• Banner

  • Çmim i zbritur
Shkrime historike, Aleks Buda, vol. 1
  • Shkrime historike, Aleks Buda, vol. 1
  • Shkrime historike, Aleks Buda, vol. 1

Shkrime historike, Aleks Buda, vol. 1

Shkrimet e përmbledhura në tri vëllime janë ndarë sipas periudhave historike të cilave u kushtohen: e para, lashtësia dhe mesjeta para shekullit XV; e dyta, qëndresa antiosmane dhe sundimi osman; e treta, Rilindja Kombëtare Shqiptare.

1 100 Lekë
935 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Shkrime historike, vëllimi i parë (kopertina e trashë)
Origjinali: Shkrime historike, vëllimi i parë
Gjinia: Histori
Autori: Aleks Buda
Shtëpia botuese: Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë
Viti: 1986
Fq. 386
Pesha: 0.477 kg.

Mbi librin

Shkrimet e përmbledhura në tri vëllime janë ndarë sipas periudhave historike të cilave u kushtohen: e para, lashtësia dhe mesjeta para shekullit XV; e dyta, qëndresa antiosmane dhe sundimi osman; e treta, Rilindja Kombëtare Shqiptare.

Studimet kushtuar periudhës së parë dhe të dytë janë përfshirë në vëllimin e parë, ndërsa ato të periudhës së tretë në vëllimin e dytë. Në vëllimin e tretë janë vendosur shkrimet kryesore të botuara në organet e shtypit, të cilat lidhen me periudha të ndryshme historike dhe me figura e personalitete të shquara.

Shkrimeve të përmbledhura në këto vëllime nuk u janë bërë ndryshime. Ato janë paraqitur siç janë në origjinal. Shkurtimet e bëra në disa raste janë shpjeguar në shënimet përkatëse.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Monumentet, nr. 5-6, 1973

(0)

Gjurmë të trashëgimisë ilire në toponiminë e sotme të vendit tonë, Hasan Ceka.Arkitektura dhe restaurimi i kishës së Perondisë, Aleksandër Meksi.Kalaja e Vlorës, Apollon Braçe.Kështjella e Bashtovës, Gjerak Karaiskaj.Të dhëna mbi kasollet fshatare në vendin tonë dhe gjurmët e tyre në lashtësi, Koço Zheku.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)