• Banner

Ali Kelcyra, aristokrati kuqezi, Tanush Frasheri

SKU000213

Libri që keni në dorë, fryt i qëmtimeve shumëvjeçare nëpër arkiva e biblioteka të vendeve të ndryshme, hedh dritë mbi jetën e Ali Këlcyrës, njërit nga protagonistët e politikës shqiptare të gjysmës së parë të shekullit XX, lënë në terrin e keqnjohjes e mosnjohjes për dekada me radhë.

1 100 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ali Këlcyra, aristokrati kuqezi
Origjinali: Ali Këlcyra, aristokrati kuqezi
Gjinia: Histori, biografi
Autori: Tanush Frashëri
Shtëpia botuese: Çabej
Viti: 2005
Fq. 440
Pesha: 0.75 kg
ISBN: 978-99927-33-60-8

Mbi librin

Libri që keni në dorë, fryt i qëmtimeve shumëvjeçare nëpër arkiva e biblioteka të vendeve të ndryshme, hedh dritë mbi jetën e Ali Këlcyrës, njërit nga protagonistët e politikës shqiptare të gjysmës së parë të shekullit XX, lënë në terrin e keqnjohjes e mosnjohjes për dekada me radhë.

Duke ndriçuar këtë figurë interesante e me peshë për historinë e Shqipërisë, autori kthjellon dhe shumë bashkëkohës të tjerë si dhe periudhën kur jetuan e vepruan ata, që ishte koha kur u hodhën themelet e shtetit shqiptar.

Koment nga Ernest Koliqi

Ali Këlcyra Shqipnis s'onë... i kushtoi fuqin e nji mendjeje së ndritun nga kultura dhe zjarrmin e nji zemre qi rrahte përherë në plotëni ndiesish bujare. Në Lindje e në Perëndim, ku filloi e ku sosi pregatitjen e tij kulturore, ai thithi nga burimet e ditunis ato mendime, ato parime, ato piknisje qi vyejshin për ta realizue idealin kombëtar.

U ushqye me at kulturë të shëndoshtë qi mëson me themelue jetën vetjake dhe kombëtare mbi nderë, mbi besë e mbi burrni, mbi kët granit trikandësh të shpirtit shqiptar... Kur në vend t'onë nji mendësi mesjetare, tepricë damcore e nji robnije shekujsh, ngujonte shumicën e popullit shqiptar në mendime e rëndime shoqnore anakronike, Ali Këlcyra, ndonse pinjuell i nji dere feudale, doli papritmas si flamurtar i demokracis.

Në luftën e ideve, qi i hapi kombit horizonte të reja, gojtaria e tij jashtëzakonisht prekëse e tërhjekëse vringëlloi si shpatë e mprehët. Me at gojtari lartushtuese ai thei e shpartalloi perde errsije, kundërshtoi çdo trajtë tyranie, lëshoi kushtrime për liri e rilindje. E nuk qe prej atyne qi nxisin të tjerët në përleshje luftarake tue ndejun larg rrezikut: në te fjalën e shoqnonte veprimi.

Në kryengritjen e Vlonës, ai mori pjesë si luftëtar i thjeshtë; në luftën kundra komunizmit, ai u fut guximtarisht mu në strofull të dërmuesave të Shqipnis Etnike e të shqiptarizmit qi mbetën shtang me armë të ngrime ndër duer, të çuditun nga trimnia e tij e pashoqe.

Shum punoi Ali Këlcyra për liri, pamvarësi e naltësim shoqnuer të Shqipnis dhe Shqipnija, e rrëmbyeme në nji shakulluer ngjarjesh orëzeza, nuk mujt me ia shpërblye ndryshej mundin e zellin veçse me mërgime, vuajtje e salvime. Krejt jetën e vetit atdheut ia kushtoi dhe nuk pat prej si as pozitat zyrtare, as kënaqësit morale qi meritonte.

Mbi autorin

Tanush Frashëri ka lindur në Tiranë në vitin 1936. Diplomuar për histori në Universitetin e Tiranës më 1960, ka qenë mësues historie në shkolla të mesme (Vlorë, Tiranë) deri më 1972, kur arrestohet e burgoset me akuzën famëkeqe "agjitacion e propagandë". Lirohet më 1977, punon si punëtor deri më 1990, vit kur emigroi në Austri ku jeton edhe sot. Autor i librait: "Të dhëna arkeologjike nga lugina e Vjosës" dhe i monografisë "Vllehët në krahinën e Vlorës".

