• Banner

Pëlqimi i tekstit, Rolad Barthes
  • Pëlqimi i tekstit, Rolad Barthes

Pëlqimi i tekstit, Roland Barthes

Libërth edhe si ind, tekst, edhe si pëlhurë, pëlqim. Bëhet fjalë për pëlqimin e tekstit.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pëlqimi i tekstit
Origjinali: Le plaisir du texte
Gjinia: Estetikë
Autori: Rolad Barthes
Shqipëroi: Elvis Hoxha
Shtëpia botuese: Zenit
Viti: 2022
Fq. 80
Pesha: 0.107 kg
ISBN: 978-9928-293-30-5
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Tekst i ngadaltë, ndoshta adagio, gjë që nuk do të thotë se ritmi nuk lipset. Ndoshta ritmi lipset më shumë se kurrë. Në një tekst të tillë titulli është njëherësh temë. Libërth edhe si ind, tekst, edhe si pëlhurë, pëlqim. Bëhet fjalë për pëlqimin e tekstit.
Fraza me shumë mundësi është e ngadaltë, ndoshta edhe leximi i tillë. Kushti i vetëm për të mbushur atë çka i mban lidhur fjalët në thellësinë e kuptimit. Shenja të shumta pikësimi që shërbejnë si ndalesa të meditimit, ndoshta si pauza të këndelljes me lojën kombinatorike apo me dërgimet e tekstit për diku, me ardhjen e tekstit prej diku. Ose edhe sasia e punës së dy pikave, kur këto i hapin mundësinë dy pikave të tjera. Një parantezë që hap një parantezë. Barthesi na e kthjellon vetë: “Bezdia nuk është larg kënaqësisë: është kënaqësia e parë nga brigjet e pëlqimit.”

Detajet e librit
Zenit Editions
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Minerva

Pushtet i pakufishëm, Anthony Robbins

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë për një jetë më të mirë, libri "Pushtet i pakufishëm" do t'ju tregojë si të arrini atë cilësi të jashtëzakonshme jetese që e dëshironi dhe e meritoni, dhe si të zotëroni jetën tuaj personale dhe profesionale.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

The Beauty Myth, Naomi Wolf

Alongside the evident progress of the women's movement, however, writer and journalist Naomi Wolf is troubled by a different kind of social control, which, she argues, may prove just as restrictive as the traditional image of homemaker and wife.

Çmimi 820 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001050

Botuesi: Dituria

Si të sillemi në mijëvjeçarin e ri, Arti i Mikpritjes, Kristina Parodi

Sjellja e mirë nuk del kurrë nga moda. Por kohët kanë ndryshuar, kanë ndryshuar edhe zakonet, madje edhe mjetet e komunikimit. Në këtë libër, Kristina Parodi, gazetarja dhe drejtuesja e emisioneve të mirënjohura në televizionin italian, përshkruan në një këndvështrim modern, të përditësuar rregullat e mirësjelljes.

Çmimi 450 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Marketingu, Brian Tracy

Suksesi ose dështimi i biznesit tuaj varet nga suksesi ose dështimi i përpjekjeve që do të bëni në marketing. Nëse do të jeni në gjendje të identifikoni dëshirat, nevojat dhe aftësitë paguese të klientëve tuaj – dhe t’ua plotësoni ato – ju do të arrini rezultate të jashtëzakonshme.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

Parime, Ray Dalio

Libri gjithashtu paraqet një model për krijimin e “një meritokracie idesh që synon punë kuptimplotë dhe marrëdhënie kuptimplota përmes së vërtetës radikale dhe transparencës radikale”, e cila është arsyeja e suksesit të Bridgewater-it.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Shtrati martesor, na ndan a na bashkon, Bebe Mihaescu

Na ishte njëherë një lexues shumë kureshtar, ashtu si puna jote: fuste hundët në gjithçka të shkruar në letër, nuk ekzistonte asgjë që të lëvizte e ti të mos e vije re. Ose që të ndodhte e të mos e dëgjoje. Ishe një shejtan e gjysmë ose një shejtankë e më shumë gjysma. Si lexues, e kaloje jetën edhe në ferr, edhe në parajsë. Në të njëjtën masë.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

As të parët, as të fundit, Esther Perel

Mjafton ky mëkat i vogël që t’i japë fund marrëdhënies së një çifti, lumturisë apo identitetit të tyre: një aferë. Por, edhe pse kaq e përhapur, kjo dukuri kuptohet fare pak. Ky libër nuk flet vetëm për mosbesnikërinë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Si ta shërosh jetën, Louise L. Hay

Louise Hay sjell përvojat e saj të cilat, me ndihmën e forcës së mendjes dhe të mendimit pozitiv, nga një jetë e rrënuar e çuan në piedestal, madje duke mposhtur edhe sëmundjen e kancerit pa ndonjë trajtim mjekësor.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Manifesti i heroit të përditshmërisë, Robin Sharma

Për më shumë se njëzet e pesë vjet, udhëheqësi i legjendave dhe i elitës, virtuozi Robin Sharma, u ka dhënë mësime titanëve të biznesit, superyjeve të sportit dhe mbretërve të botës së spektaklit, bazuar në një sistem revolucionar që i ka ndihmuar këta njerëz të shquar, që ambiciet e tyre më të mëdha t'i përkthejnë në rezultate të përditshme.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)