Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Albanopoli, Alban Guri
  • Albanopoli, Alban Guri

Albanopoli, Alban Guri

SKU001700
Vlerësimi 

Ky botim, është një mozaik mendimesh, vargjesh dhe pikëpamjesh estetike, me peshë, domethënëse, në formë e në përmbajtje, gati i përkryer në stil. Ai rri si një zbukurim i kushtueshëm modern, si një gjerdan i mbushur me gurë antikë e perla të çmuara të thellësive. Madje është më shumë se kaq...! Këtu brenda ka zgjidhje!

700,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Albanopoli (Qyteti që Dua)
Gjinia: Publicistikë
Autori: Alban Guri
Shtëpia botuese: Dritan
Viti: 2011
Fq. 144
Pesha: 0.17 kg
ISBN: 978-99956-21-62-9

Mbi librin

Ky botim, është një mozaik mendimesh, vargjesh dhe pikëpamjesh estetike, me peshë, domethënëse, në formë e në përmbajtje, gati i përkryer në stil. Ai rri si një zbukurim i kushtueshëm modern, si një gjerdan i mbushur me gurë antikë e perla të çmuara të thellësive. Madje është më shumë se kaq...! Këtu brenda ka zgjidhje!

Albanopoli nuk është gjë tjetër, veçse një tezë shkencore mbi qytetin e vjetër antik me po këtë emër, e servirur në vargje, një frymëzim. Këtë zbulim ia dedikoj qytetit tim, kryeqytetit tonë. E gjitha kjo nuk është rastësi. Ky territor u përzgjodh edhe njëherë mbas mijëra vjetësh, me një koncept enigmatik, si hapësira e duhur në të cilën do të hidheshin investimet më të mëdha gjatë viteve 1930-1944, si hapësira ku po konceptohej dhe do të ndërtohej kryeqyteti i ri i Lindjes, Roma e Re.

Kjo ndodhi,"çuditërisht", fill pasi u zbulua Butrinti më 1928. Ekzakt pasi u qartësua se nën baltën e shekujve, ndodhej edhe Apollonia e mahnitshme, Dyrrachiumi, e në fund Albanopoli. I kam kënduar në këtë poemë Qytetit që ishte, që nuk është më, por që në fakt e dua, e kërkoj, e ëndërroj dhe e thërras në frymëzimet e mia.

Libri veç të tjerave, Albanopolit dhe lirikës, stilit dhe përmbajtjes, ka brenda prozën e re, rrugën e Re, të qytetarisë së Re botërore, jo pagane, të Shqiptarisë së re. Mban sigurisht edhe ritmin e asaj shkolle të përkryer të Shqiptarisë klasike. Të atij nacionalizmi kulturor, ideor e gjenetik , i cili po censurohet nga çdo pushtet e konjukturë, prej më shumë se 70 vjetësh.

Në të gjithë kapitujt, paragrafet dhe argumentet e tij, Libri qëndron mbi gjithkënd... Edhe mbi vetë historinë, e cila shpeshherë kujton se mund të tallet me ne, se mund të na imponohet, me istrumentin e urisë apo të harresës. Në një mënyrë të re, moderne, avangard... madje nëse mund të themi, postmoderne, ky Libër na tregon se çfarë mendojmë ne të gjithë.

Tregon bisedat tona, ndjesitë tona, të cilat në fakt nuk i kemi shumë të qarta ... e për më tepër as nuk i shkruajmë. Qytetërimi lind me Fjalën dhe vijon me germat, me shkrimet e me librat. Prandaj, ne që sot tundim flamurin e kulturës e të dijes (e cila s&#39ka fund), duhet të mësojmë t&#39i shkruajmë ato që themi lart e poshtë, ato që mendojmë. Qytetërimet më të spikatura janë ato që pas shekujsh e mijëvjeçarësh, kanë lënë gjurmët e tyre, shkrimet e tyre, në gjuhët e tyre.

PASQYRA E LËNDËS

RRËNIMI EKONOMIK I PASHMANGSHËM NË KËTË KRIZË TË THELLË MORALI
DIELLI I TË GJITHËVE
ALBANOPOLI - QYTETI QË DUA
PENELOPA E ULIKSIT NË JERUZALEM
YJET JANË SHUMË AFËR
IDHNIMET, GZIMET DHE DASHNIA E PADËR ZEFIT
SI MOISIU NË SHKRETËTIRË
KUR INDIVIDËT I BASHKON VESI DHE JO VIRTYTI
KY VEND ËSHTË SHTËPIA E FUNDIT E HOMERIT
RRUGA E MESME, E MESMJA E ARTË- ZGJIDHJA FINALE TRADHTIA SHQIPTARIA - pjesa e parë SHQIPTARIA -pjesa e dytë
YJE MBI ALTAR
FUQIA E LATINISHTES -SIMILI SIMILIS GAUDET LATINIZMA: -SIMILI SIMILIS GAUDET- I NGJASHMI I GËZOHET TË NGJASHMIT
PËRRALLA E BRESHKËS DHE E LEPURIT - ZGJEDHJET NË SHQIPËRI - TEMPORA, O MORES QYTETËRIMI QËNDRON PËRMBI NE..
DUKE PRITUR TË DASHURËS SË NJË DITE
PAK PËR VETEN
VARGJET QË MBESIN
BUKURIA E NJË RREZE DIELLI

Detajet e librit
Te tjere
SKU001700
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Albanopoli, Alban Guri

Albanopoli, Alban Guri

Ky botim, është një mozaik mendimesh, vargjesh dhe pikëpamjesh estetike, me peshë, domethënëse, në formë e në përmbajtje, gati i përkryer në stil. Ai rri si një zbukurim i kushtueshëm modern, si një gjerdan i mbushur me gurë antikë e perla të çmuara të thellësive. Madje është më shumë se kaq...! Këtu brenda ka zgjidhje!

