• Banner

  • I ri
Mesdheu Lindor, Ivi Meleagrou
  • Mesdheu Lindor, Ivi Meleagrou

Mesdheu Lindor, Ivi Meleagrou

Në këtë roman na jepet historia e vendit tonë përmes individit dhe individit përmes historisë së vendit tonë.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mesdheu Lindor
Origjinali: Anatoliki Mesogeios
Gjinia: Roman
Autori: Ivi Meleagrou
Shqipëroi: Isida Foçi
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2022
Fq. 348
Pesha: 0.45 kg
ISBN: 978-9928-06-336-6
Ky libër është në gjuhën shqipe

Komente mbi librin

Mesdheu Lindor është një roman eksperimental. Hedh poshtë skicën klasike të mitit, lë pas evolucionin e kohës, përqafon jetën ashtu siç është, një grup paraqitjesh që mund të mos dallohen nga një njësi e jashtme, por në sfond kupton se një imazh nuk mund të ekzistonte pa tjetrin. Në këtë roman na jepet historia e vendit tonë përmes individit dhe individit përmes historisë së vendit tonë.

Veçori karakteristike e veprës së Ivi MeleagrouT, është se si ajo arrin ta përshtasë shkrimin e saj me rrjedhën e ngjarjeve, duke i vënë theksin në situatat e duhura. Romani “Mesdheu Lindor”, me gjithë veçantinë e tij, i përket letërsisë së luftës. Duke marrë parasysh se kapitulli i luftës u la thuajse i papërdorur nga letërsia qipriote (çfarë është shkruar deri tani mbetet kryesisht në fazën e retorikës), romani i Ivi Meleagrou-t është një kontri-but i rëndësishëm pozitiv në këtë fushë dhe në letërsinë qipriote në përgjithësi.

Stefanos Konstantinides

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Albas

Burgosja e poetit Ovidius, Liviu Lungu

Nëpërmjet një rrethi të mbyllur ngjarjesh, autori vendos në thelb të romanit dy mistere ende të pazbardhura: arsyen e syrgjynosjes së Ovidius-it, ndoshta poeti i parë në historinë e letërsisë botërore i ndëshkuar nga politika për shkak të poezisë së tij, si dhe të vdekjes/zhdukjes së tij të mistershme.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Mediaprint

E vetmja grua ne dhomë, Marie Benedict

Një roman për një grua të jashtëzakonshme, arritjet e së cilës mbeten në hije. Një libër i fuqishëm i bazuar në historinë e vertetë dhe të jashtëzakonshme të aktores magjepsëse dhe shkencëtares Hejdi Lamar, e cila shpiku kodin e parë radiofonik që mundësoi krijimin e ëi-fi.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Putzi - Pianisti i Hitlerit, Thomas Snégaroff

Tregtar arti në Nju Jorkun bohemian të viteve 1910, muzikant kur mundej, Ernst Hanfeshtengel u bë dhjetë vjet më vonë njeri i afërt dhe pianist i Hitlerit. Ky burrë ekstravagant që ngjalli xhelozinë e nazistëve, ishte magjepsur nga shefi i tyre të cilit i fali para, familje dhe meloditë e Vagnerit ditë e natë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Syri, Vladimir Nabokov

 Historia ka si protagonist një borgjez të vogël i torturuar psikologjikisht, i cili po kërkon, por nuk arrin të lërë gjurmën e tij, te njerëzit e një klase me të lartë mes të cilave ai është përfshirë.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Mediaprint

Artisja e kënasë, Alka Joshi

Plot jetë dhe tërheqës, në portretizimin e betejës së një gruaje për vetëpërmbushje, në një shoqëri që lëkundet mes tradicionales dhe modernes, libri “Artistja e kënasë” hap një derë drejt një bote sa të harlisur e magjepsëse, aq edhe të zymtë e mizore.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)