Detajet e librit
Cabej
SKU000213
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2216

Botuesi: Onufri

Shkrime per historine e Shqiperise, Ali Kelcyra

(0)

Në Antologjinë historike që po i paraqitet lexuesit përfshihen materiale, të cilat i kushtohen historisë së periudhës 1912-1945, shkruar prej Ali Këlcyrës për RFE; të dhënat e periudhës 1944 - 1945 i kam hulumtuar në faqet e shtypit të refugjatëve politikë, pas vitit 1944, me autor Aliun; ndërsa lëndën që rrok lakun kohor 1925-1959 e kam qëmtuar ndër akiva.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Skanderbeg Books

Biri, Flutura Açka

(0)

Gati më shumë se dy vjet pas lamtumirës me të birin, e pashëruar prej dhimbjes së padurueshme të mungesës, ajo merr një “udhëtim” personal dhe me detaje tronditëse nëpër tragën e ferrit që kaploi jetën e saj. Ky vetërrëfim shkon në zemër të lidhjes së epërme Mëmë-Bir dhe është një thirrje për ruajtjen e shkëlqimit të kujtimeve, si e vetmja pasuri që ka...

Çmimi 1 080 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Kujtime te pertejvarrit, Francois-Rene de Chateaubriand, vol. 1

(0)

Meqë e kam të pamundur ta parashikoj ditën se kur do të vdes; meqë, në moshën time, ditët e dhëna për njeriun janë vetëm ditë të falura, ose, më mirë të themi, ditë ndëshkimi, nga frika se mund të zihem gafil, dua ta shpjegoj veten rreth një vepre të destinuar për t’i bishtnuar mërzisë së këtyre orëve të fundit e të braktisura, që askush nuk i dëshiron e...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2522

Botuesi: Dituria

Tefta Tashko Koco dhe koha e saj, Eno Koco

(0)

Ay zë i ëmbël, i pasur, i fuqishmë, me timbrim e kulluar si uji i atij krojit që zbret nga mali, kishte një suplesë në nuancat më të holla, një vetsundim në pasazhet më të vështira, një kumbim të thekshëm në notat më të larta, që na linin të mahnitur.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000907

Botuesi: Argeta LMG

Brenga e Ballkanit, vol. 1, Edith Durham

(0)

Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një udhëtare, artiste, shkrimtare britanike që u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet shqiptare, në fund të shekullit të XIX – të dhe fillim të shekullit të XX - të.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Nelson Mandela, portret ne foto e fjale

(0)

I nderuar nga mbarë bota për kurajën e pamasë dhe fuqinë e tij të moralit, Nelson Mandela shihet si simbol i shpresës dhe i mundësive të pajtimit. Jeta e tij, kushtuar përpjekjeve për bashkimin dhe demokratizimin e Afrikës së Jugut, vijon të jetë burim frymëzimi.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2514

Botuesi: Te tjere

Robert Schwartz ose dritaret e qytetit tim, Ardian Klosi

(0)

Prej viteve '60 e deri sa vdiq më 2003 Robert Schwartzi u bë një nga urat më të rëndësishme që lidhi botën shqiptare me kulturën e gjuhës gjermane. Jo thjesht pse ishte shumë shqiptar dhe e njihte shumë mirë gjuhën gjermane. Por, sepse ishte në radhë të parë europian dhe kozmopolit, me rrënjë në Vjenë, në Europën qendrore dhe Ballkanin Perëndimor.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Tokë e Premtuar, Barack Obama

(0)

TOKË E PREMTUAR është një rrëfim jashtëzakonisht intim dhe i brendshëm – rrëfimi i një njeriu që vë bast me historinë, i një organizatori për komunitetin që vë në provë besimin e tij në skenën botërore. Obama është mjaft i çiltër për mënyrën e baraspeshuar të drejtimit të Zyrës si një afro-Amerikan, për barrën e rëndë të pritshmërive të një brezi të tërë,...

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2526

Botuesi: Te tjere

Frederik Shopen, Anton Grudzhinjski

(0)

Anton Grudzhinjski rrjedh nga një familje me tradita muzikore. Gjyshi i tij ka qenë kompozitor, pianist dhe drejtor i Institutit të Muzikës, ndërsa i ati ka qenë kompozitor dhe pedagog i vlerësuar.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)