Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Italo Calvino
Italo Calvino

Italo Calvino

Italo Calvino lindi në Santiago de las Vegas të Kubës në vitin 1923 dhe vdiq në Siena të Italisë më 1985. Ai njihet si gazetar, tregimtar dhe shkrimtar italian, fabulat plot imagjinatë të së cilit e bënë atë një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të shekullit të njëzetë.

Calvino iku nga Kuba për në Itali kur ishte i ri. Ai u bashkua me rezistencën italiane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pas lufte u vendos në Torino, ku u diplomua në letërsi ndërsa punonte për gazetën komuniste L’Unita dhe për shtëpinë botuese Einaudi. Nga viti 1959 deri më 1966, ai redaktoi, bashkë me Elio Vittorinin, revistën e majtë Il Menabò di Letteratura. Dy romanet e para të Calvinos u frymëzuan nga pjesëmarrja e tij në rezitencën italiane: romani neorealist Il sentiero dei nidi di ragno (1947; Shtegu drejt folesë së merimangave), ku rezistenca shihet përmes eksperiencave të një adoleshenti të pashpresë në mes të ngjarjeve ndërsa të rriturit janë përreth tij; dhe përmbledhja me tregime Ultimo viene il corvo (1949; I fundit vjen korbi).

Calvino u kthye me vendosmëri drejt fantazisë dhe alegorisë në vitet 1950, duke prodhuar tre rrëfenja fantastike që i dhanë atij famë ndërkombëtare. E para, Il visconte dimezzato (1952; Viskonti i ndarë më dysh), është një rrëfenjë alegorike e një njeri të ndarë në një gjysmë të mirë dhe një gjysmë të keqe, nga një predhë topi; ai bëhet i tërë sërish përmes dashurisë për një vajzë fshatare. E dyta dhe më e lëvduara, Il barone rampante (1957; Baroni i tërbuar), është një rrëfenjë nga një fisnik i shekullit të nëntëmbëdhjetë i cili një ditë vendos të ngjitet në pemë dhe që nuk vendos më kurrë këmbë në tokë. Rrëfenja eksploron ndërveprimin dhe tensionin mes realitetit dhe imagjinatës. Fantazia e tretë, Il cavaliere inesistente (1959; “Kalorësi që nuk ekziston,” është një rrëfenjë kalorësiake epike tallëse.

Mes veprave të mëvona të Calvinos janë Le città invisibili (1972 Qytete të padukshme) dhe Se una notte d’inverno un viaggiatore (1979; Nëse një natë dimri një udhëtar), në të cilat Calvino luan me struktura novatore dhe ndryshime në këndvështrim në mënyrë që të ekzaminojë natyrën e shansit, rastësisë dhe ndryshimit.

Filtrat aktiv

Botuesi: Penguin Books

The Narrative of Trajan’s Column, Italo Calvino

Italo Calvino was one of the most joyful and imaginative writers of the twentieth century. Here he muses on what the things we leave behind ¬- whether waxworks or ancient graffiti, enigmatic maps or a crumbling Roman column – tell us about the greater truths of the world, space and time.
1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Into the War, Italo Calvino

The final story, 'UNPA Nights', is a touching, comic tale of friendship in a blackout, where the narrator's imagination wanders as he roams through the seedier parts of the darkened town instead of guarding the school buildings.
1 625 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Dritëro

Leksione amerikane, Italo Calvino

E lehta, Shpejtësia, Saktësia, Dukshmëria, Larmia, koncepte që duhet të informojnë jo vetëm mbi veprimtarinë e shkrimtarëve, por edhe mbi çdo hap të ekzistencës sonë shumë të shkujdesur e të shpërqendruar. Këto vlera, cilësi, apo veçori të letërsisë, që ai i kishte më për zemër, u përpoq t’i vendoste në perspektivën e mijëvjeçarit të ri.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

Qytetet e padukshme, Italo Calvino

Qytetet e padukshme, më i bukuri i librave të Italo Calvinos, vërtit nëpër ajër ide, aluzione dhe zhbirime imagjinative marrafrymëse në çdo faqe të vetën. Çdo herë që kthehet prej udhëtimeve të veta, Marko Polo përshkruan Kublai Kanit qytetet që ka parë...
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Mbi përrallën, Italo Calvino

Në këtë përmbledhje esesh kritike me temë përrallën, autori shkruan mbi një sërë botimesh e përmbledhjesh me përralla nga e gjithë bota: përrallat afrikane e italiane, si dhe përmbledhjet e ndryshme europiane (vëllezërit Grimm, Ch. Perrault, W. B. Yeats, V. Propp, etj.).
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Të parët tanë, Italo Calvino

Doja të bëja një trilogji përvojash mbi mënyrën e realizimit të qenieve njerëzore: te Kalorësi i paqenë - arritjen e ekzistencës; te Viskonti i përgjysmuar - aspiratën drejt një plotësie përtej gjymtimeve të imponuara nga shoqëria; te Baroni rebel - një rrugë drejt një plotësie jo individualiste, që duhet arritur përmes besnikërisë ndaj një vetëvendosjeje...
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Leksione amerikane, Italo Calvino

Leksionet e Calvino-s, teoricienit dhe rrëfimtarit të shkëlqyer, përbëjnë testamentin e tij të ndritur letrar. Askush nuk i ka nxjerrë më mirë në pah vlerat e Italo Calvino-s, këtij gjeniu kaq të talentuar e mendjemprehtë italian, sesa vetë ai, përmes këtyre meditimeve mbi artin e të shkruarit.
600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Nëse një natë dimri një udhëtar, Italo Calvino

Është një roman mbi kënaqësinë e leximit të romaneve; protagonist është vetë lexuesi, i cili për dhjetë herë rresht fillon të lexojë një libër që për disa arsye që janë jashtë vullnetit të tij, nuk arrin ta mbarojë.
950 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001657

Botuesi: Te tjere

Përrallat më të bukura italiane. Vëll. 1, Italo Calvino

Unë besoj këtë: përrallat janë të vërteta. Janë, në tërësinë e tyre, në përsëritjen e tyre të gjithnjëshme e në rastishmërinë gjithnjë të ndryshme të ngjarjeve njerëzore, një shpjegim i përgjithshëm i jetës lindur në kohët e kahershme dhe ruajtur në përsiatjen e ngadaltë të ndërgjegjeve fashatare deri tek ne.
461 Lekë
More
Ka mbaruar