Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Julian Barnes
Julian Barnes

Julian Barnes

Julian Barnes, (lindur më 1946) është kritik dhe autor i romaneve novatore dhe intelektuale mbi personazhe të fiskuar me gjëra interesante nga e kaluara. Ai ka botuar edhe me pseudonimet Edward Pygge dhe Dan Kavanagh.

Barnes ka deri më tani katër romane në gjuhën shqipe: Enigma e një fundi, shqipëruar nga Ilir Baçi, (Pegi 2016), Zhurma e kohës, E vetmja histori dhe Papagalli i Floberit (Shtëpia e Librit 2018, 2022, 2023) me shqipërimin e Gjergj Erebarës.

Barnes ka studiuar në kolegjin Magdalen në Oksford dhe ka kontribuuar me shkrime për Times Literary Supplement në vitet 1970 ndërsa botonte thrillera nën pseudonimin Kavanagh. Këto libra, si Duffy (1980), Fiddle City (1981), Putting the Boot In (1985), dhe Going to the Dogs (1987)— paraqesin një burrë të quajtur Duffy, një biseksual ish-polic i kthyer në detektiv privat.

Romani i parë i publikuar nën emrin e tij është rrëfenja mbi të rriturin, Metroland (1980). Fiksimet e xhelozisë përndjekin protagonistin e romanit Before She Met Me (Para se të njiheshim) (1982) ndërsa ai kërkon të zbulojë jetën e shkuar të gruas së tij të re. Flaubert’s Parrot (Papagalli i Floberit) (1984) është një përzjerje plot humor e biografisë, romanit dhe kritikës letrare. Në të, një studiues fiksohet me Floberin dhe me papagallin e balsamosur që Floberi përdori si frymëzim për shkrimin e tregimit të shkurtër “Un Coeur simple”, “Një zemër e thjeshtë.” Romanet e tjera të Barnes përfshijnë, A History of the World in 101/2 Chapters (1989), Talking It Over (1991), The Porcupine (1992), dhe Cross Channel (1996). Te romani satirik England, England (1998), Barnes përmbledh Anglinë moderne në portetizimin e një parku lojërash në Ishullin Wight, ku gjenden temat e familjes mbretërore, Kullës së Londrës, Robin Hudit dhe pabeve.

Kritikët mendojnë se Barnes tregoi thellësi të reja emocionale te libri The Lemon Table (2004), një përmbledhje tregimesh të shkurtra në të cilën shumica e personazheve janë të lodhur nga mendimi i vdekjes. Ai eksploron se pse disa njerëz mbahen mend pas vdekjes ndërsa të tjerët jo, në romanin historik Arthur & George (2005), në të cilin një nga personazhet e titullit bazohet te Sër Arthur Conan Doyle. Më 2011 Barnes publikoi Pulse, një përmbledhje tregimesh të shkurtra si dhe The Sense of an Ending (përkthyer Enigma e një fundi), roman që fitoi çmimin Booker dhe ku një rrëfimtar jo i qëndrueshëm eksploron temat e kujtesës dhe plakjes. Te romani The Noise of Time (2016) (Zhurma e kohës), Barnes letrarizon episode nga jeta e kompozitorit rus Dmitri Shostakoviç. Te romani The Only Story (2018), (E vetmja histori) Barnes eksploron kujtesën e dashurisë së parë ndërsa një burrë shikon pas te marrëdhënia e tij me një grua më të madhe. Më 2022, ai publikoi Elizabeth Finch, ku përqendrohet te një burrë që ka një dashuri intelektuale për një nga mësueset e tij dhe se si kjo ka një impakt jetëgjatë në jetën e tij.

Veprat joletrare të Barnes përfshijnë Something to Declare (2002), një përmbledhje e eseve mbi Francën dhe kulturën frënge; The Pedant in the Kitchen (2003), ku eksploron dashurinë e tij për ushqimin; Through the Window (2012), një eksplorim i ndikimeve të tij letrare dhe; Keeping an Eye Open: Essays on Art (2015). Kujtimet e tij, Nothing to Be Frightened Of (2008) paraqet një këndvështrim të ndershëm dhe shpesh kritik të marrëdhënies së tij me prindërit dhe të vëllain më të madh. Levels of Life (2013)— është një tribut për bashkëshorten e tij, e cila vdiq më 2008. Barnes përdor historinë e një kirurgu pionier, Samuel Pozzi për të eksploruar Parisin e Belle Époque te The Man in the Red Coat (2019).

Active filters

Publisher: Shtëpia e Librit

Nivele jete, Julian Barnes

Te Nivele jete, Julian Barnes na jep ne Nadarin, balonistin dhe fotografin ajror pionier; na jep kolonelin Fred Burnaby, adhurues me ngurrim i ekstravagantes Sarah Bernhardt; pastaj, në fund, na jep historinë e pikëllimit të tij, të vëzhguar hollësisht.
ALL560 ALL700
More
In stock

Publisher: Shtëpia e Librit

Papagalli i Floberit, Julian Barnes

Botuar fillimisht në vitin 1984, romani rrëfen kërkimin e studiuesit amator Geoffrey Braithwaite mbi disa elementë të jetës së gjeniut francez Gustave Flaubert dhe përballjet e tij me hilet e historisë dhe të kujtesës, disa prej të cilave janë kurthe të thurrur nga vetë Floberi për pasvdekjen.
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Shtëpia e Librit

E vetmja histori, Julian Barnes

Prekës, i gjallë dhe i thellë, E vetmja histori është një roman mbi memorien, përkushtimin dhe mënyrën se si dashuria e parë e përcakton një jetë përgjithmonë.
ALL1,200
More
In stock

Publisher: Vintage

Death, Julian Barnes

When it comes to death, is there ever a best case scenario? In this disarmingly witty book, Julian Barnes confronts our unending obsession with the end. He reflects on what it means to miss God, whether death can be good for our careers and why we eventually turn into our parents. Barnes is the perfect guide to the weirdness of the only thing that binds...
ALL600
More
Last items in stock

Publisher: Shtëpia e Librit

Zhurma e kohës, Julian Barnes

Barnes na udhëheq me elegancë përmes trajektores së karrierës së Shostakoviçit, duke na treguar edhe evolucionin e trazuar të Bashkimit Sovjetik. Rezultati i kësaj është një portret tronditës i një figure shumë magjepsëse dhe një eksplorim i shkëlqyer i rolit të artit në shoqëri.
ALL700
More
In stock

Publisher: Pegi

Enigma e një fundi, Julian Barnes

Këmbëngulja mbi rolin e kohës dhe qëllimi për "t'i dhënë kuptim mënyrës se si i japim kuptim botës". Toni Uebster është një burrë pa cilësi, si në studime, në punë, në ndjenja e me gjasë edhe në seks. Jeta e Toni Uebsterit ka qenë një lumë relativisht i qetë.
ALL800
More
In stock