Letërsia për fëmijë

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Hakelberri Fin, Mark Twain, pershtatje per femije Shfaq të madhe

Hakelberri Fin, Mark Twain, pershtatje per femije

SKU000330

Produkt i ri

Pra, kur Haku shkon të jetojë me vejushën Dagllas, kjo gjë s'i pëlqen fare. Ai duhet të jetë i pastër dhe i rregullt, duhet të sillet mirë gjithë kohës dhe të shkojë në shkollë. Më pas, i ati vjen dhe e merr me vete për të jetuar së bashku nëpër pyje. Fillimisht, Haku kënaqet, por i ati e rreh vazhdimisht saqë Haku vendos t'

Më shumë detaje

Ne gjendje

$3.38

-20%

$4.23

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Hakëlberri Fin (përshtatje për fëmijë)
Origjinali: Huckleberry Finn
Gjinia: Roman
Autori: Mark Twain
Shqipëroi: Iris Kokoli
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2003
Fq. 64
Pesha: 0.101 kg.
ISBN: 978-99927-939-6-1

Mbi librin

-S'kam pasur kurrë një shtëpi, - shkruan Haku, - apo të shkojë në shkollë si të gjithë djemtë e tjerë. Flija rrugëve ose në pyje dhe bëja ç'të doja dhe kur të doja. Ishte jetë e bukur ajo që bëja. Pra, kur Haku shkon të jetojë me vejushën Dagllas, kjo gjë s'i pëlqen fare. Ai duhet të jetë i pastër dhe i rregullt, duhet të sillet mirë gjithë kohës dhe të shkojë në shkollë.

Më pas, i ati vjen dhe e merr me vete për të jetuar së bashku nëpër pyje. Fillimisht, Haku kënaqet, por i ati e rreh vazhdimisht saqë Haku vendos t'ia mbathë. Kur takon Xhimin, një skllav të arratisur, ata vendosin të udhëtojnë mbi një trap nëpër lumin e madh Misisipi. Sigurisht që futen në telashe e rreziqe, por Haku është i lumtur. Jeta në lumë është kaq e lirë, e lehtë dhe e rehatshme.

Mbi autorin

Emri i vërtetë i Mark Tueinit është Samuel Klemens. Ai lindi në Florida, një qytet në Misur, SHBA, më 1835 dhe më pas jetoi në Hanibal, Misuri. Kur ishte dymbëdhjetë vjeç i vdiq i ati dhe ai u fut në punë. Ai filloi të shkruajë për gazetën e të vëllait dhe më pas shkroi për gazetat në Nevada dhe Kaliforni.

Në 1857 deri në 1861, ai ishte një pilot lumi, duke drejtuar varkat e lumit përgjatë lumit më të madh të Misisipit. Mark Twain filloi të shkruante libra me tregime më 1867 dhe u shqua për faktin se i bënte njerëzit të qeshnin. "Aventurat e Tom Sojerit" dhe "Hakëlberri Fin" janë librat më të shquar. Vdiq në vitin 1910.

Reviews

Write a review

Hakelberri Fin, Mark Twain, pershtatje per femije

Hakelberri Fin, Mark Twain, pershtatje per femije

Pra, kur Haku shkon të jetojë me vejushën Dagllas, kjo gjë s'i pëlqen fare. Ai duhet të jetë i pastër dhe i rregullt, duhet të sillet mirë gjithë kohës dhe të shkojë në shkollë. Më pas, i ati vjen dhe e merr me vete për të jetuar së bashku nëpër pyje. Fillimisht, Haku kënaqet, por i ati e rreh vazhdimisht saqë Haku vendos t'

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)