• Banner

Vedat Kokona
Vedat Kokona ishte shkrimtar, përkthyes dhe gjuhëtar shqiptar, i mirënjohur për shqipërimin e kryeveprave botërore dhe fjalorët voluminoz

Vedat Kokona

Vedat Kokona (8 gusht 1913 – 14 tetor 1998) ishte shkrimtar, përkthyes dhe gjuhëtar shqiptar, i mirënjohur për shqipërimin e kryeveprave botërore dhe fjalorët voluminoz anglisht-shqip dhe frëngjisht-shqip si dhe për kontributin në leksikologjinë dhe leksikografiknë shqipe.

Ai lindi në Izmir të Turqisë në një familje shqiptare me origjinë nga Gjirokastra, e cila u zhvendos në Shqipëri më 1920. Kokona studioi në Paris për drejtësi ndërsa pas kthimit në atdhe punoi si mësues para se të merrej me letërsi dhe gjuhësi për shumë dekada. Ai u nda nga jeta në Tiranë më 1998.

Active filters

Reference: SKU001244

Publisher: Kokona

Plaku dhe Deti, Ernest Hemingway

Plaku dhe deti, romani i shkurtër heroik i Ernest Hemingway u botua në vitin 1952 dhe fitoi ccmimin Pulitzer më 1952. Kjo është vepra e fundit madhore e autorit. Ai rrëfen betejën e një peshkatari të moshuar në një betejë epike për të kapur një peshk shpatë gjigand. Ndërsa lufton për tre ditë, peshkatari i moshuar admiron fuqinë dhe dinjitetin e peshkut...

Price ALL700
More
In Stock

Reference: SKU000714

Publisher: Kokona

Lamtumirë armë, Ernest Heminguej

Heminguej u rrit në një mjedis mbytës provincial nën autoritetin e një nëne të rreptë, ndërsa vetëvrasja e të atit la gjurmë të pashlyera në zemrën e tij. Universiteti i parë për Heminguejin u bë Lufta e Parë Botërore. Ai shkoi vullnetar si sanitar në Itali, ku u njoh me tmerret e luftës.

Price ALL700
More
In Stock