Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Luigi Pirandello
Luigi Pirandello ishte dramaturg, shkrimtar dhe tregimtar italian, fitues i çmimit Nobel në letërsi për vitin 1934.

Luigi Pirandello

Luigi Pirandello, (28 qershor 1867, Agrigento, Sicili, 10 dhjetor 1936, Romë), ishte dramaturg, shkrimtar dhe tregimtar italian, fitues i çmimit Nobel në letërsi për vitin 1934. Me shpikjen e tij “teatri brenda teatrit” te drama Gjashtë personazhe në kërkim të autorit (1921), ai u bë një novator në dramaturgjinë moderne.

Pirandello ishte i biri i një tregtari squfuri, i cili kërkonte që i biri ta trashëgonte në profesion. Gjithsesi, Pirandello nuk ishte i interesuar për biznes. Ai donte të studionte. Fillimisht shkoi në Palermo dhe, më 1887, në Universitetin e Romës. Pas një sherri me profesorin e klasicizmit atje, ai shkoi më 1888 në Universitetin e Bonit në Gjermani ku fitoi doktoratën në filologji me një tezë mbi dialektin e Argigentos.

Më 1894 i ati organizoi martesën e tij me Antonietta Portulano, vajza e një partneri në biznes. Martesa i dha atij pavarësi financiare, duke e lejuar të jetonte në Romë dhe të shkruante. Ai sakaq publikoi vëllime e hershme me vargje, Mal giocondo (1889), ku i bën respektin poetit tjetër të madh italian Giosuè Carduçi. Kjo u pasua nga vëllime të tjera në vargje, përfshirë Pasqua di Gea (1891; dedikuar Jenny Schulz-Lander, dashurisë që pati lënë pas në Bon) dhe përkthimit të Elegjive të J.Ë. von Goethe, (1896). Por punët e tij të para të rëndësishme ishin tregimet e shkurtra, të cilat u botuan fillimisht në gazeta dhe revista pa pagesë.

Më 1903, një rrëshqitje masive dheu mbylli minierën e squfurit ku ishte investuar kapitali i gruas dhe të atit. Papritur i varfër, Pirandello u detyrua të nxjerrë jetesën, jo vetëm duke shkruar, por edhe duke dhënë mësim të italishtes në kolegjin e mësuesisë në Romë. Si pasojë e mëtejshme e katastrofës financiare, bashkëshortja pësoi një mani persekutimi, e cila manifestohej në tërbime xhelozie ndaj të shoqit. Vuajtjet mbaruan kur ajo u dërgua në një spital psikiatrik më 1919 (ajo vdiq më 1959). Ishte kjo eksperiencë shumë e hidhur ajo që në fund përcaktoi temën e punës së tij më karakteristike, e cila sakaq ishte e perceptueshme edhe në tregimet e shkurtra të mëparshme – eksplorimit të një bote të mbyllur fort të personalitetit njerëzor, i cili është vazhdimisht në ndryshim.

Stili fillestar narrativ i Pirandellos vjen nga verismo (realizmi) i dy shkrimtarëve italianë të fundit të shekullit të 19, Luigi Capuana dhe Giovanni Verga. Titujt e përmbledhjeve të hershme të tregimeve të Pirandellos, Amori senza amore (1894; “Dashuri pa dashuri”) dhe Beffe della morte e della vita (1902–03), sugjerojnë natyrën ironike të realizmit të tij që shikohet edhe në romanet e tij të para. L’esclusa (1901; E përzëna) dhe Il turno (1902; Rradha). Suksesi erdhi me romanin e tretë, i cili konsiderohet edhe më i miri, Il fu Mattia Pascal (1904; Ai ishte Matia Paskali).

Të kuptuarit e psikologjisë nga Pirandello u përmirësua nga leximi i veprave të tilla si Les altérations de la personnalité (1892), nga psikologji eksperiementalist francez Alfred Binet; dhe gjurmët e këtij ndikimi mund të vërehen te eseja e gjatë L’umorismo (1908; Mbi humorin), në të cilin ai ekzaminon parimet e artit të tij.

Suksesi i mëvonë bëri që ai të krijojë një kompani teatri lëvizës me të cilën udhëtoi nëpër botë deri në vitin 1928, kur kompania teatrore falimentoi. Pas kësaj, ai iu dedikua udhëtimeve të shumta deri sa vdiq më 1936, ndërsa la amanet që varrimi të bëhej në mënyrë sa më modeste.

Active filters

Publisher: Cabej

Shalli i zi e tregime të tjera, Luigi Pirandello

Novelat e Luigi Pirandellos, pjesë e përmbledhjes "Shalli i zi e tregime të tjera" konsiderohen një ndër majat më të larta të tregimtarisë italiane. Të shkruara në fillim shekullin e XX, ato janë një radiografi e pamëshirmshme e marrëdhënieve njerëzore, arsye për të cilën mbeten kaq aktuale edhe sot.
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Toena

Teze Mikelina, Luigi Pirandello

Përmbledhja me tregime, që i ofrohet lexuesit shqiptar nga autori i mirënjohur Pirandelo, përfshin pesëmbëdhjetë tregime, që përshkruajnë copëza të jetës italiane, botën e vogël të familjeve provinciale. Ai mjedis i diktuar nga thashethemnajat e kohës, përcakton dhe jetën e karakteret e personazheve.
ALL600
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001993

Publisher: Dituria

Tregime e novela, Luigi Pirandello

Ky vëllim përmban disa nga novelat dhe tregimet më tërheqëse të këtij autori, te të cilat lexuesi ynë do të gjejë forcën e fjalës artistike dhe humanizmin e shkrimtarit.
ALL600
More
In Stock