• Banner

Camilo José Cela
Camilo José Cela

Camilo José Cela

Camilo José Cela lindi në Galicia, Spanjë dhe u rrit në Madrit. Ai filloi të studiojë mjekësi por e braktisi këtë për të ndjekur letërsinë. Studimet e tij u ndërprenë nga nisja e Luftës Civile të Spanjës. Ai mori pjesë në luftë dhe u plagos rëndë. Pas lufte ai vijoi studimet në Madrit, tani si student për drejtësi. Pas publikimit të romanit të tij të parë më 1942, iu kushtua tërësisht të shkruarit me kohë të plotë. Prodhimtaria e lartë e Cela-së përfshin shumë zhanre, romane, ese, drama dhe poema.

Puna e tij ka vulën e eksperiencës gjatë Luftës Civile të Spanjës. Stili i tij letrar, e cila lidhet me traditën spanjolle të groteskut komik, karakterizohet edhe nga eksperimentimi me formën dhe përmbajtjen. Punët e tij më të famshme janë La Familia de Pascual Duarte (1942) (Familja e Paskual Duartes) dhe La Colmena (1951) (Kosherja). Si redaktor i revistës Paples de son Armada, ai ofroi një platformë për liri shprehjeje gjatë diktaturës së Frankos në Spanjë.

Active filters

Publisher: Pegi

Kosherja, Camillo José Cela

Mëngjesi, mëngjesi që  përsëritet përjetësisht, luan dhe ai rolin e tij modest për t'ia ndryshuar faqen qytetit, kësaj varreze,  kësaj foleje grerëzash, kësaj koshereje bletësh.

Price ALL1,200
More
In stock