• Banner

Nathaniel Hawthorne
Nathaniel Hawthorne, (1804-1864) ishte shkrimtar dhe tregimtar amerikan i vlerësuar si mjeshtër i rrëfenjave alegorike dhe simbolike

Nathaniel Hawthorne

Nathaniel Hawthorne, (1804-1864) ishte shkrimtar dhe tregimtar amerikan i vlerësuar si mjeshtër i rrëfenjave alegorike dhe simbolike. Një nga shkrimtarët më të njour të letërsisë amerikane, ai është i famshëm veccanërisht për romanet The Scarlet Letter (Damka e turpit, 1850) dhe The House of the Seven Gables (1851).

Active filters

Reference: SKU002076

Publisher: Pegi

Damka e turpit, Nathaniel Hawthorne

"Damka e turpit" është një nga klasikët më të njohur të letërsisë amerikane. I shkruar në vitin 1850, ky roman është një nga historitë romantike më prekëse të të gjitha kohërave. Temat e tij kryesore lidhen me rolin e gruas në familjes dhe në shoqëri, me mëkatin dhe kontrastin midis së kaluarës dhe së ardhmes.

Price ALL800
More
In Stock