Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Deformimi i Partise Demokratike, Blerim Cela
  • Deformimi i Partise Demokratike, Blerim Cela

Deformimi i Partisë Demokratike, Blerim Çela

SKU001535
Toena

Në 1992 u zgjodh anëtar i qeverisë së parë demokratike me detyrën e kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit deri në 1997. Nga 1997-2009 ka ushtruar detyrën e shefit të financës së PD-së. Nga viti 1997-2010 ka qenë zëvendësrektor dhe dekan i Fakultetit Ekonomik të Universitetit Ndërkombëtar të Tiranës.

1 200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Deformimi i Partisë Demokratike
Origjinali: Deformimi i Partisë Demokratike
Gjinia: Histori
Autori: Blerim Çela
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2010
Fq. 580
Pesha: 0.94 kg
ISBN: 978-99943-1-512-3

Mbi autorin

U lind në Korçë më 28 prill 1944. Studimet e larta i mbaroi në vitin 1969 në Fakultetin e Ekonomisë në degën Financë-Kontabilitet të Universitetit Shtetëror të Tiranës. Në vitin 1996 fitoi gradën shkencore "Doktor në ekonomi" në të njëjtin universitet. Ka punuar nga viti 1970 deri në vitin 1987 në Ndërmarrjen e Bonifikimit Thumanë, në Fabrikën e Çimentos Fushë-Krujë, në Ndërmarrjen e Ndërtimit të Hidrocentralit Koman, në detyrën e kryetarit të degës Financë-Kontabilitet.

Nga viti 1987-1989, inspector në Ministrinë e Ndërtimit dhe nga viti 1989-1992 drejtor i Drejtorisë së Financë Kontroll Revizionit të kësaj ministrie. Në dhjetor 1990 u përfshi në lëvizjen demokratike dhe në shkurt 1991 u zgjodh anëtar i Kryesisë së PDSH e deri në dhjetor 2009 ka qenë i zgjedhur në forumet drejtuese të Partisë Demokratike.

Në 1991 u kandidua deputet në Shkodër, në 1992 dhe 1996 në Tepelenë, në 1997 në Pogradec, në 2001 në Sarandë dhe në 2005 në Lushnjë. Ka fituar 4 herë me votë të drejtpërdrejtë në Shkodër, 2 herë në Tepelenë dhe një herë në Lushnjë.

Në 1992 u zgjodh anëtar i qeverisë së parë demokratike me detyrën e kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit deri në 1997. Nga 1997-2009 ka ushtruar detyrën e shefit të financës së PD-së. Nga viti 1997-2010 ka qenë zëvendësrektor dhe dekan i Fakultetit Ekonomik të Universitetit Ndërkombëtar të Tiranës.

