Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Fiction

Fiction

Active filters

Women, Charles Bukowski

Low-life writer and unrepentant alcoholic Henry Chinaski was born to survive. After decades of slacking off at low-paying dead-end jobs, blowing his cash on booze and women, and scrimping by in flea-bitten apartments, Chinaski sees his poetic star rising at last
ALL1,500
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Books

The Flea Palace, Elif Shafak

Some of the inhabitants of the building include Ethel, a lapsed Jew in search of true love and the sad and beautiful Blue Mistress whose personal secret is just one of many hidden within the confines of the building.
ALL1,500
More
Last items in stock

Hollywood, Charles Bukowski

From iconic tortured artist/everyman Charles Bukowski, Hollywood is the fictionalization of his experience adapting his novel Barfly into a movie by the same name.
ALL1,400
More
Last items in stock

Publisher: Vintage

Hocus Pocus, Kurt Vonnegut

Master of post-modern satire, Kurt Vonnegut patterns trajectories of sex, spite, crime and power in this kaleidoscopic novel
ALL1,200
More
Last items in stock

Publisher: Vintage

Mother Night, Kurt Vonnegut

Is Howard guilty? Can a black or white verdict ever be reached in a world that’s a gazillion shades of grey?
ALL1,400
More
Last items in stock

Publisher: Arrow Books

The Family, Mario Puzo

Enter the Borgias. Headed by Rodrigo Borgia, better known as Pope Alexander VI, this tight-knit family is fighting to keep its iron grip on Italy – but theirs is a lethal game, and the cost of failure is surely death.
ALL1,400
More
In stock

Ugly Love, Colleen Hoover

Their arrangement could be surprisingly seamless, as long as Tate can stick to the only two rules Miles has for her.
ALL1,400
More
Last items in stock

It Starts with Us, Colleen Hoover

But her excitement is quickly hampered by the knowledge that, though they are no longer married, Ryle is still very much a part of her life—and Atlas Corrigan is the one man he will hate being in his ex-wife and daughter’s life.
ALL1,700
More
Last items in stock