Kategoritë

Botuesit

Autorët

Bolshevizma a ckaterrimi i njerezimit, Hafiz Ali Korca Shihe të plotë

Bolshevizma a ckaterrimi i njerezimit, Hafiz Ali Korca

Midis hoxhallarëve të përndjekur nga pushtuesit, nga fanatikët dhe komunizmi për idetë, pikëpamjet dhe veprimtarinë e tyre është dhe Hafiz Ali Korça. i rritur në një mjedis patriotik, fetar e kulturor Korçar të pastër, ai u brumos me bindje dhe parime bazë, që e ngriten lart emrin e tij.

Info shtesë

SKU000229

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$2.26

Me ulje çmimi!

-20%

$2.82

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Te fshehtat e Masonerise, Laurence Gardner

  Te fshehtat...


  Laurence Gardner ka studiuar historinë,...

 • Shekujt Osmane ne hapesiren shqiptare, Ferit Duka

  Shekujt...


  Ky punim shkencor me vlera të shumta dhe të...

 • Hamleti, Uiliam Shekspir

  Hamleti,...


  Fokusi i Shekspirit në këtë konflikt ishte një...

Titulli: Bolshevizma a çkatërrimi i njerëzimit
Origjinali: Bolshevizma a çkatërrimi i njerëzimit
Gjinia: Histori, ese
Autori: Hafiz Ali Korça
Shtëpia botuese: Jehona
Viti: 2006
Fq: 56
Pesha: 0.101 kg.

Mbi autorin

Midis hoxhallarëve të përndjekur nga pushtuesit, nga fanatikët dhe komunizmi për idetë, pikëpamjet dhe veprimtarinë e tyre është dhe Hafiz Ali Korça. i rritur në një mjedis patriotik, fetar e kulturor Korçar të pastër, ai u brumos me bindje dhe parime bazë, që e ngriten lart emrin e tij.

Për këto ai, në vitin 1893, kur ishte në moshën 20 vjeçare, u internua në Sinop, sepse ndërsa udhëtonte me trenin Sofie-Stamboll, iu kapen librat shqip, atëherë të ndaluar. Më 1900, u internua në Anadoll, për aktivitetin në mësonjëtoren e Korçës. Pas Kongresit të Dibrës ia shkatërruan shtëpinë.

Më pas, Kabineti i Telat Pashës e dënoi me vdekje, por me ndërhyrje u fal. Më 1924 u përjashtua nga Këshilli i Lartë i Sheriatit. Më 1925 botoi në Tiranë pamfletin "Bolshevizma a çkatërrimi i njerëzimit".Hafiz. Ali Korça zhvilloi një veprimtari intensive në disa drejtime dhe kryesisht në fushën e kulturës, të fesë dhe të publicistikës. Ai ka shkruar një varg veprash origjinale në prozë e poezi fetare dhe laike.