• Banner

Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro

Kazuo ishiguro ka lindur në Nagasaki më 8 nëntor 1954. Shtëpia ku jetoi në pesë vitet e para të jetës ishte ndërtuar në stilin tradicional japonez, me shtylla tatani dhe me panele rrëshqitëse shoji. Fotografitë e hershme tregojnë Ishiguron si foshnjë, ulur as formalisht sa të ishte e mundur, para shpatave samurai të familjes, një banderolë dhe objekte të tjera zbukuruese. Shtëpia kishte tre gjenerata me gjyshin nga babi si kryetar të familjes. Gjyshi kishte kaluar shumë vite larg Japonisë, në Shangai, ku kishte detyrën të themelonte degën e Toyota-s, pastaj një kompani pajisjesh tekstili në Kinë. I ati i Ishiguros, Shizuo, pati lindur në Shangai më 1920. E ëma, Shizuko, si të gjithë anëtarët e familjes, ishte në Nagasaku kur ra bomba atomike në qytet në gusht 1945. Ishiguro ndoqi kopshtin në Nagazaki ku ësoi hiraganan, alfabetin e parë dhe më të thjeshtë nga tre alfabetet e japonishtes.

Ishiguro la Japoninë me prindërit dhe motrën më të madhe në prill 1960 për të jetuar në Britani, pasi Shizuo Ishiguro, një oqeanograf, u ftua për të punuar për qeverinë Britanike në Institutin Kombëtar të Oqeanografisë. Familja u vendos në Guildford, Surrey, tridhjetë milje në jug të Londrës, me supozimin se në Angli do të jetonin për maksimumi dy vjet. I riu Ishiguro ndoqi shkollën e zonës dhe u bë çun kori në kishën e lagjes. Megjithëse familja vazhdimisht mendonte të kthehej në Japoni, Shizuo Ishiguro vijoi kërkimet e veta mbështetur nga qeveria britanike dhe familja nuk u kthye kurrë.

Lexo më shumë blogun: Kazuo Ishiguro, një nobelist, personazhet e së cilit janë të zënë në kurthin mes botëve

Active filters

Publisher: Pegi

Klara dhe Dielli, Kazuo Ishiguro

Po mire, zëre se u fute në njërën prej ketyre dhomave, - tha, - dhe zbulove një tjetër dhomë brenda saj. E brenda kesaj dhome, një tjetër serish. Dhoma brenda dhomave pareshtur. A mund të ndodhë po kështu me zemrën e Xhosit? Sado të endeshe nëpër keto dhoma, a nuk do të gjeje prapë dhoma të tjera, ku nuk je futur ende?

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Pegi

Dritë e zbehtë mbi kodra, Kazuo Ishiguro

Nga mjedisi i qetë dhe i huaj i shtëpisë së saj angleze, Etsuko, një grua  japoneze që tashmë jeton vetëm, largon vështrimin nga e tashmja e  dhembshme për të kërkuar gjetkë kuptimin dhe arsyen e jetës së saj. E  angështuar nga vetëvrasja e vajzës së madhe, ajo kthehet pas me mendje deri  në Nagasaki, menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, ku në shkretinë...

Price ALL1,000
More
In stock

Come rain or come shine, Kazuo Ishiguro

But Ray has his own buried feelings to contend with. Decades earlier, he and Emily would listen to jazz when they were alone, and now, as Sarah Vaughan sings through the speakers, he struggles to control everything the sound brings with it.

Price ALL600
More
In stock

Publisher: Pegi

Artist i botës flutarake, Kazuo Ishiguro

Në rininë e tij, si djalosh i talentuar në pikturë, por edhe krenar e i vëmendshëm ndaj mjerimit ku ishte zhytur vendi, artisti Masuxhi Ono, nuk dëshironte t’ia kushtonte artin e tij vetëm kremtimit të bukurisë fizike, asaj “botës fluturake” të jetës së natës, qejfeve dhe zdërhalljeve me miq e geisha. 

Price ALL1,000
More
In stock

Publisher: Pegi

Gjiganti i fjetur, Kazuo Ishiguro

Si mund të shërohen plagët e vjetra, kur krimbat gëlojnë në to? Si mund të mbretërojë përjetë një paqe e ngritur mbi masakrat apo dredhitë e një magjistari? E kuptoj se me sa zell dëshironi që tmerret tuaja të vjetra të pluhurosen në hiç. Por ato presin nën shtresën e tokës, si kocka të bardha që njerëzit t’i zhvarrosin.

Price ALL1,000
More
In stock

Publisher: Pegi

Dita e mbetur, Kazuo Ishiguro

Ngjarjet e këtij romani rrëfehen nga mazhordomi Stivens, i cili për më shumë se tridhjetë vjet ka jetuar në Darlington Holl, rezidenca madhështore e lordit Darlington. Stivensi rrëfen një pjesë të jetës së tij, diku nga mesi i viteve '30, një periudhë e ngarkuar për të personalisht, por edhe për historinë e Anglisë dhe të Evropës.

Price ALL1,000
More
In stock

Publisher: Pegi

Mos më lër të shkoj, Kazuo Ishiguro

Kur ishte fëmijë Keti, tashmë tridhjetë e një vjeçare, jetonte në Heilsham në një shkollë private, ku fëmijët ishin strehuar larg nga bota e jashtme, të rritur me idenë se ata ishin të veçantë dhe mirëqenia e tyre ishte e rëndësishme jo vetëm për ata, por për gjithë shoqërinë.

Price ALL1,000
More
In stock