Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Vassilis Vassilikos
Vassilis Vassilikos është një shkrimtar dhe diplomat grek

Vassilis Vassilikos

Vassilis Vassilikos (Greqisht: Βασίλης Βασιλικός) është një shkrimtar dhe diplomat grek. Lindur në ishullin e Thasosis në Greqinë e veriut, ai u rrit në Selanik ku u diplomua për drejtësi, para se të zhvendosej në Athinë për të punuar si gazetar. Për shkak të aktivitetit të tij politik, ai u detyrua të kërkojë azil jashtë Greqisë për shtatë vjet pas grushtit të shtetit të vitit 1967.

Mes viteve 1981 dhe 1984, ai shërbeu si drejtor i përgjithshëm i televizonit shtetëror grek ET1. Që nga viti 1996 ka shërbyer si ambasador i Greqisë në UNESCO.

Si shkrimtar ai ka qenë shumë prodhimtar dhe shumë i përkthyer. Autor i më shumë se 100 librave, ku përfshihen romane, grama dhe poezi. Vepra e tij më e njohur është romano politik Z (1867), i përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë. Ky është edhe romani që u bë bazë për filmin me të njëjtin titull të drejtuar nga regjisori Costa-Gavras (me muzikë Mikis Theodorakis).

Filtrat aktiv

Botuesi: Dituria

Shtëpia në udhëkryq, Vassilis Vassilikos

Vepra sjell atmosferën e jetës rinore dhe të qarqeve të artistëve grekë të fundviteve ‘50, përshkruan ambicie të zhgënjyera dhe ëndrra të parealizuara, që, pa dyshim, shënjojnë karakterin dhe jetën e personazheve kryesore.
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Z, Vassilis Vassilikos

Z - Orgjia e pushtetit është një roman-dokumentar tronditës për vrasjen e politikanit të shquar grek Grigori Lambraki - personazhi "Z" në vepër. Vrasja nga forca paraushtarake të inkurajuara nga shteti ndodhi më 22 maj 1963, gjatë një mitingu për paqen.
1 200 Lekë
More
Në gjendje