• Banner

E vetmja histori, Julian Barnes

Prekës, i gjallë dhe i thellë, E vetmja histori është një roman mbi memorien, përkushtimin dhe mënyrën se si dashuria e parë e përcakton një jetë përgjithmonë.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: E vetmja histori

Titulli në origjinal: The Only Story

Kategoria: Roman

Autori: Julian Barnes

Shqipëroi: Gjergj Erebara

Shtëpia botuese: Shtëpia e Librit

f. 270

Pesha: 0.3 kg

ISBN: 978-9928-4646-8-2

Ky libër është në gjuhën shqipe

 

Mbi librin

Një verë, në vitet ’60, në një lagje të pasur në periferi të Londrës, nëntëmbëdhjetëvjeçari Pol kthehet në shtëpi nga universiteti dhe nxitet nga mamaja të anëtarësohet te klubi i tenisit. Atje ai luan në partneritet me Suzan Macleod, dyzet e tetë vjeç, me vetëbesim, me humor dhe e martuar me dy vajza thuajse të rritura.

Dekada më vonë, Poli sheh pas në kohë se si ata ranë në dashuri dhe se si, gradualisht, por pa ndërprerje, çdo gjë u bë copash. Ndërsa kthen dhe rikthen historinë e tij në mendje, duke e ekzaminuar atë nga këndvështrime të ndryshme, ai e gjen veten të përballur me kontradikta dhe me rrëshqitjet e vetë memories së tij, si dhe mënyrave se si narrativa dhe jeta ndikojnë njëra-tjetrën. Prekës, i gjallë dhe i thellë, E vetmja histori është një roman mbi memorien, përkushtimin dhe mënyrën se si dashuria e parë e përcakton një jetë përgjithmonë.

 

Vlerësime

“Mjeshtri i prozës pikturon një protret elegjik dhe të dashur të historisë trazuese të dashurisë së një të riu... duke hequr dorë nga klishetë e lehta letrare për romancat për të realizuar një roman shumë më të thellë, më rezonues dhe më të trishtë”. ­Entertainment Weekly

 “Të përndjek... një vështrim i shkëlqyer dhe pikëllues mbi dashurinë, mbi çfarë bëjnë me për të, se si ne e përjetojmë dhe çfarë e bën dashurinë të vdesë.” People

 “Shumë i bukur... jashtëzakonisht i shijueshëm... Përmes vëmendjes së tij precize mbi mrekullinë e dashurisë dhe stilin e tij perfekt, Barnes na tregoi edhe një herë se ai është i aftë të transformojë të rëndomtën dhe kalimtaren në lirike dhe jetëgjatë.” Los Angelos Reviewë of Books

 “Të këput shpirtin.... është një klishe të thuash se dashuria është e pashpjegueshme por fuqia e E vetmja histori qëndron te gadishmëria e Barnes për të eksploruar natyrën e kësaj të pashpjegueshmeje dhe se si ajo shkakton muaj mjalti dhe njëkohësisht, tragjedi.” Newsday

 “Një nga punët më të mira të karrierës së tij.” Houston Chronicle

 “Paraqet një shkrimtar në majë të fuqisë së tij... një libër që zhyt me qetësi grepat e tij te lexuesi dhe nuk e lë atë të shqitet.” The Times (Londër)

Detajet e librit
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pegi

Enigma e një fundi, Julian Barnes

Këmbëngulja mbi rolin e kohës dhe qëllimi për "t'i dhënë kuptim mënyrës se si i japim kuptim botës". Toni Uebster është një burrë pa cilësi, si në studime, në punë, në ndjenja e me gjasë edhe në seks. Jeta e Toni Uebsterit ka qenë një lumë relativisht i qetë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
5 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Shtëpia e Librit

Papagalli i Floberit, Julian Barnes

Botuar fillimisht në vitin 1984, romani rrëfen kërkimin e studiuesit amator Geoffrey Braithwaite mbi disa elementë të jetës së gjeniut francez Gustave Flaubert dhe përballjet e tij me hilet e historisë dhe të kujtesës, disa prej të cilave janë kurthe të thurrur nga vetë Floberi për pasvdekjen.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Enigma e një fundi, Julian Barnes

Këmbëngulja mbi rolin e kohës dhe qëllimi për "t'i dhënë kuptim mënyrës se si i japim kuptim botës". Toni Uebster është një burrë pa cilësi, si në studime, në punë, në ndjenja e me gjasë edhe në seks. Jeta e Toni Uebsterit ka qenë një lumë relativisht i qetë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Death, Julian Barnes

When it comes to death, is there ever a best case scenario? In this disarmingly witty book, Julian Barnes confronts our unending obsession with the end. He reflects on what it means to miss God, whether death can be good for our careers and why we eventually turn into our parents. Barnes is the perfect guide to the weirdness of the only thing that binds...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)