Një histori (shumë) e shkurtër e jetës në tokë, Henry Gee
  • Një histori (shumë) e shkurtër e jetës në tokë, Henry Gee

Një histori (shumë) e shkurtër e jetës në tokë, Henry Gee

Një histori e mrekullueshme, e vërtetë, që zhvillohet si një seri ngjarjesh emocionuese të papritura.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Një histori (shumë) e shkurtër e jetës në tokë
Origjinali: A (Very) Short History of Life On Earth
Kategoria: Histori
Autori: Henry Gee
Perktheu: Vaso Kola
Botues: Muza Botime
Viti: 2023
Fq. 278
Pesha: 0.400 kg
ISBN: 978-9928-36-134-9
Ky libër është në gjuhën shqipe


Komente mbi librin

Henry Gee është një shkrimtar i mrekullueshëm dhe tërheqës, që ndërthur humorin, saktësinë, polemikën dhe poezinë, për të pasuruar tregimin e tij tepër teleskopik... [duke sjellë] qartësi në narrativa shumë komplekse”.

THE TIMES

“Me një forcë të madhe dramatike, libri i ri i Henry Gee ... tregon historinë katër miliardë vjeçare të jetës në këtë planet dhe mënyrën se si ajo është farkëtuar vazhdimisht nga forcat gjeologjike, klimatike dhe atmosferike...

SCIENCE

“Një histori e mrekullueshme, e vërtetë, që zhvillohet si një seri ngjarjesh emocionuese të papritura. Nëse keni menduar se shkencëtarët seriozë nuk mund të shkruajnë në mënyrë efektive për publikun e gjerë, vlerësojeni sërish”.

THE WALL STREET JOURNAL

“Henri Gee... e zhvendos lexuesin në një udhëtim të pasur përmes evolucionit, si një ‘Willy Wonka’ i hapësirës gjenetike moderne. [Udhëtimi i tij] përshkruan me entuziazëm narrativin që qëndron në themel të eksplorimit të çrregullt dhe shpesh të çuditshëm të jetës mbi formën dhe funksionin biologjik”.

THE WASHINGTON POST

“Kjo është historia ndriçuese e mbijetesës, e cila hedh dritë mbi ekuilibrin delikat në të cilin ekziston jeta. Proza lirike e Henry Gee personifikon krijesat dhe përcjell fazat evolucionare të jetës me një intimitet joshës”.

THE DAILY TELEGRAPH

Detajet e librit
Muza

Referencat specifike

isbn
9789928361349
ean13
9789928361349
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Një histori e shkurtër e Durrësit, Eduart Shehi

Parimi bazë ka qenë dhe mbetet përcjellja e te vërtetave siç njihen aktualisht, bazuar mbi nivelin e të dhënave që kemi deri në këto momente, si në shkrimet profesionale, ashtu edhe në ato për publikun e gjerë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000011

Botuesi: Migjeni

Aventurë në Shqipëri 1964, Albert Mayzie

Mayzie – ve u pëlqen të dalin jashtë shtigjeve të rrahura, andej nga i çon era, duke sfiduar rreziqet dhe pamundësitë. Në këtë pikëpamje, Shqipëria përfaqësonte një aventurë të bukur. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001170

Botuesi: Tirana Times

Pak ndryshe, Astrit Lulushi

Me gjuhë sintetike e elastike që të kujton herë – herë Volterin apo Emile Chartier (Alain), me ngjeshje ideore dhe forcë konkluduese që shkon deri në aforizma a shpërthime proverbiale, Astrit Lulushi vjen me këtë libër për t'i thënë disi ndryshe dukuritë e jetës sonë, përmes lëvrimesh filozofike, sociologjike e kulturore.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Rravgime të lira në shtigjet e historisë shqiptare, Eugjen Mërlika

Eugjen Mërlika na paraqet në këtë libër një histori konçize të trojeve shqiptare nga ilirët deri në ditët tona me një vëmendje të veçantë mbi perandorët ilirë të Romës dhe Bizantit. Autori, nipi i historianit dhe gjuhëtarit Mustafa Mërlika – Kruja, shfrytëzon burime të shumta për të na sjellë këtë histori.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000248

