Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Mario Vargas Llosa
Mario Vargas Llosa është shkrimtar peruvian i gjuhës spanjolle, angazhimi i të cilit për ndryshime shoqërore është i dukshëm në romanet, dramat dhe esetë e tij.

Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa, (28 mars 1936), është shkrimtar peruvian i gjuhës spanjolle, angazhimi i të cilit për ndryshime shoqërore është i dukshëm në romanet, dramat dhe esetë e tij. Ai ka qenë kandidat i pasuksesshëm për president të Perusë në vitin 1990. Vargas Llosa fitoi çmimin Nobel në letërsi në vitin 2010 për “kartografinë e strukturave të pushtetit dhe imazhet e mprehta të rezistencës individuale, revoltës dhe disfatës.”

Vargas Llosa mori arsimin fillor në Bolivi, ku i gjyshi shërbente si konsull i Perusë. Ai punoi si gazetar dhe më pas, më 1959 u zhvendos në Paris ku jetoi deri në vitin 1966, si pjesë e një komuniteti shkrimtarësh latinoamerikanë ku bënin pjesë edhe Julio Cortázar nga Agjentina dhe Jorge Edëards nga Kili. Ai më vonë vendosi romanin e tij Travesuras de la niña mala (2006; Vajza e prapë) në Paris. Tema është një reflektim i vlerësimit të fortë të Vargas Llosas për romanin Zonja Bovari të Gustave Flaubert-it.

Romani i parë i Vargas Llosës, La ciudad y los perros (1963; “Qyteti dhe qentë,” u bë film në spanjisht më 1985 dhe u vlerësua gjerësisht. Ai u përkthye në dhjetëra gjuhë. Romani vendoset në shkollën ushtarake Leoncio Prado, ku pati studiuar edhe Llosa dhe përshkruan përpjekjet e një adoleshenti për mbijetesë në një mjedis armiqësor dhe të dhunshëm. Korrupsioni në shkollën ushtarake reflekton të keqen më të gjerë të Perusë. Romani La casa verde (1966; Shtëpia e Gjelbër), i ka ngjarjet të vendosura në xhunglën e Perusë dhe kombinon elementët mitikë, popullorë dhe heroikë të vendit për të mbërthyer realitetin tragjik dhe të fragmentuar të personazheve. Los jefes (1967; Këlyshët dhe rrëfenja të tjera 1973) është një portretizim psikoanalitik i një adoleshenti që është kastruar aksidentalisht. Vargas llosa shkroi edhe një studim kritik mbi letërsinë e Gabriel García Márquez te García Márquez: Historia de un deicidio (1971; “García Márquez: Historia e një vrasësi të mirë”), një studim mbi Gustave Flaubert-in në La orgía perpetua: Flaubert y “Madame Bovary” (1975; Orgjia e përgjithmonshme: Floberi dhe Zonja Bovari), si dhe një studim mbi Jean-Paul Sartre dhe Albert Camus te Entre Sartre y Camus (1981; “Midis Sartrit dhe Kamysë”).

Në vitet 1970 ai u vendos në Barcelonë dhe u kthye në Lima më 1974.

Vargas Llosa u bë shtetas i Spanjës më 1993 dhe mori çmimin Cervantes një vit më vonë. Romanet e tij të mëvona përfshijnë: La fiesta del chivo (2000; Festa e Cjapit), El paraíso en la otra esquina (2003; Rruga drejt parajsës), Travesuras de la niña mala (2006; Vajza e prapë), El sueño del celta (2010; Ëndrra e keltit), El héroe discreto (2013; Heroi i heshtur), Cinco esquinas (2016; Pesë qoshet), dhe Tiempos recios (2019: “Kohë të ashpra”).

Active filters

Publisher: Botimet Dudaj

Shtëpia e gjelbër, Mario Vargas Llosa

Është historia e një qendre të vogël province dedikuar bujqësisë dhe tregtisë së gjase së gjallë, e cila shndërrohet në një qytet të madh e të zhurmshëm modern, me fabrika, qiejgërvishtës dhe automobila.
ALL1,500
More
In stock

Publisher: Faber and faber

The Way to Paradise, Mario Vargas Llosa

Gauguin abandons his wife and children, and job as a stock-broker in Paris, to pursue his passion for painting. In the process he does his best to distances himself from European civilization, fleeing to Tahiti and French Polynesia for inspiration.
ALL1,620
More
Last items in stock

Publisher: Faber and faber

The Discreet Hero, Mario Vargas Llosa

His fate is interwoven with the story of Rigoberto, a wealthy Lima insurance executive. His boss and old friend, Ismael, suddenly announces that he is marrying his housekeeper, a chola from Piura, to the consternation of his twin sons, a pair of brutal wasters. 
ALL1,125
More
Last items in stock

Publisher: Skanderbeg Books

Pesë qoshet, Mario Vargas Llosa

Enrike Kardenas, një biznesmen i njohur e mjaft i fuqishëm peruan, një ditë gjendet i shantazhuar në zyrën e tij nga gazetari Rolando Garro, kryeredaktori i një tabloidi, në duart e të cilit kanë rënë fotot e një nate orgjie të biznesmenit; publikimii tyre do ta shkatërronte atë, familjen e tij dhe reputacionin e tij.
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Skanderbeg Books

Lëvdatë për njerkën, Mario Vargas Llosa

Qysh në krye të kësaj rrëfenje erotike, Don Rigoberti dhe Lukrecia, gruaja e dytë e tij, na rrëmbejnë në një botë pasionante familjare dhe erotike. Por në këtë histori përfshihet edhe thjeshtri i Lukrecias, Alfonsoja, një admirues i pafre i njerkës së tij, i cili do të këmbëngulë të prekë kufijtë e familjes me pasionin e tij hutues.
ALL700
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001528

Publisher: Skanderbeg Books

Vajza e prapë, Mario Vargas Llosa

Rikardoja, qysh fëmijë atje në vendin e lindjes së tij, në Lima, ka ushqyer një ëndërr: Të jetojë në Paris. Por ritakimi me Lili kiliankën, një dashuri e hershme e adoleshencës, do ta shtyjë të ndryshojë gjithçka të tij. Vajza aventuriere, pragmatiste, e paqetë, do ta zvarrisë përtej botës së vogël të ambicjeve të tij.
ALL1,300
More
In Stock

Reference: SKU001527

Publisher: Skanderbeg Books

Festa e Cjapit, Mario Vargas Llosa

Dyzetenëntëvjeçarja, Urani Kabral, një grua e ftohtë dhe ngurtë, por që dikur ka qenë një vajzë e brishtë dhe ndjeshme, është rikthyer të vizitojë atdheun e saj, Republikën Domenikane. E gjurmuar gjithë jetën nga ndjenja e terrorit, e zbrazëtisë dhe e humbjes, Urania e gjen veten duke u endur rrugëve të qytetit të saj të lindjes dhe duke përsjellë në...
ALL1,500
More
In Stock