Përmbajtja e librit

1. – Hyrje
2. - Gjendja ekonomiko-shoqërorë e Shqipërisë para dhjetorit të vitit 1990
3. - Ngjarjet e dhjetorit të vitit 1990
4. - Krijimi i seksionit të Partisë Demokratike në Fabrikën e Tullave, Durrës
5. - Rënia e monumentit të Enver Hoxhës më 20.2.1991 dhe takimi me presidentin Ramiz Alia
6. - Puçi ushtarak i 21-22 shkurtit 1991 në Shkollën e Bashkuar të Oficerëve
7. - Probleme të propagandës elektorale në Partinë Demokratike dhe mitingjet në Tepelenë, Gramsh, Peqin e Shkodër
8. - Kandidimi për deputet i liderit të dhjetorit, z. Azem Hajdari dhe Blerim Çelës në Shkodër, për zgjedhjet e para pluraliste shqiptare të 31 marsit 1991
9. - Humbja e zgjedhjeve të 31 marsit 1991
10. - Ngjarjet e 2 prillit 1991 në Shkodër dhe prania e deputetëve Azem Hajdari e Blerim Çela
11. - Dilema "Të futemi-të mos futemi", në parlament
12. - Jeta parlamentare dhe diskutimet në parlament për masakrën e Shkodrës të 2 prillit 1991
13. - Lufta opozitare në parlament e Partisë Demokratike për të rrëzuar qeverinë "Nano 1"
14. - Rrethana që kushtëzuan futjen e opozitës demokratike në Qeverinë e Stabilitetit në qershor të vitit 1991 dhe efektet e saj politike, ekonomike dhe sociale deri në daljen prej saj
15. - Mbi ndryshimin e kryeredaktorit të gazetës "Rilindja Demokratike"
16. - Mbi gjyqin e "kafeve" të bllokmenëve
17. - Lufta parlamentare e Partisë Demokratike për të drejtat e ish-të persekutuarve politikë
18. - Demaskimi i mashtrimeve puniste në shtypin e Partisë Demokratike, "RD"
19. - Prapaskenat e Kuvendit të Parë Kombëtar të Partisë Demokratike të 27-28 shtatorit 1991 dhe zhvillimi i tij demokratik
20. - Dalja nga Qeveria e Stabilitetit
21. - Ballafaqimi i z. Berisha me Qeverinë e Stabilitetit më 4 nëntor 1991 dhe largimi z. Ceka nga PD-ja
22. - Rënia e Qeverisë së Stabilitetit dhe formimi i qeverisë teknike të zotit Vilson Ahmeti
23. - Viti 1992, raporti i thesarit të shtetit në Parlament më 29 janar 1992 nga Blerim Çela
24. - Fushata elektorale në Përrenjas e Mokër me zotin Azem Hajdari në shkurt 1992
25. - Programi i Partisë Demokratike për zgjedhjet e 22 marsit 1992
26. - Fushata elektorale e 22 marsit 1992, fitorja historike e Partisë Demokratike dhe qeveria e saj
27. - Përgatitja për zgjedhjet lokale të 26 korrikut 1992
28. - Mocioni "Antiberisha"
29. - Konferenca e jashtëzakonshme e Partisë Demokratike e 13 shkurtit të vitit 1992 për mocionistët
30. - Zhvillime të tjera politike në PD, shkarkimi i prokurorit të përgjithshëm, Maksim Haxhia, dhe ligji i ri "Për Shërbimin e Kontrollit Shtetit", që ndahet nga qeveria
31. - Shkarkimi i prokurorit të përgjithshëmViti 1993
32. - Mocioni kundër Këshillit Drejtues të RTV Shqiptar
33. - Mbi përjetësimin e Berishës në krye të PD-së, politika e tij personale majtiste dhe mënyra e organizimit të PD-së
34. - Miratimi ligjit për liritë e të drejtat e njeriut
35. - Mbi kontrollin e ndihmave italianë të lëvruara nga Levante co
36. - Fondi i solidaritetit, marrëveshja PS-PASOK, operacioni "Fshesa", 50-vjetori i Mukjes, deklarata e zotit Kalakulla në Parlament dhe kontrolli në Këshillin e Rrethit Elbasan
37. - Kuvendi i Dytë Kombëtar i PD-së, më 4-5 dhjetor 1993Viti 1994
38. - Zgjedhjet e parakohshme në disa komuna dhe zgjedhjet në degën e PD-së Tepelenë
39. - Krimi terrorist i bandës greke në posten kufitare Peshkëpi-Gjirokastër më 10.04.1994
40. - Referendumi i 6 nëntorit 1994 për Kushtetutën
41. - Zbulimet dhe masat e Kontrollit të Shtetit për periudhën 1.06.1993-30.09.1994
42. - Raporti i komisionit për realizimin e detyrave të qeverisë për të përndjekurit politikë Viti 1995
43. - Zhvillime politike në PD për rritjen e eficiencës së saj në përkrahjen e demokratëve 44. - Shkarkimi i zotit Eduard Selami nga kreu u Partisë Demokratike
45. -Të tjera zhvillime e kujtime për heroin e demokracisë, Azem Hajdari, dhe konferenca e degëve të PD-sëViti 1996
46. - Kuvendi i Tretë Kombëtar i PD-së, më 4-5 prill 1996
47. - Zgjedhjet parlamentare të 26 majit dhe ato lokale të 20 tetorit 1996
48. - Firmat mashtruese piramidaleViti 1997
49. - Efektet politike të firmave piramidale (promemoria e të 14-ve të PD-së kundër Berishës. -
