Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Carlo Levi
Carlo Levi ishte shkrimtar, piktor dhe gazetar politik italian

Carlo Levi

Carlo Levi, (Torino, 19 nëntor 1902 – Romë 4 janar 1975), ishte shkrimtar, piktor dhe gazetar politik italian, romani i parë dokumentar i të cilit u bë sensacion letrar ndërkombëtar dhe përforcoi tendencën drejt realizmit social në letërsinë italiane të pasluftës.

Levi ishte piktor dhe mjek kur u internua (1935-1936) në rajonin jugor të Lukanias (sot Basilicata), për shkak të aktiviteteve të tij antifashiste. Ai shkroi për këtë eksperiencë në Krishti ndaloi në Eboli (1945), ku reflekton ndjenjat vizuale të një piktori me objektivitetin pasionant të një mjeku. Romani u shpall menjëherë një kryevepër e letërsisë dhe u përkthye gjerësisht.

Megjithëse romani i parë i Levit ishte pa dyshim një kryevepër, ai shkroi edhe punë të tjera të rëndësishme. Paura della libertà (1946) (Frikë nga liria) shpall nevojën për liri intelektuale pavarësisht frikës së brendshme njerëzore ndaj saj. L’orologio (1950) (Ora), merret me krizën qeveritare të pasluftës në Romë; Le parole sono pietre (1955) (Fjalët janë gurë) është një studim i Sicilisë dhe La doppia notte degli tigli (1959) (Nata e dyfishtë e blirit) është një prezantim i Gjermanisë së pasluftës.

Active filters

Publisher: Botimet Dudaj

Krishti është ndalur në Eboli, Carlo Levi

E veçanta e Carlo Levi-t qëndron se ai është dëshmitar i pranisë së një kohe tjetër në brendësi të kohës sonë, është ambasadori i një bote tjetër në brendësi të botës sonë. Mund ta përcaktojmë këtë botë si bota që jeton jashtë historisë, përballë botës që jeton në histori.
ALL1,200
More
In stock