• Banner

Mario Puzo
Këtu gjeni librat e shkrimtarit Mario Puzo në shqip dhe në anglisht

Mario Puzo

Fëmijë emigrantësh italianë që u vendosën në zonën Hell’s Kitchen (Kuzhina e Ferrit) në qytetin e Nju Jorkut, Mario Puzo lindi më 15 tetor 1920. Pas Luftës së Dytë Botërore, ku shërbeu si tetar në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, ai ndoqi studimet në City College në Nju Jork dhe pastaj punoi si shkrimtar i lirë. Gjatë kësaj periudhe ai shkroi dy romanet e tij të para, Dark Arena (1955) dhe The Fortunate Pilgrim (1964). Kur librat e tij bënë shumë pak para nga shitjet pavarësisht se u vlerësuan nga kritika, au u betua të shkruante një libër të shumëshitur. Kumbari (1969) ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Ai bashkëpunoi me regjisorin Francis Ford Coppola për skenarët e tre filmave të serialit Kumbari dhe fitoi Oskarin nga Academy Aëards si për filmin Kumbari (1972) ashtu edhe për Kumbari, pjesa e dytë, (1974). Ai bashkëpunoi gjithashtu për skenarët e filmave të tillë si Supermeni (1978), Supermeni II (1980), dhe The Cotton Club (1984).

Ai vijoi të shkruajë romane me sukses të jashtëzakonshëm, përfshirë Fools Die [Budallenjtë vdesin] (1978), Siciliani (1984), The Fourth K. [K-ja e katërt] (1991), dhe Kumbari i fundit (1996).

Mario Puzo vdiq më 2 korrik 1999. Romani i tij i fundit, Omerta u publikua në vitin 2000.

Active filters

Publisher: Shtëpia e Librit

Kumbari, Mario Puzo

Një kryevepër moderne, Kumbari është një portret i botës së krimit të viteve 1940, që nuk të shqitet nga mendja. Ai është, gjithashtu, një rrëfenjë intime e familjes Korleone, e cila është njëkohësisht e lidhur, dhe e bërë copash, nga pozicioni unik që mban në zemër të Mafies Amerikane. Pesëdhjetë vjet pasi u botua për herë të parë, ky roman vijon të...

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Arrow Books

The Sicilian, Mario Puzo

But Giuliano is a man entwined in a bloody web of violence and vendettas. In Sicily, Giuliano is a modern day Robin Hood who has defied corruption--and defied the Cosa Nostra. Now, in the land of mist-shrouded mountains and ancient ruins, Michael Corleone's fate is entwined with the dangerous legend of Salvatore Giuliano: warrior, lover, and the ultimate...

Price ALL1,560
More
In stock

Publisher: Arrow Books

The Last Don, Mario Puzo

The Last Don is Mario Puzo at his finest - a masterful saga of the last great American crime family, the Clericuzios, and their powerful reach into Hollywood and Las Vegas. Domenico Clericuzio is a wise and ruthless man who in his old age is determined to create a life free from criminal activities for his grandchildren. 

Price ALL1,560
More
In stock