• Banner

  • Ka mbaruar
Kujtime, Sergej Dmitrievic Sazonov
  • Kujtime, Sergej Dmitrievic Sazonov

Kujtime, Sergej Dmitrievic Sazonov

Libri vlen sidomos për studiuesit profesionistë të historisë, që duan të mësojnë më shumë për ngjarjet e kësaj periudhe, pedagogët, politikanët, diplomatët shqiptarë, analistët historikë si dhe lexuesit e zakonshëm të cilët kanë etje, ende, për ta zhbiriluar këtë periudhë shumë e largët e që ka lënë sigurisht vraga edhe në jetët e brezit të tyre.

1 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Kujtime
Gjinia: Kujtime, histori
Autori: Sergej Dmitrieviç Sazonov
Shqipëroi: Vladimir Bregu
Shtëpia botuese: Helga's Secrets
Viti: 2011
Fq. 352
Pesha: 0.33 kg
ISBN: 9928-4022-8-0

Mbi librin

Libri vlen sidomos për studiuesit profesionistë të historisë, që duan të mësojnë më shumë për ngjarjet e kësaj periudhe, pedagogët, politikanët, diplomatët shqiptarë, analistët historikë si dhe lexuesit e zakonshëm të cilët kanë etje, ende, për ta zhbiriluar këtë periudhë shumë e largët e që ka lënë sigurisht vraga edhe në jetët e brezit të tyre.

Ky libër vlen për të qartësuar përfundimisht ata mitomanë rusofilë shqiptarë, kryesisht ish - komunistë, të cilët janë rritur e edukuar me një ndjenjë të thellë dashurie politike të pakuptimtë e vetëvrasëse ndaj Rusisë (më saktë ish - BRSS), njëlloj sikur ta kishin mëmën e tyre të dytë...

Këtu zbulohet qartë, me një panoramë simetrike me qëndrimin rus ndaj ngjarjeve gjatë periudhës së çmontimit të ish - Jugosllavisë dhe ndaj fatit të Kosovës (1981 – 1999), roli dhe këndvështrimi i tyre mbi fatin dhe popujt e Ballkanit dhe, në këtë mënyrë edhe pozicioni i Rusisë në raport me çështjen panshqiptare.

Këtu lexuesi mund të orientohet më shumë mbi labirintin e atyre momenteve, kur si në një pezhishkë merimange do të përpëliteshin jetët e gjyshërve dhe stërgjyshërve tanë, jetë të cilat më së shumti u prenë në mes apo me vështirësi dolën nga grackat e historisë dhe kurthet e sllavo - ortodoksëve armiqësorë ballkanikë, me ndihmën e Austro-hungarisë dhe aleancës së Boshtit apo të ndihmuar nga fati e rrethanat si dhe kontributi i gjithë patriotëve dhe popullsisë shqiptare, e cila si asnjëherë në histori u gjend pranë asgjësimit, e mbështetur pas muri e me gjunjë në tokë, me pushkën ruse mbrapa koke.

Detajet e librit
Helga's Secrets
2200
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Rrugetimi i nje ambasadori ne Lindjen e Mesme, Dr. Faruk Borova

Edhe pse kanë kaluar mëse 20 vjet nga përfundimi i asaj detyre fisnike , ndërmori nismën të shkruajë një libër tjetër për atë rajon të Lindjes së Mesme, i cili i paraqitet tashmë lexuesit. Nxitje për këtë libër, u bënë ngjarjet tepër tragjike të Lindjes së Mesme në këto vitet e fundit, që pasuan ngjarjet e ashtuquajtura ‘’Pranvera Arabe’’.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Living

Kështjella prej xhami, Jeannette Walls

Kur është esëll, babai karizmatik dhe brilant i Xhanetës, u kushton shumë kohë fëmijëve dhe madje u mëson atyre fizikën, gjeologjinë dhe se si t’i bëjnë ballë jetës pa iu trembur syri. Ama kur është i dehur, ai kthehet në një mashtrues dhe shkatërrimtar. 

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2128

Botuesi: Fan Noli

Frojdi, Stefan Cvajg

Por Frojdit i intereson vetëm sinqeriteti dhe jo mirësjellja. Ai ka rënë në disa gjurmë dhe i ndjek ato. Pikërisht drithma e kolegëve provon se padashur ai e ka vënë gishtin në vendin e sëmurë, e ka prekur nervin e çështjes me të parën.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2343

Botuesi: Dija-Poradeci

Ali Kuçi, Gjelok Marko

Puna për shkrimin e këtij libri më ka bërë të ec përmes fakteve e realiteteve të tmerrshme. Ka qenë një rrugë përmes errësirës e tmerrit të vdekjes, një rrugë ku fytyra e veprat e errësirës e të vdekjes pasqyrohen në anën e tyre më të egër.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000960

Botuesi: Te tjere

Ikje nga trilli i perendive, Amik Kasoruho

Ikje nga trilli i perëndive" i shkrimtarit Amik Kasoruho është romani që mban peshën e fatit të një njeriu, të cilin e burgosin në moshën 17 vjeçare, duke i mohuar rininë, i pushkatojnë të atin pas tre vjetësh; nënën e tij kërcure, e ngrenë në mes të natës dhe e internojnë në rrethinat e Lushnjës.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000959

Botuesi: Te tjere

Ridenimi, Fatos Lubonja

Jemi në vitin 1979. Kujtojmë se në ato vite në vende të kampit socialist si Çekoslovaika Haveli bënte Kartën e famshme 77 për të cilën dënohej dy vjet - aq sa për t’i dhënë më shumë kurajo disidencës çekosllovake brenda vendit e për ta bërë çështjen e saj më të njohur në botë atë. Ky botim ka mbaruar. Klikoni këtu për botimin e ri

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)