Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers

List of products by brand Penguin Books

Active filters

Publisher: Penguin Books

The Flea Palace, Elif Shafak

Some of the inhabitants of the building include Ethel, a lapsed Jew in search of true love and the sad and beautiful Blue Mistress whose personal secret is just one of many hidden within the confines of the building.
ALL1,500
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Books

Factotum, Charles Bukowski

Henry Chinaski, an outcast, a loner and a hopeless drunk, drifts around America from one dead-end job to another, from one woman to another and from one bottle to the next.
ALL1,300
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Books

Love in the Time of Cholera, Gabriel Garcia Marquez

However, they are separated by several miles and to counter this distance, they use love letters and telegraph to convey their emotions. Their resistance bears fruit as they are united only to find out that they are strangers to each other and hence cannot live together.
ALL1,360
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Books

Antigone, Sophocles

'It's a dreadful thing to yield...but resist now?Lay my pride bare to the blows of ruin?That's dreadful too.'
ALL325
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Books

The Complete Stories, Truman Capote

But he was also the author of superb short tales that were as elegant as they were heartfelt, as compassionate as they were grotesque. This volume is the first to assemble all of Capote’s short fiction—a collection that indeed confirms his status as one of the masters of this form.
ALL1,550
More
Last items in stock