Publicistikë

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Klime frike, Wole Soyinka Shfaq të madhe

Klime frike, Wole Soyinka

2154

Produkt i ri

Romancier, dramaturg, poet dhe kritik, afrikani i parë me ngjyrë që u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1986. Soyinka është burgosur disa herë për kritikat e ashpra ndaj qeverisë.  Shumë nga veprat e komedisë dhe satirës politike të Soyinkas luhen në teatrot absurde më të rëndësishme të botës. 

Më shumë detaje

Ne gjendje

$6.76

-20%

$8.45

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Klimë frike
Gjinia: Publicistikë
Autori: Wole Soyinka
Shqipëroi: Mira Tuçi
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2011
Fq. 176
Pesha: 0.22 kg
ISBN: 978-9928-06-016-7

Mbi autorin

Romancier, dramaturg, poet dhe kritik, afrikani i parë me ngjyrë që u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1986. Soyinka është burgosur disa herë për kritikat e ashpra ndaj qeverisë. Që nga viti 1970 ai ka jetuar në mërgim. Shumë nga veprat e komedisë dhe satirës politike të Soyinkas luhen në teatrot absurde më të rëndësishme të botës.

Ai ka kombinuar me mjeshtëri traditat perëndimore me mitin e Afrikës, legjendat, folklorin, teknikat e të kënduarit tradicional me ritmet e kohës. Wole Soyinka ka lindur në vitin 1934 në Abeokuta, në jugperëndim të Nigerisë, dikur koloni britanike. I ati ishte drejtor i një shkolle fillore. E ëma ishte figurë e respektuar politike. Si shume shkrimtarë të rëndësishëm nigerianë edhe Soyinka u arsimua në Kolegjin Universitar të Ibadas.

Në vitin 1954 shkoi në Angli dhe studioi letërsi angleze në Universitetin e Leeds. Në vitin 1998 ishte dënuar me vdekje nga regjimi diktatorial i Abacha Sani. Wole Soyinka është një nga personalitetet e rëndësishme në mbrojtje të të drejtave të njeriut, veprimtar për vendosjen e demokracisë në Afrikë dhe mbrojtës i idesë se: "Perëndimi duhet të paguajë dëmshpërblime për krimet e kryera kundër popullit të Afrikës".

Fragmente nga libri

Realiteti i sotëm është gjithnjë edhe më afër me fantashkencën ose mund të themi se po përsëritet një fenomen që duket se është klonuar nga letërsia. I referohem atij motivi të përhershëm të megalomanisë, asaj teme letare që lind nga joshja për obsesionin e një individi të vetëm për të dominuar botën (thjesht të zotërojë, gjë që është e ndryshme nga administrimi apo qeverisja), ato mbeturina të fantashkencës që bëhen realitet si në tmerrin historik të një Adolf Hitleri.

Është e mjaftueshme të nënvizohet që në këtë botë të polarizuar plotësisht, reagimet përballë çdo kërcënimi ndaj sigurisë dhe akoma më shumë ndaj mbijetesës së shoqërisë njerëzore, nuk mund të jenë veçse të ndryshme, disa të përcaktuara nga histori të padrejta aleancash globale, disa të tjera nga veprime militante ideologjike, fetare, racore e kështu me radhë.

Çfarëdo veprimi ose moveprimi që inkurajon pandëshkueshmërinë, implikon nënshtrimin e tërë botës ndaj një regjimi frike. Ky pohim bën të mundur mbështetjen në kuadër të një veprimi kolektiv... e që mund t'i mbajmë ende të gjalla shpresat për mbijetesën e njerëzimit.

Komente mbi librin

"Ky libër është një sagë e denjë politike dhe korrekte mbi "klimën e frikës", këtë sëmundje politike të kohës, të cilën Wole Soyinka e ka zbërthyer me detaje dhe na jep argumente të qarta nëpërmjet prozës së tij të thjeshtë dhe emocionale."

Alex Heminsley, Observer

"Hulumtues i kujdesshëm, shembuj bindës, forcë retorike dhe si pasojë, dëmi që shkakton politika. Rekomandimi i tij përfundimtar është dialogu, duke respektuar gjithnjë dinjitetin dhe identitetin e komuniteteve sociale. Ky është një libër që na sjell të argumentuar klimën e frikës, që rrjedh nga "loja e fshehtë e politikës", që luhet në mbarë botën."

Deborah Moran, Book Review

"Klimë frike" është një nga librat më të mirë që kam lexuar mbi gjendjen e ankthit sot në botë, mbi manipulimin dhe përdorimin që bën pushteti për të dominuar dhe kontrolluar jetët njerëzore."

Don Cauble

Reviews

Write a review

Klime frike, Wole Soyinka

Klime frike, Wole Soyinka

Romancier, dramaturg, poet dhe kritik, afrikani i parë me ngjyrë që u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1986. Soyinka është burgosur disa herë për kritikat e ashpra ndaj qeverisë.  Shumë nga veprat e komedisë dhe satirës politike të Soyinkas luhen në teatrot absurde më të rëndësishme të botës. 

Libra të ngjashëm

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)