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Pak mall për socializmin, Ina Kosturi

Përshtypje(t): 0

Libri ka disa mesazhe. Në thelb të tranzicionit duhet të mendojmë se çfarë po përjetojmë. Me gjithë atë zallamahi të përhershme, ne prapë nuk i ndahemi realitetit shqiptar, e me gjithë klimën politike tepër të egër që ishte nën komunizëm, ka pasur edhe një jetë të përditshme, një kohë të bukur që iu vodh asaj klime.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000693

Botuesi: Te tjere

Rrefenja nga Amerika, Pellumb Kulla

Përshtypje(t): 0

Autori nuk na rrëfen krejt Amerikën. Atij i kanë interesuar vetëm ato copëra Amerikë, ajri i të cilave rrethon kolonët shqiptarë të atjeshëm, personazhe të vërtetë që i ka zili çdo letërsi, të cilët si miu kungullin, kanë tërhequr e ndryrë nëpër kontinentin e largët të djeshmen e përbashkët me mëhallat e fshatrat e tyre ballkanomesdhetarë, kulinarinë,...

Çmimi 900,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000475

Botuesi: Botimet Dudaj

Frasheri ne Historine e Shqiperise, Alfred e Neki Frasheri

Përshtypje(t): 0

Alfred Frashëri u lind në Korçë në vitin 1935. U diplomua Inxhinier Gjeolog i specializuar në gjeofizikë, në Universitetin e Tiranës (1961). Një ndër specialistët e parë të gjeofizikës, që ka kontribuar në ngritjen, organizimin dhe zhvillimin e Gjeofizikës Shqiptare, në veçanti të përgatitjes së specialistëve gjeofizikë dhe

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Tirana Times

Pit Bulls and Butterflies, A. D. Balla

Përshtypje(t): 0

Në një libër gazetaresk shkruar në anglisht për lexues ndërkombëtarë, autori përqendrohet në prirjet e mëdha ekonomike, kulturore dhe politike të kohëve të fundit, të së tashmes dhe të ardhmes në Shqipëri, rajon dhe diasporë.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001030

Botuesi: Dituria

Jete artistesh, Miho Gjini

Përshtypje(t): 0

Titulli: Jetë artistëshAutori: Miho GjiniShtëpia botuese: DituriaViti: 2002Fq. 200Pesha: 0.28 kgISBN: 978-99927-47-47-1

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: UET Press

Larg dhe afer, Ismet Toto

Përshtypje(t): 0

Brenda një jete të shkurtër, por tepër intensive, me një natyrë liridashëse e të revoltuar, me zigzage, por edhe me iluzione utopike, ai do të përpiqej e do të guxonte, përmes fjalës së mençur e të guximshme, të sillte kontributin e tij për emancipimin e shoqërisë së prapambetur shqiptare.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Mitrush Kuteli

Zëri im, Petraq Kolevica

Përshtypje(t): 0

Një arkitekt modern që nuk është në të njëjtën kohë urbanist, është një absurditet i krahasueshëm me një mjek që përdor magjinë për të shëruar të sëmurët. Në të kundërtën, një urbanist që nuk është arkitekt është si ai mjeku që i kuron të sëmurët në bazë të librave të doktrinave shkencore pa i ekzaminuar.

Çmimi 750,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000387

Botuesi: Albin

Faqe te panjohura, Fan S. Noli

Përshtypje(t): 0

Vëllim me ligjërata,artikuj, letra, shënime, etj të Fan S.Nolit që ndricon një ndër fazat më interesante e më pak të dokumentuara si të vetë jetës e veprimtarisë së F. Nolit, edhe të historise së shtetiti të sapo krijuar shqiptar: periudhën e Luftës së Parë Botërore 1915-1919.

Çmimi 672,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2303

Botuesi: Onufri

Clirimi i Serbise prej Kosoves, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një nga më të mëdhenjtë shkrimtarë europianë, Ismail Kadare, flet për temat më delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarët serbë, mbi shtrembërimet e historisë dhe për arsyen përse ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta n

Çmimi 250,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Annuario, numri 1, 2011

Përshtypje(t): 0

Titulli: Annuario, numri 1, 2011Origjinali: Annuario, numri 1, 2011Gjinia: Revistë historike dhe antropologjikeShtëpia botuese: Qendra e Kërkimeve Historike dhe AntropologjikeViti: 2011Fq. 160Pesha: 0.204 kgISBN: 977-2225-6210-01

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje