Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Mustafa Greblleshi
Mustafa Greblleshi, (1922-1986), ishte shkrimtar dhe përkthyes, i njohur veçanërisht për romanin Gremina e Dashurisë si dhe për shqipërimin nga gjuha frënge të Përrallave Arabe

Mustafa Greblleshi

Mustafa Greblleshi, (1922-1986), ishte shkrimtar dhe përkthyes, i njohur veçanërisht për romanin Gremina e Dashurisë si dhe për shqipërimin nga gjuha frënge të Përrallave Arabe, të botuara në katër vëllime. Ai filloi punën si gazetar dhe bëri emër si humorist. Rrëfenjat e tij të përmbledhura në librin Muhabet tirance me Liun e Cakut kanë fuqinë të vijojnë të na bëjnë të qeshim edhe shumë dekada pasi janë publikuar.

Pas Luftës së Dytë Botërore punoi për një copë herë për gazetën Bashkimi por në vitin 1947 u arrestua dhe u dënua me burg. Pas burgut punoi për disa vite si mësues, para se regjimi komunist ta persekutonte sërish duke e detyruar të punonjë si punëtor krahu deri sa doli në pension në vitin 1974.

Kujtimet e tij nga periudha e luftës së Dytë Botërore, të botuara nga Shtëpia Botuese Çabej në vitin 2017, ofrojnë një dritare të pazakontë mbi jetën nën regjimin e diktaturës nazistste si dhe një reportazh mbresëlënës nga një udhëtim i tij në Selanik e Athinë.

Ndërsa në Tiranë vepra e tij letrare ishte harruar, në Prishtinë, romani Gremina e dashunis njohu botime të njëpasnjëshme deri më sot.

Filtrat aktiv

Botuesi: Cabej

Kujtime 1939-1944, Mustafa Greblleshi

Një shkrimtar, gazetar dhe përkthyes përballet me dy diktatura që mbërthyen Shqipërinë njëra pas tjetrës: diktatura e qeverive të krijuara gjatë pushtimit të nazistëve gjermanë të Shqipërisë dhe diktaturës komuniste. Mustafa Greblleshi na paraqet detaje nga jeta e përditshme e Tiranës, Selanikut dhe Athinës gjatë Luftës së Dytë Botërore.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000279

Botuesi: Cabej

Muhabet tirance me Liun e Cakut, Mustafa Greblleshi

Skicat e tregimet e tij plot humor e satirë priteshin padurim si nga intelektualët ashtu dhe nga lexuesit e thjeshtë të kohës, sepse ishin pasqyrim i mprehtë e fshikullim plot humor i problemeve të ditës.
600 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje