication – to Linda B.

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

The Pyramid, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

So the Pharaoh agrees to the construction of a pyramid colossal beyond imagining, an edifice that crushes dozens of people as each block is added and which inexorably drains the lifeblood from the country. As Egypt builds its monument to death, its neighbours plot and gloat…

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

The Concert, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

The Chinese intend to punish their interfering little ally discreetly. But is the Sino-Albanian axis about to come adrift? This is Kadare’s surreal black comedy about the inner sanctums of political power and the mysterious causal chains that transform ordinary lives.

Çmimi 1 400,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 750,00 Lekë
More
Në gjendje

The Idiot, Fyodor Dostoevsky

Përshtypje(t): 0

After spending several years in a sanatorium recovering from an illness that caused him to lose his memory and ability to reason, Prince Myshkin arrives in St Petersburg and is at once confronted with the stark realities of life in the Russian capital – from greed, murder and nihilism to passion, vanity and love.

Çmimi 780,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 975,00 Lekë
More
Në gjendje

Song of Solomon, Toni Morrison

Përshtypje(t): 0

In 1930s America Macon learns about the tyranny of white society from his friend Guitar, though he is more concerned with escaping the familial tyranny of his own father. So while Guitar joins a terrorist group Macon goes home to the South, lured by tales of buried family treasure. 

Çmimi 1 296,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 620,00 Lekë
More
Në gjendje