50. - Diskutimi në Parlament për firmën piramidale "Gjallica"
51. - Vrasja e oficerëve të SHIK-ut në Vlorë, shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme
52. - Marrëveshja e 9 marsit 1997 dhe Qeveria e Pajtimit Kombëtar e Bashkim Finos
53. - Raportimi në grupin parlamentar të PD-së, më 21.03.1997 nga kryetari i SHIK-ut, zoti Bashkim Gazidede
54. - Raportimi në Parlament më 26.03.1997, nga kryetari i SHIK-ut, Bashkim Gazidede
55. - Përpjekjet e së majtës shqiptare dhe komiteteve ushtarake rebele për krijimin e Federatës së Jugut dhe autonominë e Korçës, Gjirokastrës e Sarandës e dështimi i tyre. Forcat shumëkombëshe dhe mbrojtja e sovranitetit të Shqipërisë nga faktori ndërkombëtar. Deklarata e SHBA-së për paprekshmërinë e Shqipërisë
56. - Rezoluta e Këshillit Kombëtar të PD-së më 13.04.1997 dhe Memorandumi i Rimëkëmbjes Kombëtare
57. - Zgjedhjet e 29 qershorit 1997. Kallash-parlamenti. Fillimi qëndresës së PD-së dhe plagosja e Azem Hajdarit
58. - Riorganizimi i PD-së dhe Kuvendi IV i saj më 20-21 tetor 1997
59. - Financat e PD-së dhe stabilizimi i tyre
60. - Meditime e opinione
61. - Represioni social komunist pas zgjedhjeve të 26 korrikut 1997 dhe ngritja e çmimeve
62. - Arrestimi i gjashtë ish-funksionarëve të lartë të qeverisë demokratike më 22 gusht 1998
63. - Vrasja e liderit të demokracisë shqiptare, Azem Hajdari, më 12. 09. 1998 dhe funerali i tij Viti 1999
64. - Këshilli Kombëtar më 3 maj 1999 për korrupsionin qeveritar, Rambujenë dhe heqjen e akuzave të opozitës
65. - Kuvendi i posaçëm i PD-së më 17.07.1999 për çështjen kombëtare dhe futja e PD-së në Parlament
66. - Fillimi i nismës së BE-së për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA. -Viti 2000
67. - Mbi librin antishqiptar të Vasilis Kondis, që quan Greqi nga Shkumbini e poshtë
68. - Zgjedhjet e manipuluara vendore të 1 tetorit 2000, me heqje nga listat e votimit të demokratëve
69. - Ndalimi nga policia e qeverisë Meta më 28 nëntor 2000 të kryetarit të PD-së e deputetit Sali Berisha
70. - Lufta në dy fronte e PD-së me të majtën dhe oponencën e së djathtës
71. - Kodi diskriminues elektoral i vitit 2000, i hartuar vetëm nga socialistët
72. - Kryetari i PD-së, Sali Berisha, shkon në Vlorë tre vjet pas rebelimit komunist të 1997-sViti 2001
73. - Koalicioni i qendrës së djathtë "Bashkimi për fitore", për zgjedhjet parlamentare të 24.06.2001 dhe fushata në Sarandë
74. - Kontestimi i zgjedhjeve të 24.06.2001 nga koalicioni "BF" dhe faktori jashtëm. Bojkoti i Parlamentit nga "BF"
75. - Këshilli Kombëtar i 21 tetorit 2001 për analizën e zgjedhjeve të 24. 6. 01 dhe diskutimet në të
76. - Konferenca e PD-së në Tiranë dhe Kuvendi VII Kombëtar më 15-16 dhjetor 2001 dhe fjalimet e Meksit e ButkësViti 2002
77. - Arsyet e kthimit të PD-së në Parlament më 1 shkurt 2002
78. - Marrëveshja Nano-Berisha dhe reagimet e demokratëve
79. - Takimi i Berishës me Nikolla Geixh në fundvitin 2002 në selinë e PD-sëViti 2003-2004
80. - Përçarja e PS-së. Krijimi i LSI-së dhe publikimi i KOP-it në PD
81. - Zgjedhjet vendore të 1 tetorit 2003 dhe heqja masive e demokratëve nga listat e votimitViti 2005-2006
82. - Kuvendi VIII Kombëtar i PD-së më 23-24 prill 2005
83. - Zgjedhjet e 3 korrikut 2005 dhe fushata ime në Lushnjë. Fitorja e Partisë Demokratike
84. - Disa nga diskutimet e mia në Kuvendin e Shqipërisë
85. - Procedurat e shkarkimit të prokurorit përgjithshëm, Theodhori Sallaku
86. - Kërkesa e PS-së për hetimin e pasurisë së kryeministrit Berisha
87. - Diskutimet parlamentare për dënimin e krimeve të komunizmit dhe rezoluta e 30 tetorit 2006Viti 2007
88. - Procedurat e shkarkimit të zonjës Topalli dhe zgjedhja e zotit Bamir Topi president i Republikës, më 20.7.2007
89. - Ligji për dëmshpërblimin e të përndjekurve politike më 12. XI. 2007Viti 2008-2009
90. - Fjala ime për grantin amerikan dhe krimet e PS-së ndaj anëtarëve të PD-së në vitet 1997-2000
91. - Ligji për pastërtinë e figurës zyrtarëve të lartë administratës dhe atyre të zgjedhur
92. - Zgjedhjet e 28 qershorit 2009 dhe Kuvendi IX Kombëtar më 14 dhjetor 2009

Detajet e librit
SKU001535

Referencat specifike

isbn
9789994315123
ean13
9789994315123
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2574

Botuesi: Plejad

Ligji i maleve shqiptare, At Giuseppe Valentini

Një nga veçoritë më të spikatura e më të qenësishme të kombit shqiptar është pa dyshim tradita e tij juridike, e ruajtur të paktën pjesërisht që nga epoka e hershme e depërtimeve greke e romake deri në ditët tona.
800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001313

Botuesi: Te tjere

Ministrat e brendshëm 1912-2007, Volumi 2, Hilë Lushaku

Libri duket si një skenë ku aktrojnë radhazi politikanë, me skenarë "misterioze", duke zbuluar të vërteta, shumë të panjohura për një periudhë 95 vjeçare, pas së cilës nuk duhet të ndizen polemika për vlerat apo antivlerat e tyre. Libri nuk retushon, është i drejtpërdrejtë, larg ndikimeve politike apo simpative për individë, hap kapakët e pluhurosur të...
1 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000394

Botuesi: Albin

Konventa Evropiane per te drejtat e njeriut, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926" etj.
576 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001538

Botuesi: Përpjekja

Në fillimet e nacionalizmit shqiptar, Nathalie Clayer

"Në fillimet e nacionalizmit shqiptar'' tregon historinë e afirmimit të identitetit shqiptar në kuptimin modern të termit, sipas të cilit ndërtimi i identitetit shihet si një proces gjithnjë në ndryshim dhe i përcaktuar nga rrethana historike e politike.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

767 letra nga fronti i Luftës, Damiano Bruno

Janë plot 767 letra të panjohura deri më sot nga lexuesi shqiptar që Damiano Bruno, një mjek arbëresh i mobilizuar në ushtrinë italiane gjatë Luftës së Parë Botërore, ia dërgonte, nga prapavijat e frontit shqiptar, familjes së tij në Itali.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Berk

Te teatri, Elsa Demo

Turma solli ndër mend dialogët e çdo nate gjatë periudhës së rezistencës në atriumin e gjelbër, refrenin: “monument do të thotë të kujtosh”.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2122

Botuesi: Te tjere

Albanistani yne, Robert Thomanikaj

Nuk kuptohet nëse autori do të vendosë rregullin sipas pikëpamjes së tij në Shqipëri, apo do thjesht të heqë përgjegjësinë e tij nga ndaj nacionalizmave të reja shqiptare, që nesër de të thotë, unë ju pata lajmëruar, apo do të shesë mend edhe në tema aktuale të politikës dhe nacionalitetit. Lexuesi e gjen vet përgjigjen në
500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000700

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Shqiptarët në Venedik, Lucia Nadin

Historiane dhe studiues shqiptarë referuan mbi rëndësinë e këtij studimi që tashmë flet shqip dhe është një tregues mbi marrëdhëniet e ndërsjella të shqiptarëve me Venedikasit.Lucia Nadin ka kryer disa studime ku trajton raportet e shqiptareve me Venedikun  si “Statuti i Shkodrës në gjysmën e parë të shekullit 14-të”, ndërkohë që ka në proces...
950 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2560

Botuesi: Plejad

Per Shqiperine dhe shqiptaret, Conrad Malte - Brun

Shqiptari është natyrshëm i hareshëm: ai i pëlqen gostitë e mëdha dhe dëfrimet, mbi të gjitha pëlqen vallen. Ai e ka zakon të rrugëtojë me shpatë në dorë duke kënduar vargje që i kujtojnë bëmat e guximshme të njerëzve të kombit të tij.
800 Lekë
More
In Stock

Një histori e shkurtër e Durrësit, Eduart Shehi

Parimi bazë ka qenë dhe mbetet përcjellja e te vërtetave siç njihen aktualisht, bazuar mbi nivelin e të dhënave që kemi deri në këto momente, si në shkrimet profesionale, ashtu edhe në ato për publikun e gjerë.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Arbëria Venedike 1392 – 1479, Oliver Jens Schmitt

Në historinë e Gadishullit Ballkanik, shekulli 15 përfaqëson kohën e shndërrimeve të mëdha. Perandoria osmane erdhi në këmbë të Bizantit, provincat e dikurshme të të cilit kishin jetuar përmbi dy shekuj në një përçarje politike e në shtetësi të mëvetshme, një copëzim që askund tjetër nuk ishte aq i dukshëm sa në hapësirën arbre-epiriote midis Tivarit dhe...
2 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2750

Botuesi: Plejad

100 vjet pavaresi, Ndricim Kulla

Ky është një album i cili i kushtohet 100 vjetorit të lirisë politike të popullit shqiptar. I konceptuar si një histori imazhi në mënyrë të ilustruar dhe të komentuar është strukturuar ngjashmërisht si shumë albume të tjerë të sistemuar me fotografi, të cilët i janë servirur lexuesve tanë edhe më parë edhe në sisteme të ndryshme qeverisjeje.
2 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001442

Botuesi: UET Press

Intuicionet e tranzicionit, vëllimi i parë, Preç Zogaj

Libri ka vlerën e një "burimi parësor" të dhënash, citimesh, deklaratash, kronika të ngjarjeve, profilesh të personazheve të shkruara me gjuhën e një shkrimtari, i cili i merr hua letërsisë fjalën e bukur dhe ia jep politikës, dhe nga kjo e fundit merr hua racionalitetin dhe pragmatizmin për të kapërcyer dëshpërimin e të vërtetave të shoqërisë shqiptare...
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001444

Botuesi: UET Press

Trashëgimtarët, Luljeta Progni

Mbi të gjitha, ngjarjet historike objektivisht si fakte mund të jenë të njëjta, por kuptimi i tyre te çdokush është i ndryshëm. Historia si kuptimshmëri është medoemos kontradiktore nga një rrëfim te tjetri.Përse ndodh kjo? Sepse historia nuk është veçse një rindërtim nëpërmjet kujtimeve.
750 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001711

Botuesi: Tirana Times

Shqiperia ne tranzicion, Elez Biberaj

Elez Biberaj, që nga viti 2005 e deri tani, ka qenë drejtor i seksionit të Euro - Azisë në "Zërin e Amerikës". Ai është përgjegjës për planifikimin, drejtimin dhe zhvillimin e programeve të radios, televizionit dhe internetit të "Zërit të Amerikës" në gjuhën ruse, ukrainase, shqipe, boshnjake, kroate, greke, maqedonase dhe serbe.
1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001792

Botuesi: Onufri

Komploti kunder lirise, Andrea Stefani

Shqipëria nga diktatura në demokracinë bolshevike si dhe nga diktatura e proletariatit pa proletarë, në kapitalizmin borgjez pa borgjezi. Konflikti mes demokracisë dhe lirisë. Pushteti i drejtësisë pa drejtësi. Korrupsioni dhe krimi i pandëshkuar: piramidat financiare, grushtet e shtetit deri te tragjedia e Gërdecit dhe masakra e 21 janarit.
1 500 Lekë
More
Ne gjendje