• Banner

Bajraku ne organizimin e vjeter shoqeror, Kahreman Ulqini
  • Bajraku ne organizimin e vjeter shoqeror, Kahreman Ulqini

Bajraku ne organizimin e vjeter shoqeror, Kahreman Ulqini

Në kuadrin e studimit të gjithanshëm të historisë e të traditave të lashta të popullit shqiptar, hulumtimi e njohja sa më e thellë e formave të organizimit të vjetër shoqëror paraqet vlera të posaçme shkencore dhe historike.

700 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror, fundi i shek. XVII deri më 1912
Origjinali: Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror, fundi i shek. XVII deri më 1912
Gjinia: Histori, shkenca sociale
Autori: Kahreman Ulqini
Shtëpia botuese: Akademia e Shkencave të RPS të Shqipërisë, Instituti i Kulturës Popullore
Viti: 1991
Fq. 184
Pesha: 0.157 kg.

Mbi librin

Në kuadrin e studimit të gjithanshëm të historisë e të traditave të lashta të popullit shqiptar, hulumtimi e njohja sa më e thellë e formave të organizimit të vjetër shoqëror paraqet vlera të posaçme shkencore dhe historike.

Bajraku qe njësi administrative me funksione ushtarake e pleqnore (gjyqësore), në thelb të të cilit qëndronte organizimi i vjetër shoqëror. Brenda bajrakut, në përgjithësi, mbeti e paprekur struktura e shoqërisë së lirë malësore dhe mbijetuan institucionet më karakteristike të saj.

Studimi i bajrakut, e pastaj hulumtimi i dukurive e formave të tjera të organizimit të vjetër shoqëror në vise e kohë të ndryshme, çel shtigje për një kundrim tërësor e përgjithësues të tipareve origjinale të këtij organizimi tek shqiptarët.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Fizika, 1941

(0)

Lidhja e faqeve të librit është e mirë. Në dy faqet e para të librit dhe në faqen e fundit është shkruar emri i një personi. Në përgjithësi, libri është në gjendje të mirë.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Monumentet, nr. 19, 1980

(0)

"Arkitektura e banesës popullore në zonën e Bregut të Detit, Labëri" nga Emin Riza."Banjat e shekujve të parë të erës sonë në Shqipëri" nga Apollon Braçe."Arkitektura pasbizantine në Shqipëri" nga Aleksandër Meksi, Pirro Thomo."Restaurimi dhe arkitektura e dy banesave në fshatin Sopot" nga Leonard Suli.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)