• Banner

Mustafa Greblleshi
Mustafa Greblleshi, (1922-1986), ishte shkrimtar dhe përkthyes, i njohur veçanërisht për romanin Gremina e Dashurisë si dhe për shqipërimin nga gjuha frënge të Përrallave Arabe

Mustafa Greblleshi

Mustafa Greblleshi, (1922-1986), ishte shkrimtar dhe përkthyes, i njohur veçanërisht për romanin Gremina e Dashurisë si dhe për shqipërimin nga gjuha frënge të Përrallave Arabe, të botuara në katër vëllime. Ai filloi punën si gazetar dhe bëri emër si humorist. Rrëfenjat e tij të përmbledhura në librin Muhabet tirance me Liun e Cakut kanë fuqinë të vijojnë të na bëjnë të qeshim edhe shumë dekada pasi janë publikuar.

Pas Luftës së Dytë Botërore punoi për një copë herë për gazetën Bashkimi por në vitin 1947 u arrestua dhe u dënua me burg. Pas burgut punoi për disa vite si mësues, para se regjimi komunist ta persekutonte sërish duke e detyruar të punonjë si punëtor krahu deri sa doli në pension në vitin 1974.

Kujtimet e tij nga periudha e luftës së Dytë Botërore, të botuara nga Shtëpia Botuese Çabej në vitin 2017, ofrojnë një dritare të pazakontë mbi jetën nën regjimin e diktaturës nazistste si dhe një reportazh mbresëlënës nga një udhëtim i tij në Selanik e Athinë.

Ndërsa në Tiranë vepra e tij letrare ishte harruar, në Prishtinë, romani Gremina e dashunis njohu botime të njëpasnjëshme deri më sot.

Active filters

Publisher: Cabej

Njëmijë e një net, vëllimi i katërt, përralla arabe

Ky vëllim përmban përrallat: Historia e princit Zein Alasnam dhe e mbretit të xhindëve, Historia e Kodadadit dhe e vëllezërve të tij, Historia e princeshës së Deriabarit, Aventurat e kalifit Harun – Al – Rashid, Historia e të verbtit Baba Abdulla, Historia e Sidi Numanit, Historia e Ago Hasan Alhabalit, Historia e dashurisë së Kamaralzamanit, princit të...

Price ALL900
More
In stock

Publisher: Cabej

Shalli i zi e tregime të tjera, Luigi Pirandello

Novelat e Luigi Pirandellos, pjesë e përmbledhjes "Shalli i zi e tregime të tjera" konsiderohen një ndër majat më të larta të tregimtarisë italiane. Të shkruara në fillim shekullin e XX, ato janë një radiografi e pamëshirmshme e marrëdhënieve njerëzore, arsye për të cilën mbeten kaq aktuale edhe sot.

Price ALL1,000
More
In stock

Reference: SKU000210

Publisher: Cabej

Njëmijë e një net, vëllimi i dytë, përralla arabe

Ky vëllim përmban përrallat: Ali Babai dhe dyzet hajdutët, Tri mollët, Gruaja e masakruar dhe djaloshi, Nuredin Aliu dhe Badredin Hasani, Kurrizoja i vogël, Historia që rrëfeu rrobaqepësi, Historia e berberit dhe Historia e Abuhasan Ali Ebn Bekrit dhe Shemselniharit, favoritës së kalifit Harun-Al-Rashit

Price ALL800
More
In Stock

Reference: SKU000207

Publisher: Cabej

Njëmijë e një net, vëllimi i parë, përralla arabe

Përmban përrallat Simbad Detari, Të tre Kalanderët, Gomari, kau dhe bujku, Tregtari dhe xhindi, Plaku dhe drenusha, Plaku dhe dy qentë e zinj, Historia e peshkatarit, Mbreti grek dhe mjeku Duban, Burri dhe papagalli, Veziri i ndëshkuar, Mbreti i ri i ishujve të zinj, Historia e Zybejdes dhe Historia e Aminës me shqipërimin e Mustafa Greblleshit.

Price ALL800
More
In Stock