Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Günter Grass
Günter Grass

Günter Grass

Günter Grass, (16 tetor, 1927, Danzig— 13 prill 2015, Lübeck), ishte shkrimtar, poet dhe dramaturg gjerman. Grass u përfshi në Rininë Hitleriane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u rekrutua në moshën 17 vjeçare. Ai u plagos në luftë dhe u bë i burgosur lufte. Romani i tij i parë i jashtëzakonshëm, Die BlechtrommelDaullja e teneqesë (1959), i solli famë ndërkombëtare. Ai u bë zëdhënësi letrar i gjeneratës së të rinjve që u rritën gjatë regjimit Nazist. Bashkë me librat Macja dhe miu (1961) dhe Vitet e qenit (1963), përbën trilogjinë e vendosur në qytetin Danzig (sot Gdańsk në Poloni). Punët e tij të tjera, që të gjitha me tema politike, përfshijnë Der Butt - Shojza(1977); UnkenrufeThirrja e bretkosës (1992), mbi marrëdhënien e vështirë mes Polonisë dhe Gjermanisë së Bashkuar, dhe Ein Weites Feld – Një fushë e gjerë (1995), libër shumë i debatuar pasi në të ai shpreh mendimin se ribashkimi i Gjermanisë ishte i gabuar.

Grass fitoi Çmimin Nobel në Letërsi më 1999 ndërsa shkaktoi debate të mëtejshme nga zbulimi në kujtimet Beim Häuten der ZwiebelQërimi i qepës (2006) se ai kishte qenë anëtar i Waffen-SS, krahu ushtarak i Partisë Naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Filtrat aktiv

Botuesi: IDK

Me hapin e gaforres, Gunter Grass

Si thuajse në gjithë veprat e tjera të tij, në fokus është sërish historia e trazuar e Gjermanisë. Por jo më ajo e "fajit gjerman", që e pat bërë atë të famshëm me trilogjinë e Dancingut, por kësaj here historia e viktimave gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore.
950 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2660

Botuesi: Skanderbeg Books

Macja dhe miu, Gunter Grass

"Macja dhe miu" është një metaforë. Joakim Malke, një djalosh jetim që jeton në Dacing të Gjermanisë, është miu dhe shoqëria që e rrethon është macja që e përgjon ta zërë në grackë. Rrëfimi jepet përmes Pilencit, një prej shokëve të Malkes së Madh dhe fokusohet në kohën e Luftës së Dytë Botërore.
500 Lekë
More
Ka mbaruar