Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Camilo José Cela
Camilo José Cela

Camilo José Cela

Camilo José Cela lindi në Galicia, Spanjë dhe u rrit në Madrit. Ai filloi të studiojë mjekësi por e braktisi këtë për të ndjekur letërsinë. Studimet e tij u ndërprenë nga nisja e Luftës Civile të Spanjës. Ai mori pjesë në luftë dhe u plagos rëndë. Pas lufte ai vijoi studimet në Madrit, tani si student për drejtësi. Pas publikimit të romanit të tij të parë më 1942, iu kushtua tërësisht të shkruarit me kohë të plotë. Prodhimtaria e lartë e Cela-së përfshin shumë zhanre, romane, ese, drama dhe poema.

Puna e tij ka vulën e eksperiencës gjatë Luftës Civile të Spanjës. Stili i tij letrar, e cila lidhet me traditën spanjolle të groteskut komik, karakterizohet edhe nga eksperimentimi me formën dhe përmbajtjen. Punët e tij më të famshme janë La Familia de Pascual Duarte (1942) (Familja e Paskual Duartes) dhe La Colmena (1951) (Kosherja). Si redaktor i revistës Paples de son Armada, ai ofroi një platformë për liri shprehjeje gjatë diktaturës së Frankos në Spanjë.

Active filters

Publisher: Pegi

Kosherja, Camillo José Cela

Mëngjesi, mëngjesi që  përsëritet përjetësisht, luan dhe ai rolin e tij modest për t'ia ndryshuar faqen qytetit, kësaj varreze,  kësaj foleje grerëzash, kësaj koshereje bletësh.
ALL1,200
More
In stock