Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra per Shqiperine dhe ne Shqiperi, Mal Berisha

2799
Vlerësimi 

Ky vëllim përfshin veprën me dy vëllime "Shqiptarët, enigma e Ballkanit" të Charles Telford Erickson dhe "Jeta e jashtëzakonshme e amerikanit Charles Telford Erickson kushtuar Shqipërisë" të Mal Berishës.

2 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra për Shqipërinë dhe në Shqipëri (kopertinë e trashë, lidhje luksoze)
Origjinali: Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra për Shqipërinë dhe në Shqipëri (kopertinë e trashë, lidhje luksoze)
Gjinia: Biografi, histori
Përgatiti: Mal Berisha
Shtëpia botuese: Edualba
Viti: 2012
Fq. 1040
Pesha: 2.021 kg.
ISBN: 978-9928-12-157-8

Mbi librin

Në prag të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Mal Berisha vjen para lexuesit shqiptar me një vepër të re mjaft interesante rreth jetës dhe veprës së amerikanit Charles Telford Erickson. Pas botimit të dy veprave pararendëse me subjekte të përafërta: "Shqiptarët, lisa mbi truallin ilir" dhe "Shqiptarët, europianët më të lashtë e më të rinj", ky libër duket se plotëson tanimë një seri e cila fillon me fjalën "Shqiptarët..."për të shprehur me fjalë njerëzish të mëdhenj, jo shqiptarë, vlerësimin për kombin tonë. Këto vlerësime mund të thuhet lirisht se kulmojnë me këtë vepër.

Ky vëllim përfshin veprën me dy vëllime "Shqiptarët, enigma e Ballkanit" të Charles Telford Erickson dhe "Jeta e jashtëzakonshme e amerikanit Charles Telford Erickson kushtuar Shqipërisë" të Mal Berishës.

Komente mbi Charles Telford Erickson

"Përkundër rrjedhës së gjatë dhe të mundimshme të historisë së saj, Shqipëria ka patur fatin të ketë miq të mëdhenj, të cilët i kanë kushtuar jetën, midis të cilës prin amerikani Charles Telford Erickson."

Dr. Elez Biberaj

"Janë pak ato jo shqiptarë, nëse ka ndonjë që mund të maten për nga kohëzgjatja dhe kontributi në shërbimin ndaj Shqipërisë me Charles Telford Erickson. Nxjerrja në dritë pas një harrese shumë të gjatë të veprës së tij është shenjë e mirënjohjes shqiptare për këtë mik të madh."

Nicholas C. Pano, profesor emeritues i historisë, Western Illinois University

"Charles Telford Erickson përfaqëson një qytetar amerikan me zemër shqiptare, nga më të mëdhatë e gjysmës së parë të shek. XX – të. Veprat e tij do mbeten episode të rëndësishme, të shkëlqyera dhe të paharruara në historinë e vendit tonë."

At Arthur Liolin, Boston

"Erickson jetoi gjatë në Shqipëri, u magjeps pas saj dhe i la trashëgim një vepër monumentale. Shqiptarët, në kthim të dashurisë së tij, në këtë 100 vjetor të pavarësisë dhe të shtetit tonë modern, sjellin në shqip biografinë dhe veprën e tij të jashtëzakonshme."

Visar Zhiti, shkrimtar

"Ky botim i mrekullueshëm zbulon një figurë sa modeste, aq edhe madhështore dhe e nxjerr atë përgjithmonë nga pluhuri i harresës."

Ilir Ikonomi, historian

"Kjo vepër na ndihmon të kuptojmë veç të tjerash edhe kontributin e Federatës Panshqiptare "Vatra" të Amerikës në çimentimin e themeleve të shtetit shqiptar në këtë jubile të 100 vjetorit."

Dr. Gjon Buçaj, kryetar i Federatës Panshqiptare "Vatra", New York

Detajet e librit
Te tjere
2799
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra per Shqiperine dhe ne Shqiperi, Mal Berisha

Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra per Shqiperine dhe ne Shqiperi, Mal Berisha

Ky vëllim përfshin veprën me dy vëllime "Shqiptarët, enigma e Ballkanit" të Charles Telford Erickson dhe "Jeta e jashtëzakonshme e amerikanit Charles Telford Erickson kushtuar Shqipërisë" të Mal Berishës.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: 2096

Brand: Tirana Times

Shqiperia 1943-1945, Bernd Fischer

Review(s): 0

Title: Shqipëria 1943 – 1945, një vështrim përmes dokumenteve perëndimoreCategory: HistoryAuthor: Bernd FischerAlbanian translator: Jorgji Qirjako, Tonin BeciPublisher: Aiis Tirana TimesYear: 2012Pgs. 300Weight: 0.46 kgISBN: 978-9928-40-627-9

Price ALL1,500.00
More
In Stock

Reference: SKU002052

Brand: Naimi

Perpara gjyqit te historise, Xhelal Staravecka

Review(s): 0

Title: Përpara gjyqit të historisëOriginal: Përpara gjyqit të historisëCategory: History, memoriesAuthor: Xhelal StaraveckaPublisher: NaimiYear: 2012Pgs. 544Weight: 0.71 kgISBN: 978-9928-109-26-2

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001562

Brand: Te tjere

Skice e mendimit politik shqiptar, Hysamedin Feraj

Review(s): 0

Në fillim, synimi ishte të studiohej në mënyrë sistematike dhe metodike vetëm një aspekt i këtij mendimi politik zyrtar, çështja nëse ka qenë apo nuk ka qenë nacionalizmi shqiptar burim dhe motiv përcaktues i politikës enveriste, ose më shkurt, a ka qenë enverizmi nacionalizëm shqiptar.

Price ALL1,500.00
More
In Stock

Reference: 2216

Brand: Onufri

Shkrime per historine e Shqiperise, Ali Kelcyra

Review(s): 0

Title: Shkrime për historinë e Shqipërisë (hard cover)Original: Shkrime për historinë e ShqipërisëCategory: HistoryAuthor: Ali KëlcyraPublisher: OnufriYear: 2012Pgs. 658Weight: 1.31 kgISBN: 978-99956-87-81-6

Price ALL2,500.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000266

Brand: UET Press

Lufta e Fundit, Mentor Nazarko

Review(s): 0

Title: Lufta e Fundit, Pronat e shqiptarëve në GreqiOriginal: Lufta e Fundit, Pronat e shqiptarëve në GreqiCategory: HistoryAuthor: Mentor NazarkoPublisher: UET PressYear: 2007Pgs. 236

Price ALL590.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001635

Brand: Onufri

Faik Konica - jeta ne Uashington, Ilir Ikonomi

Review(s): 0

Title: Faik Konica, jeta në UashingtonOriginal: Faik Konica, jeta në UashingtonCategory: History, BiographyAuthor: Ilir IkonomiPublisher: OnufriYear: 2011Pgs. 378Weight: 1.03 kgISBN: 978-99956-87-41-0

Price ALL2,000.00
More
There are not enough products in stock