Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers

List of products by brand Penguin Classics

Active filters

Publisher: Penguin Classics

Early Greek Philosophy

Zeno's dizzying 'proofs' that motion is impossible; the extraordinary atomic theories of Democritus; the haunting and enigmatic epigrams of Heraclitus; and the maxims of Alcmaeon: fragmentary as they often are, the thoughts of these philosophers seem strikingly modern in their concern to forge a truly scientific vocabulary and way of reasoning.
ALL1,330
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Classics

Little Birds, Anaïs Nin

Anaïs Nin's second volume of erotic short stories after Delta of Venus, Little Birds is broader in scope, encompassing the entire breadth of human sensuality.
ALL1,200
More
Last items in stock

Publisher: Penguin Classics

Il Duro, D.H. Lawrence

'But I ran up the broken stairway, and came out suddenly, as if by a miracle, clean on the platform of my San Tommaso, in the tremendous sunshine.'
ALL165
More
In stock

Publisher: Penguin Classics

The Constitution of the United States

Enshrining the fundamental rights and freedoms of its citizens in law, and curbing the power of those who rule them, the US constitution is one of the most significant documents in the history of democracy.
ALL325
More
In stock

Publisher: Penguin Classics

Last Witnesses, Svetlana Alexievich

With remarkable care and empathy, Alexievich gives voice to those whose stories are lost in the official narratives, uncovering a powerful, hidden history of one of the most important events of the twentieth century.Published to great acclaim in the USSR in 1985 and now available in English for the first time, this masterpiece offers a kaleidoscopic...
ALL1,790
More
Out-of-Stock

Publisher: Penguin Classics

The Book of Tea, Kakuzo Okakura

'Meanwhile, let us have a sip of tea. The afternoon glow is brightening the bamboos, the fountains are bubbling with delight, the soughing of the pines is heard in our kettle.'
ALL325
More
In stock