Botuesi: Papirus

Gur, Fatos Baxhaku

Cili prej nesh nuk ka qëndruar në ndonjë udhëkryq duke e vrarë mendjen se nga të shkojë? Udhëkryqet shumë herë na hapin telashe, porse shndërrohen në një gjë fort të dobishme, sapo ne arrijmë të mësojmë rrugën e drejtë. Atëherë kemi mundësi të orientohemi më mirë e të kryejmë punët për të cilat jemi nisur.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pakti

Rrethimi i Shkodrës, Marin Barleti

Historia botërore i ka anashkaluar mjaft heroizmin e shqiptarëve dhe faktin që ata u bënë pengesë dhe i vonuan osmanët në synimin e tyre për të pushtuar gjithë Europën. Marin Barleti i jep, pra, botës një rrëfim të drejtpërdrejtë heroizmi përballë një pushtimi mizor: burra të thjeshtë e gra që luftojnë për familjet, për tokën dhe besimin e tyre.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UEGEN

Shqipëria një dhe njëmijë, Indro Montanelli

Shënimet e udhëtimit shoqërohen me analiza të plota, me referime interesante historike, duke argumentuar të gjitha idetë që shtron, sidomos në përqasjet historiko-sociale dhe ekonomike.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Historia e mesjetës së hershme europiane, Ermal Baze

Teksti mësimor i nivelit universitar, të cilin kemi nderin t`u paraqesim studentëve të historisë, është fryt i hulumtimeve disavjeçare, të kryera për një epokë të rëndësishme të historisë së përgjithshme, në njërën prej periudhave më të ndërlikuara historisë së Europës, sikurse është Mesjeta e hershme europiane, në harkun kohor midis viteve 500-1000.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dritan Tirana

Perandoritë e detit, Roger Crowley

Perandoritë e Detit është një histori me ngjyra e ndodhi të jashtëzakonshme dhe ofron një kontekst thelbësor rreth përplasjes sonë të qytetërimeve.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001144

Botuesi: Dija-Poradeci

Aranitasit dhe Mallakastra, libri i parë, Bujar Mucaj

Një gjë do të them me bindje: është një libër që lexohet me endje, me dëshirë dhe me kureshtje deri në fund. Të mëson dhe të bën të mendosh. Libri i tij, pa dyshim, është një trajtesë e thukët dhe, si e tillë, një pikë referimi në bibliografinë për Mallakastrën.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botart

Napoleon Bonaparti, Pascale Fautrier

Bonaparti u bind shumë shpejt se kishte një fat: kjo biografi na tregon rastësitë e jetës së tij. Ai pak nga pak u sakrifikua për shtetin francez, derisa sakrifikoi njeriun privat brenda tij: Pascal Fautrier i rikthen atij humanizmin dhe shkruan romanin e Bonapartit.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000911

Botuesi: Ideart

Skandal, ese mbi moralin shqiptar, Ylli Pango

Pastaj erdhi nata kur, siç ishte paralajmëruar edhe në gazeta, do të shfaqej "kapja e madhe", "gjëma". Njerëzit në të gjithë Shqipërinë, të përgatitur më së miri psikologjikisht e me sytë që u digjnin nga kureshtja, u gozhduan përpara ekraneve dhe panë... Ç'panë?! Dy fjalë nga teksti... ... Kjo ngjarje duhet të ketë ndodhur rreth 300 vjet më parë...

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Berk

Matrikulli i Shkollës së Arbërve, Lucia Nadin

Studimi i Lucia Nadin është bazuar në dorëshkrimin e bibliotekës “Marciana” në Venecia, ms. It. VII, 737 (=8666), përgatitur në gjysmën e dytë të shek. XVIII. Botim anastik. Parath. Ardian Ndreca.

Çmimi 4 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Graal, shpirti i humbur i Evropes, Bujar Kule

Vepra e autorit Bujar Kule të lë mbresë, sepse jo thjesht për faktin që është shkruar në stilin e mbresave e përshtypjeve, por edhe të refleksioneve deduktive plot logjikë dhe si një dukuri kërshërindjellëse. Vepra ka një numër të madh faktesh dhe po ashtu faqesh dhe sido që të jetë lexohet me një frymë.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)