Studime letrare

Information

Speciale

Studime letrare
Studime letrare, artistike, etj

Studime letrare Janë 100 produkte.

për faqe
Jeni duke parë 1 - 12 nga 100 artikuj
 • $7.89 $9.86 -20% Është shitur

  Eposi shqiptar i veriut, ose cikli i kreshnikëve, erdhi në vëmendjen e studiuesve para një shekulli. Ai u shfaq pikërisht në përmbyllje të epokës së Rilindjes Kombëtare, që me të drejtë është quajtur shekulli i "kultit të epopesë".

  $7.89 $9.86 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $135.21 $169.01 -20% Është shitur

  Po lexoj vëllimin që studion, hulumton, veçon, bashkon, përshkruan, vërteton, daton, polemizon, pohon veprimtarinë e jashtëzakonshme të Dom Ndreut për alfabetin e gjuhës shqipe, që në të vërtetë është një histori krejt e re për themelimin e alfabetit tonë.

  $135.21 $169.01 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $4.51 $5.64 -20% Është shitur

  Ky punim hedh dritë mbi një përmasë të veçantë të veprës së poetit gjerman J. V. fon Gëte, që është interesi dhe qëndrimi i tij tejet pozitiv ndaj Orientit dhe Islamit.

  $4.51 $5.64 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $4.50 $5.63 -20% Është shitur

  Titulli: Viktor Hygo – KoktejAutori: Orion ZavalaniShtëpia botuese: DituriaViti: 2002Fq. 128Pesha: 0.166 kgISBN: 978-99927-47-93-5

  $4.50 $5.63 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $4.51 $5.64 -20% Është shitur

  Libri i parë trajton probleme themelore të letërsisë arbëreshe. Në të dytin studiuesi merret me metoda krahasuese, metodologjinë e historisë së letërsisë, raporte të romantizmit shqiptar me letërsinë folklorike etj.

  $4.51 $5.64 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $4.50 $5.63 -20% Është shitur

  Paraqitur me kulturë e profesionalizëm, vepra pasqyron problematikën e botës letrare shqipe, shtrirë në periudha, autorë e vepra të ndryshme, çështje të tipologjisë, të ligjërimit etj.

  $4.50 $5.63 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $9.02 $11.27 -20% Është shitur

  Bota e teorive nuk është imja. Dua të nënvizoj se nuk kam as më të voglën ambicie teorike, dhe se ky libër nuk është veçse rrëfimi i një krijuesi të mirëfilltë. Vepra e çdo romancieri përmban një vizion të qartë të historisë së romanit, një ide që rreket të shpjegojë se ç'është romani.

  $9.02 $11.27 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $9.02 $11.27 -20% Është shitur

  Titulli: Për letërsinë shqipe të shekullit të 20-tëOrigjinali: Për letërsinë shqipe të shekullit të 20-tëGjinia: Kritika letrareAutori: Shaban SinaniShtëpia botuese: NaimiViti: 2010Fq. 496Pesha: 0.551 kgISBN: 978-99956-859-4-2

  $9.02 $11.27 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $5.63 $7.04 -20% Është shitur

  Titulli: Një Uliks që s'mbërriti kurrë në Itakë (Martin Camaj)Origjinali: Një Uliks qe s'mbërriti kurrë në Itakë (Martin Camaj)Gjinia: StudimAutori: Primo ShllakuShtëpia botuese: At Gjergj FishtaViti: 2006Fq. 200Pesha: 0.321 kgISBN: 978-99943-810-8-3

  $5.63 $7.04 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $5.63 $7.04 -20% Është shitur

  Sfidë harrimit do të thotë të luftosh harrimin ose më drejtpërdrejt të mbetesh në kujtesë duke theksuar shkakësimin qeniesor të artit poetik. Në rrafshin e qeniesisë njerëzore sipas filozofisë, nxitja e vërtetë psikologjike dhe qëllimin vetjak, për të cilin krijohet poezia dhe çdo art tjetër, është dëshira e pakuptuar për të kundërshtuar vdekjen apo...

  $5.63 $7.04 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $5.52 $6.90 -20% Është shitur

  Titulli: Hylli i Dritës, nr. 2Origjinali: Hylli i Dritës, nr. 2Gjinia: Revistë kulturoreShtëpia botuese: Botime FrançeskaneViti: 2008Fq. 190Pesha: 0.312 kg

  $5.52 $6.90 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
 • $5.52 $6.90 -20% Është shitur

  Titulli: Hylli i Dritës, nr. 1Origjinali: Hylli i Dritës, nr. 1Gjinia: Revistë kulturoreShtëpia botuese: Botime FrançeskaneViti: 2008Fq. 174Pesha: 0.252 kg

  $5.52 $6.90 -20%
  Shto në shportë  Më shumë
  Ulje çmimi!
  Është shitur
Jeni duke parë 1 - 12 nga 100 artikuj