• Banner

Vedat Kokona
Vedat Kokona

Vedat Kokona

Vedat Kokona (8 gusht 1913 – 14 tetor 1998) ishte shkrimtar, përkthyes dhe gjuhëtar shqiptar, i mirënjohur për shqipërimin e kryeveprave botërore dhe fjalorët voluminoz anglisht-shqip dhe frëngjisht-shqip si dhe për kontributin në leksikologjinë dhe leksikografiknë shqipe.

Ai lindi në Izmir të Turqisë në një familje shqiptare me origjinë nga Gjirokastra, e cila u zhvendos në Shqipëri më 1920. Kokona studioi në Paris për drejtësi ndërsa pas kthimit në atdhe punoi si mësues para se të merrej me letërsi dhe gjuhësi për shumë dekada. Ai u nda nga jeta në Tiranë më 1998.

Filtrat aktiv

Referenca: SKU000714

Botuesi: Kokona

Lamtumirë armë, Ernest Heminguej

Heminguej u rrit në një mjedis mbytës provincial nën autoritetin e një nëne të rreptë, ndërsa vetëvrasja e të atit la gjurmë të pashlyera në zemrën e tij. Universiteti i parë për Heminguejin u bë Lufta e Parë Botërore. Ai shkoi vullnetar si sanitar në Itali, ku u njoh me tmerret e luftës.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje