• Banner

  • Çmim i zbritur
  • I ri

Lugina e Vjosës, vol.2, Rrok Zojzi

Është folur shumë për biodiversitetin, por jo aq sa duhet për habitatet kulturore rreth e rrëzë saj. Prandaj, kjo monografi etnografike, nën poetikën etnografike të Rrok Zojzit, na sjell peizazhe etnografike që ndoshta nuk janë më, por edhe që mund të gjurmohen [siç po ndodh në fakt] nga etnografë të kohës së sotme

600 Lekë
510 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lugina e Vjosës, vol.2

Origjinali: Lugina e Vjosës, vol.2

Gjinia: Kulturë

Autori: Rrok Zojzi

Shtëpia botuese: Akademia e Studimeve Albanologjike

Viti: 2020

Fq. 167

Pesha: 0.179 kg 

ISBN: 978-9928-289-50-6

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Lugina e Vjosës (1950) është një punë e marrë nga raportet etnografike që studiuesi Rrok Zojzi kishte dorëzuar në Arkivin e Etnologjisë. Arsyeja e përzgjedhjes së këtij raporti etnografik është për t’i mundësuar lexuesit pasjen në dorë të një materiali që gjendet në mes dy botëve, të mbledhjes nga autori në terren dhe botimit, siç ishte arkivi. Arkivi në periudhën diktatoriale ishte si një zonë me pak më shumë liri se sa ajo e botimeve, pasi nuk kërkohej që materiali të pajisej me një gjuhë aq shtetërore sa do të duhej kur ajo të publikohej.

Prandaj, mendojmë se raportet etnografike të Rrok Zojzit flasin më shumë se sa botimet e tij, për mënyrën se si e konceptonte punën etnografike dhe vetë misionin e etnografisë si shkencë. Arsyeja e dytë e botimit është vetë hapësira gjeografike ku është realizuar kërkimi etnografi – pra Lugina e Vjosës. Kjo luginë dhe jeta e saj përfaqëson sot luginën e lumit të vetëm të egër në Europë. Është folur shumë për biodiversitetin, por jo aq sa duhet për habitatet kulturore rreth e rrëzë saj. Prandaj, kjo monografi etnografike, nën poetikën etnografike të Rrok Zojzit, na sjell peizazhe etnografike që ndoshta nuk janë më, por edhe që mund të gjurmohen [siç po ndodh në fakt] nga etnografë të kohës së sotme

. Së treti, ky raport është përzgjedhur për të krijuar një “paratekst” për monografinë që e pason, e cila është “Ndamja krahinore”. Duke lexuar “Luginën e Vjosës”, lexuesi do ta ketë më të qartë mënyrën se si studiuesi Rrok Zojzi ka shestuar materialin etnografik para se të botonte projektin e tij “Ndamja krahinore”. Vetëm po rikujtojmë lexuesin profesional, që, për Zojzin, ndarjet dhe krijimet e entiteteve krahinore, krijohen më së tepërmi në luginat e lumenjve.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Akademia e Studimeve Albanologjike

Kalendari Primitiv, vol.1, Rrok Zojzi

(0)

Me fjalë të tjera, është kalimi nga një etnografi albanologjike me bazë të fortë te shkolla gjermanike/herderiane, drejt një etnografie, e cila do të futej nën sundimin e materializmit historik, paradigmë e vendosur si e detyrueshme në rrugë shtetërore. Studimi ka qenë botuar në formën e një artikulli, por këtu është shkëputur si një monografi dhe, për...

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botime Franceskane

Françeskanët e mëdhaj, Zef Pllumi

(0)

I fundmi i françeskanëve të mëdhenj, At Zef Pllumi, jep në këtë libër të dhëna biografike dhe kujtime nga plejada e priftërinjve që i dhanë jetë kulturës kombëtare, nga Gjergj Fishta te Shtjefën K. Gjeçovi, nga Justin Rrota te Donat Kurti. Ai rrëfen gjithashtu edhe historinë e gërmimeve për gjetjen e varrit të Gjergj Fishtës, shkatërruar nga komunistët...

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Artini

Muhaxhirët, Dosja Britanike, Bejtullah Destani

(0)

Shpërnguljet e dhunshme të shqiptarëve prej trojeve të tyre etnike përbëjnë një prej krerëve më tragjikë të historisë së popullit shqiptar.Këto shpërngulje do të marrin përmasa posaçërisht të mëdha e posaçërisht dhembjesjellëse duke filluar prej Krizës Lindore të viteve 1876-1880.

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2151

Botuesi: Botart

Epoka e Gurit dhe Shqiperia, Ilir Gjipali

(0)

Qeniet njerëzore ekzistojnë në Tokë prej të paktën 2.5 milionë vjetësh, që kur filluan të përgatitnin dhe përdornin vegla pune. Të dhënat arkeologjike dhe ato të disiplinave të tjera që veprojnë në këtë fushë mundësojnë studimin për origjinën e njeriut, popullimin e botës, fillimin e prodhimit të ushqimit, si dhe nisjen e qytetërimit.

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2507

Botuesi: Te tjere

Shen Naumi dhe diplomacia e kohes, Kaliopi Naska

(0)

Kaliopi Naska ka lindur në Tiranë në vitin 1952. Studimet universitare i ka mbaruar në Fakultetin e Histori – Gjeografisë në Universitetin e Tiranës më 1976. Ka punuar arsimtare, punonjëse shkencore në Institutin e Historisë pranë Akademisë së Shkencave, nëndrejtore në Arkivin Qendror Shtetëror.

Çmimi 1 105 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2969

Botuesi: Te tjere

Lufta e fundshekullit XX per Kosoven, Ismet Hajrullahu

(0)

Në rolin e një studiuesi, Ismet Hajrullahu synon të bëjë një analizë, ndër të parat analiza, të periudhës "hyrëse" të luftës për Kosovën, që është edhe ajo më e vështira, atë të viteve 1989 – 1998... Autori ka zgjedhur si yll polar të analizës së tij pikërisht faktorin më të ri, UÇK, lindjen dhe afirmimin e saj.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Çamëria, studime historike-sociologjike shek XIII-XX, Hajredin Isufi

(0)

Lexuesi në këtë libër përmes dokumentacioneve e fotove që e shoqërojnë studimin, do të gjejë një informacion të bollshëm e të bazuar mbi problemin e autoktonisë së shqiptarëve  të çamërisë në trojet e tyre historike, marrëdhëniet gjenetike e etno-kulturore mes çamëve të krishterë dhe atyre myslimanë, mbi marrëdhëniet e tyre në jetën e përditshme e...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001661

Botuesi: Skanderbeg Books

Fjalor Historik i Kosoves, Robert Elsie

(0)

Ky botim i dytë i Fjalorit Historik të Kosovës, i rishikuar dhe zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme, i jep lexuesit informacione më të fundit për Kosovën dhe popullin e saj deri në mes të vitit 2010, duke përfshirë kështu periudhën e administrimit ndërkombëtar deri te shpallja e pavarësisë në shkurt të vitit 2008, dhe më te

Çmimi 2 125 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 500 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)