Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Italo Calvino
Italo Calvino, shkrimtar italian

Italo Calvino

Italo Calvino lindi në Santiago de las Vegas të Kubës në vitin 1923 dhe vdiq në Siena të Italisë më 1985. Ai njihet si gazetar, tregimtar dhe shkrimtar italian, fabulat plot imagjinatë të së cilit e bënë atë një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të shekullit të njëzetë.

Calvino iku nga Kuba për në Itali kur ishte i ri. Ai u bashkua me rezistencën italiane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pas lufte u vendos në Torino, ku u diplomua në letërsi ndërsa punonte për gazetën komuniste L’Unita dhe për shtëpinë botuese Einaudi. Nga viti 1959 deri më 1966, ai redaktoi, bashkë me Elio Vittorinin, revistën e majtë Il Menabò di Letteratura. Dy romanet e para të Calvinos u frymëzuan nga pjesëmarrja e tij në rezitencën italiane: romani neorealist Il sentiero dei nidi di ragno (1947; Shtegu drejt folesë së merimangave), ku rezistenca shihet përmes eksperiencave të një adoleshenti të pashpresë në mes të ngjarjeve ndërsa të rriturit janë përreth tij; dhe përmbledhja me tregime Ultimo viene il corvo (1949; I fundit vjen korbi).

Calvino u kthye me vendosmëri drejt fantazisë dhe alegorisë në vitet 1950, duke prodhuar tre rrëfenja fantastike që i dhanë atij famë ndërkombëtare. E para, Il visconte dimezzato (1952; Viskonti i ndarë më dysh), është një rrëfenjë alegorike e një njeri të ndarë në një gjysmë të mirë dhe një gjysmë të keqe, nga një predhë topi; ai bëhet i tërë sërish përmes dashurisë për një vajzë fshatare. E dyta dhe më e lëvduara, Il barone rampante (1957; Baroni i tërbuar), është një rrëfenjë nga një fisnik i shekullit të nëntëmbëdhjetë i cili një ditë vendos të ngjitet në pemë dhe që nuk vendos më kurrë këmbë në tokë. Rrëfenja eksploron ndërveprimin dhe tensionin mes realitetit dhe imagjinatës. Fantazia e tretë, Il cavaliere inesistente (1959; “Kalorësi që nuk ekziston,” është një rrëfenjë kalorësiake epike tallëse.

Mes veprave të mëvona të Calvinos janë Le città invisibili (1972 Qytete të padukshme) dhe Se una notte d’inverno un viaggiatore (1979; Nëse një natë dimri një udhëtar), në të cilat Calvino luan me struktura novatore dhe ndryshime në këndvështrim në mënyrë që të ekzaminojë natyrën e shansit, rastësisë dhe ndryshimit.

Active filters

Publisher: Penguin Books

The Narrative of Trajan’s Column, Italo Calvino

Italo Calvino was one of the most joyful and imaginative writers of the twentieth century. Here he muses on what the things we leave behind ¬- whether waxworks or ancient graffiti, enigmatic maps or a crumbling Roman column – tell us about the greater truths of the world, space and time.
ALL1,000
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Books

Into the War, Italo Calvino

The final story, 'UNPA Nights', is a touching, comic tale of friendship in a blackout, where the narrator's imagination wanders as he roams through the seedier parts of the darkened town instead of guarding the school buildings.
ALL1,625
More
Last items in stock

Publisher: Dritëro

Leksione amerikane, Italo Calvino

E lehta, Shpejtësia, Saktësia, Dukshmëria, Larmia, koncepte që duhet të informojnë jo vetëm mbi veprimtarinë e shkrimtarëve, por edhe mbi çdo hap të ekzistencës sonë shumë të shkujdesur e të shpërqendruar. Këto vlera, cilësi, apo veçori të letërsisë, që ai i kishte më për zemër, u përpoq t’i vendoste në perspektivën e mijëvjeçarit të ri.
ALL800
More
In stock

Publisher: Aleph

Qytetet e padukshme, Italo Calvino

Qytetet e padukshme, më i bukuri i librave të Italo Calvinos, vërtit nëpër ajër ide, aluzione dhe zhbirime imagjinative marrafrymëse në çdo faqe të vetën. Çdo herë që kthehet prej udhëtimeve të veta, Marko Polo përshkruan Kublai Kanit qytetet që ka parë...
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Pika pa Siperfaqe

Mbi përrallën, Italo Calvino

Në këtë përmbledhje esesh kritike me temë përrallën, autori shkruan mbi një sërë botimesh e përmbledhjesh me përralla nga e gjithë bota: përrallat afrikane e italiane, si dhe përmbledhjet e ndryshme europiane (vëllezërit Grimm, Ch. Perrault, W. B. Yeats, V. Propp, etj.).
ALL700
More
In stock

Publisher: Botimet Dudaj

Të parët tanë, Italo Calvino

Doja të bëja një trilogji përvojash mbi mënyrën e realizimit të qenieve njerëzore: te Kalorësi i paqenë - arritjen e ekzistencës; te Viskonti i përgjysmuar - aspiratën drejt një plotësie përtej gjymtimeve të imponuara nga shoqëria; te Baroni rebel - një rrugë drejt një plotësie jo individualiste, që duhet arritur përmes besnikërisë ndaj një vetëvendosjeje...
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Dituria

Leksione amerikane, Italo Calvino

Leksionet e Calvino-s, teoricienit dhe rrëfimtarit të shkëlqyer, përbëjnë testamentin e tij të ndritur letrar. Askush nuk i ka nxjerrë më mirë në pah vlerat e Italo Calvino-s, këtij gjeniu kaq të talentuar e mendjemprehtë italian, sesa vetë ai, përmes këtyre meditimeve mbi artin e të shkruarit.
ALL600
More
In stock

Reference: SKU001657

Publisher: Te tjere

Përrallat më të bukura italiane. Vëll. 1, Italo Calvino

Unë besoj këtë: përrallat janë të vërteta. Janë, në tërësinë e tyre, në përsëritjen e tyre të gjithnjëshme e në rastishmërinë gjithnjë të ndryshme të ngjarjeve njerëzore, një shpjegim i përgjithshëm i jetës lindur në kohët e kahershme dhe ruajtur në përsiatjen e ngadaltë të ndërgjegjeve fashatare deri tek ne.
ALL461
More
Out-of-Stock