Djali me biçikletë, Eli Amir
  • Djali me biçikletë, Eli Amir

Djali me biçikletë, Eli Amir

UET Press

Shkrimtari Eli Amir, vjen me këtë libër, i cili është më autobiografiku dhe më mbresëlënësi - kurrë më parë ai nuk e ka shpërfaqur kështu veten e tij, e kurrë me parë nuk është shpërfaqur lzraeli i dekadës së dytë të krijimit të këtij shteti, nga një këndvështrim kaq i veçantë.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Djali me biçikletë
Origjinali: Djali me biçikletë
Gjinia: Roman
Autori: Eli Amir
Shqipëroi: Alban Reli
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2021
Fq. 585
Pesha: 0.714 kg
ISBN: 978-99943-0-665-7
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Një djalosh gjashtëmbëdhjetëvjeçar mbërrin i vetëm në Jerusalemin e lënduar nga lufta çlirimtare, qytet i cili gjendet kaq larg Bagdadit prej nga vjen ky djalosh. I vetëm, ai siguron jetesën duke shpërndarë gazeta e duke bëre dërgesa postare me biçiklete për zyrën e kryeministrit, por pa diskutim që ëndërron një jetë krejt ndryshe.


Rrjedha e jetës së këtij djaloshi të quajtur Nuri Halasxhi është e pabesueshme: familja e tij vendoset në një fshat të degdisur midis dunave të rëres, ku fqinjët e tyre ishin muzikantë të verbër; i ati e dërgon atë në kibuc që, të paktën te sigurojë një apartament për të tërhequr familie vendin e ri dhe më tej atij i bie barra të integrohet në vendin e vet në kryeqytet.


Ndoshta në Hollivud me këtë histori do të bëhej një film, ceremonia e të cilit do të shoqërohej me trumbeta e fanfara. Këtu dëgjohen tingujt e kanunës dhe të qemanes së të verbërve, bashkë me nostalgjinë për vendlindjen që lanë pas; dëgjohet fizarmonika e kibucit, nostalgjia e së cilës të çon në vende të tjera dhe britmat që therrasin fne zë të në frenezinë e Jerusalemit. ngjirur në
E, mes gjithë kësaj, një djalosh thatim - i cili për t'u bërë izraelit heq dorë nga theksi dhe bën ç'është e mundur që të integrohet fillimisht në kibuc e pastaj në qytet - dashurohet me një vajzë vendase, prindërve të së cilës u sjell gazetën çdo mëngjes. Ajo është vajzë pasanikësh, kurse ai varfanjak; por, a do të bëjë dashuria e tyre që ata të jetojnë tash e tutje të lumtur e të pasur? Para se ta zbulojë këtë, atij, Nurit, i duhet të ecë në një rrugë jete plot kthesa të papritura, duke u endur midis dëshpërimit dhe shpresës, derisa të gjejë vetveten.


Shkrimtari Eli Amir, pas veprave të suksesshme "Gjeli i kurbanit" dhe "Lëshuesi i pellumbave", vjen me këtë libër, i cili është më autobiografiku dhe më mbresëlënësi - kurrë më parë ai nuk e ka shpërfaqur kështu veten e tij, e kurrë me parë nuk është shpërfaqur lzraeli i dekadës së dytë të krijimit të këtij shteti, nga një këndvështrim kaq i veçantë.

Detajet e librit
UET Press

Referencat specifike

isbn
9789928320506
ean13
9789928320506
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Jeto për ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.
1 500 Lekë
More

Referenca: SKU001342

Botuesi: OMBRA GVG

Ku do shkojmë, o ba, Jean-Louis Fournier

Mateoja me Tomin kurrë nuk do të kenë kartë krediti, as kartë parkimi në portofolin e tyre. Kurrë nuk do të kenë portofol, e vetmja kartë e tyre do të jetë ajo e invalidit. Ajo është ngjyrë portokalli që të duket e gëzueshme. Aty shkruhet me germa të blerta: "Ka shumë vështirësi të qëndrojë në këmbë."
500 Lekë
More

Botuesi: Odeon

Bloc notes, Ylli Demneri

Dhe një libër si Bloc notes, të ndërtuar pikërisht me fragmente, gjen të ndërthurura shprehjet më të zakonta e më të larmishme të mendjes: mendime, qëndrime, ndjenja, gjëra të para, të dëgjuara, të shijuara, reale dhe imagjinare, në shtëpinë e fëmijërisë dhe në dhomat e kujtesës, në rrugicat e lagjes dhe në udhët e botës...
700 Lekë
More

Botuesi: Pegi

Nelson Mandela, portret në foto e fjalë

I nderuar nga mbarë bota për kurajën e pamasë dhe fuqinë e tij të moralit, Nelson Mandela shihet si simbol i shpresës dhe i mundësive të pajtimit. Jeta e tij, kushtuar përpjekjeve për bashkimin dhe demokratizimin e Afrikës së Jugut, vijon të jetë burim frymëzimi.
800 Lekë
More

Botuesi: Dukagjini

Frida, Hayden Herrera

 Frida është gjithashtu historia e një martese të nderlikuar me artistin muralist Diego Rivera, e lidhjeve të saj të shumta, si për shembull me Isamu Noguchi- apo Leon Trockin, e angazhimit të saj me Partinë Komuniste, e përdorimit të kulturës e folklorit meksikan dhe e frymëzimit që qëndron pas artit të saj të paharrueshëm.
1 450 Lekë
More

Referenca: 2726

Botuesi: Helga's Secrets

Nikola Tesla, John J. O'Neill

Nga një kohë e energjisë së papërpunuar mekanike të avullit dhe të fillimeve të ndrojtura të motorëve me djegie të brendshme, e cila nuk kishte asnjë shans që ta shtynte botën drejt zhvillimeve të sotme, Tesla bëri të lindte koha e shpërthimit gjigant të energjisë elektrike.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Botart

Tri gra, Lisa Taddeo

Megi, një vajzë shtatëmbëdhjetëvjeçare, nxënëse e shkollës së mesme në Dakotën e Veriut, gjoja ngatërrohet në një marrëdhënie dashurie me mësuesin e saj të anglishtes, i cili është i martuar; gjyqi penal që pasoi, e kthen përmbys komunitetin e tyre të qetë.
1 400 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Nga Çaslavi në Hollywood, Miloš Forman

Një ditë të ftohtë janari, më shkrepi në kokë një ide e çuditshme. Në pushimin pas leksioneve, u kërkova disa studentëve e pedagogëve të Akademisë Marubi, që të qëndronin në oborr pranë filxhanit të kafesë, apo duke thithur një cigare, të bënim së bashku një fotografi. U thashë se doja që ajo fotografi t’i shkonte në Nju Jork Milosh Formanit, tamam në...
1 000 Lekë
More