Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Mario Puzo
Këtu gjeni librat e shkrimtarit Mario Puzo në shqip dhe në anglisht

Mario Puzo

Fëmijë emigrantësh italianë që u vendosën në zonën Hell’s Kitchen (Kuzhina e Ferrit) në qytetin e Nju Jorkut, Mario Puzo lindi më 15 tetor 1920. Pas Luftës së Dytë Botërore, ku shërbeu si tetar në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, ai ndoqi studimet në City College në Nju Jork dhe pastaj punoi si shkrimtar i lirë. Gjatë kësaj periudhe ai shkroi dy romanet e tij të para, Dark Arena (1955) dhe The Fortunate Pilgrim (1964). Kur librat e tij bënë shumë pak para nga shitjet pavarësisht se u vlerësuan nga kritika, au u betua të shkruante një libër të shumëshitur. Kumbari (1969) ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Ai bashkëpunoi me regjisorin Francis Ford Coppola për skenarët e tre filmave të serialit Kumbari dhe fitoi Oskarin nga Academy Awards si për filmin Kumbari (1972) ashtu edhe për Kumbari, pjesa e dytë, (1974). Ai bashkëpunoi gjithashtu për skenarët e filmave të tillë si Supermeni (1978), Supermeni II (1980), dhe The Cotton Club (1984).

Ai vijoi të shkruajë romane me sukses të jashtëzakonshëm, përfshirë Fools Die [Budallenjtë vdesin] (1978), Siciliani (1984), The Fourth K. [K-ja e katërt] (1991), dhe Kumbari i fundit (1996).

Mario Puzo vdiq më 2 korrik 1999. Romani i tij i fundit, Omerta u publikua në vitin 2000.

Filtrat aktiv

Botuesi: Shtëpia e Librit

Kumbari, Mario Puzo

Një kryevepër moderne, Kumbari është një portret i botës së krimit të viteve 1940, që nuk të shqitet nga mendja. Ai është, gjithashtu, një rrëfenjë intime e familjes Korleone, e cila është njëkohësisht e lidhur, dhe e bërë copash, nga pozicioni unik që mban në zemër të Mafies Amerikane. Pesëdhjetë vjet pasi u botua për herë të parë, ky roman vijon të...
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Godfather, Mario Puzo

Both the police and ruthless rival crime lords scent blood in the water. If the Corleone family is to survive, it needs a ruthless new don. But the price of success in a violent life may be too high to bear...
1 250 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Arrow Books

The Sicilian, Mario Puzo

But Giuliano is a man entwined in a bloody web of violence and vendettas. In Sicily, Giuliano is a modern day Robin Hood who has defied corruption--and defied the Cosa Nostra. Now, in the land of mist-shrouded mountains and ancient ruins, Michael Corleone's fate is entwined with the dangerous legend of Salvatore Giuliano: warrior, lover, and the ultimate...
1 560 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Last Don, Mario Puzo

The Last Don is Mario Puzo at his finest - a masterful saga of the last great American crime family, the Clericuzios, and their powerful reach into Hollywood and Las Vegas. Domenico Clericuzio is a wise and ruthless man who in his old age is determined to create a life free from criminal activities for his grandchildren. 
1 560 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje