• Banner

100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012, Blendi Fevziu

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi.

1 050 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: 100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012
Origjinali: 100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012
Gjinia: Histori
Autori: Blendi Fevziu
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2012
Fq. 384
Pesha: 0.48 kg
ISBN: 978-99956-39-74-7

Mbi librin

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi. Ka po ashtu burime arkivash. Libri prej gati 400 faqesh zbulon rolin e fuqive të mëdha për emërimin e Princ Vidit si mbret në Shqipëri.

Libri lidhet me faktet historike këto 100 vjet. Në këtë botim autori përshkruan gjithë etapat më të rëndësishme ku ka kaluar vendi ynë në këtë shekull. E megjithatë, është quajtur "Një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar". Përse është konceptuar kështu? Shkrimtari shpjegon se "ky është një libër i thjeshtë dhe i dedikuar për një publik të gjerë, nuk është një libër që thellohet në ngjarjet dhe fenomenet, por thjesht i rendit ato duke i ilustruar me shënime të kohës dhe dokumente historike. Si i tillë, ai ngjan me një ekskursion që ecën nëpër 100 vitet e shtetit shqiptar, që ndalet më gjatë a më shkurt në momente të caktuara, ashtu siç bëhet në një ekskursion.

Shkrimtari thekson se ka zgjedhur që ai si autor të mos mbajë qëndrim në këtë libër dhe shton: "Libri është përshkrues, në formën e një reportazhi të gjatë që lexohet kollaj dhe pa e lodhur atë që e ka në dorë. Nuk mendoja se mendimet e mia mund të luanin rol në këtë drejtim, ndaj e kam shmangur komentin personal".

Mbi autorin

Blendi Fevziu u lind më 18 maj 1969. U diplomua në Tiranë më 1991. Punon si gazetar që prej vitit 1991. Nga 31 mars 1997 drejton emisionin televiziv "Opinion". Ky është libri i dhjetë që ai boton. Botimet e tjera të tij janë: "100 ushtarë" (tregime, me bashkautor Ben Blushin), "Piedestale pa statuja", "Gjysma tjetër e botës" (tregime), "Para dhe pas kamerave" (publicistikë), "50 + 1" (ese), "Historia e shtypit shqiptar 1848 – 2005", "Jeta ime, intervistë me Blendi Fevziun" (intervista), "Hiri i vullkanit" (roman) dhe "Enver Hoxha".    

Detajet e librit
UET Press
2666

Të dhënat

Autori
Blendi Fevziu
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2663

Botuesi:

100 vjet pavaresi, Moikom Zeqo, Deshira Jazexhiu

Me rastin e jubileut të 100-vjetorit të Pavarësisë dhe themelimit të Shtetit modern Shqiptar, po ju paraqesim këtë botim të veçantë, duke pasur parasysh një sintezë pasqyruese dhe përfaqësuese të kësaj ngjarjeje epokale në historinë e kombit tonë.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2750

Botuesi: Plejad

100 vjet pavaresi, Ndricim Kulla

Ky është një album i cili i kushtohet 100 vjetorit të lirisë politike të popullit shqiptar. I konceptuar si një histori imazhi në mënyrë të ilustruar dhe të komentuar është strukturuar ngjashmërisht si shumë albume të tjerë të sistemuar me fotografi, të cilët i janë servirur lexuesve tanë edhe më parë edhe në sisteme të ndryshme qeverisjeje.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2663

Botuesi:

100 vjet pavaresi, Moikom Zeqo, Deshira Jazexhiu

Me rastin e jubileut të 100-vjetorit të Pavarësisë dhe themelimit të Shtetit modern Shqiptar, po ju paraqesim këtë botim të veçantë, duke pasur parasysh një sintezë pasqyruese dhe përfaqësuese të kësaj ngjarjeje epokale në historinë e kombit tonë.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2473

Botuesi: Botart

Te njohim iliret, Luan Perzhita

Në këtë libër do të mësoni për jetën e ilirëve të lashtë, si ata prodhonin veglat e punës, shkrinin metalet, ndërtonin qytetet, anijet e shpejta, si punonin tokën dhe ruanin prodhimet bujqësore, si ishin veshjet e tyre etj.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Imago & Verbum, Stefan Çapaliku

Në të vërtetë, vitet e fundit, edhe te ne ka nisur të flitet diçka më shumë se dikur rreth kujtesës kulturore. Madje po bëhen përpjekje për të zgjeruar dhe thelluar të kuptuarin në mënyrave se si funksionon memorja personale në sferën kulturore. Cilat janë tiparet dalluese të saj? Si, ku dhe kur prodhohet ajo? Si e përdorin atë në jetën e përditshme? Si...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001384

Botuesi: Toena

Historia e popullit shqiptar. Vëllimi 1

Vëllimi i parë i "Historia e popullit shqiptar" nuk është thjesht një vepër e kufizuar për rrethet akademike apo ato studentore, por shpreh një hulumtim serioz për gjithë individët që dëshirojnë të kenë njohuri më të gjera për historinë tonë. Kjo vepër ka natyrë gjithëpërfshirëse.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: IDK

Despotë të Epirit dhe princër të Maqedonisë, Paolo Petta

Me vdekjen e Gjergj Kastriot Skënderbeut, çdo rezistencë tjetër ndaj turqve rezultoi e padobishme: Shqipëria u kthye në një provincë të Perandorisë Otomane. Për ata që kishin luftuar deri atëherë heroikisht kishte vetëm dy rrugë: o të hiqnin dorë nga besimi i tyre dhe të integroheshin në botën islame, ose të emigronin në ndonjë vend të krishterë për të...

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2732

Botuesi: Onufri

Shqipëria e rigjetur, Lucia Nadin

Libri i kthen Shqipërisë protagonistë të kulturës dhe artit të Venecies të shekullit XVI dhe tregon përkatësinë e tyre në familje të mërguara në tokat e Republikës së Përndritur. Fill udhërrëfyes i hulumtimit është veprimtaria e Bernardino (de) Vitali – t, me rëndësi të madhe në Venecie si kryeqytet evropian i shtypit.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2343

Botuesi: Dija-Poradeci

Ali Kuçi, Gjelok Marko

Puna për shkrimin e këtij libri më ka bërë të ec përmes fakteve e realiteteve të tmerrshme. Ka qenë një rrugë përmes errësirës e tmerrit të vdekjes, një rrugë ku fytyra e veprat e errësirës e të vdekjes pasqyrohen në anën e tyre më të egër.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)