Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Qark i (pa)mbyllur burgjesh, Enver Dugolli
  • Qark i (pa)mbyllur burgjesh, Enver Dugolli

Qark i (pa)mbyllur burgjesh, Enver Dugolli

Zenit Editions

...Nëpër rreshta qarkullojnë kumte. Për shembull: historia do të shembet nën aktet e dhunës. Sepse dhuna është skena ku vijnë e shfaqen shkurt emra të historisë së këtij vendi.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Qark i (pa)mbyllur burgjesh
Origjinali:Qark i (pa)mbyllur burgjesh
Kategoria:Kujtime
Autori:Enver Dugolli
Botues:Zenit
Viti: 2023
Fq.224
Pesha:0.280 kg
ISBN:978-9928-293-43-5
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

P580 mijë shqiptarë u trajtuan në organet e sigurisë së Jugosllavisë (kryesisht serbe) deri në vitin 1989. Nëse e reduktojmë te mosha aktive, atëherë çdo shqiptar ka qenë objekt gjykimi i këtyre organeve. Nuk po e shtojmë këtu numrin e atyre që pësuan trajtimin e organeve të sigurisë dhe rendit gjatë aparteidit, pra dekadës së viteve 1990.
660 shekuj burg, kaq është llogaritur nga dy studiues koha që kanë kaluar shqiptarët e Kosovës në periudhën 1945-1991 në burgjet e Jugosllavisë. Këta shekuj mund të shprehen edhe në vite. 66 000 vite. Po të mendohet popullsia e Kosovës, e cila për një shekull u ngrit nga 1 milion në 2 milion, në Kosovë i bie kollaj që me këta vite burgu të krijosh, në kaq popullsi, më shumë se 2 000 Mandela. Por nuk është e lehtë për mendimin një Kosovë ku për çdo 1 000 njerëz e gjen një Mandelë.

...Kosova ishte krimi që kryhej në një cep nga ku nuk dilte zëri i dhimbjes. Apo për të cilin nuk kishte veshë demokratë dhe liberalë. Ndërkohë Evropa ishte e magjepsur me ëndrrën jugosllave.
...Këtij populli i kërkohet vetëm një gjë, të jetë i paqtë ndërkohë që mbi të ushtrohet dhunë. Sepse, regjimi serb zotëron një dije të vijueshme prej kohësh: shfarosja e ngadaltë kryhet më së miri jo mbi njerëzit, por mbi besimin. Dëshpërimi asimilon. Ndaj dhe aktivisti politik, gjurma e një vullneti që mbetet gjithnjë, e detyron burgosjen si formulë të domosdoshme të sigurisë së regjimit. Mbetja kokëfortë e vullnetit dhe inercia shtypëse e formulës, kjo është deri diku edhe tema që qëndron poshtë këtij teksti.
...Rrëfimtari na vendos piketat e veta të gjuhës: “Si njerëzim, ne jemi të tejkaluar prej gjëmave dhe të prapambetur në llogari të drejtash”; ose: “Së brendshmi kuptoja se çdo rezistencë pasive, në kushtet e burgut, është më e fortë se dhuna më laboratorike”; ose: “Duhej ta dinim patjetër se përse rriheshim. Arsyet e ndëshkimit ishin edhe treguesit e fitoreve tona.”

...Nëpër rreshta qarkullojnë kumte. Për shembull: historia do të shembet nën aktet e dhunës. Sepse dhuna është skena ku vijnë e shfaqen shkurt emra të historisë së këtij vendi.
Në reshta të imët ne shohim se pushtimi synon strategjikisht kudo ndarje. Shohim të skicohen format e fataliteteve. Fataliteti i parë është ai që qarkullon nën idenë se pushtimi është gjendje e përjetshme. Një i dytë është fataliteti i durimit, pra mendimi se tërë njerëzimi dhe tërë kohët e njerëzimit janë të destinuara në përsëritjen e prirjes së pështirë të mbijetesës. Por është edhe një i tretë, që formon grup njerëzish që mendojnë se patjetër gjendja duhet të ndryshojë, pra me çdo çmim. Të trija janë zgjedhje dhe zgjidhje fatale, të trija kërkojnë një çmim. Çmimi i tyre përcaktohet vetëm nga llogaria e marrëdhënies mes të jetuarit dhe vdekjes, mes publikes së jetuarit dhe privates së të vdekurit.

Detajet e librit
Zenit Editions

Referencat specifike

isbn
9789928293435
ean13
9789928293435
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000964

Botuesi: Dituria

Ditaret shqiptare, Justin Godart

"Ditarët shqiptarë", është i pajisur me shënime të shkurtra për mjaft personalitete shqiptare, në vitet kur ai vizitoi Shqipërinë.Ai ka folur mjaft edhe për personalitete të tilla, që kanë luajtur një rol të rëndësishëm në vend, sidomos pas shpalljes së pavarësisë.
700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001664

Botuesi: Skanderbeg Books

Leksiku i kultures popullore shqiptare, Robert Elsie

Sipas dokumentave historike, shqiptarët kanë qenë të pranishëm në Europën juglindore që prej rreth një mijë vjetësh, por rrënjët e tyre zbresin shumë më thellë në mjegullat e lashtësisë. Në fillim, një bashkësi e vogël baritore në hapësirat më të thella të Ballkanit, shqiptarët u përhapën në mbarë trevat jugperëndi
767 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: IDK

Kishë dhe Kulturë, Dhimitër Beduli

Në këtë vëllim përmblidhen disa nga punimet e tij të fushave të kulturës kishtare, posaçërisht të traditës bizantine dhe mbasbizantine në Shqipëri, që përfaqësojnë pjesën më substanciale të kërkimeve shkencore të Dhimitër Bedulit,që përbëjnë një kontribut të çmuar për kulturën tonë.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Tirana e vjetër, Gazmend A. Bakiu

Tirana është një ndër qytetet më përfaqësuese shqiptare, e padiskutim më i bukuri. Me ta arritur, gjoksi të gufohet njëlloj sikur të merrje frymë thellë.
2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001037

Botuesi: Princi

Stalinizmi shqiptar, Arshi Pipa

Në këtë vëllim janë mbledhur shkrimet politike të viteve 1958 - 1989, të cilat, gjithsesi, nuk arrijnë ta mbulojnë të gjithë harkun kohor të asaj periudhe. Katër artikujt e parë janë shkruar gjatë katër viteve të para të qëndrimit tim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2875

Botuesi: Plejad

Studime dhe tekste historike, Giussepe Valentini

Duket pothuajse e pamundur që të kesh parasysh plotësisht në një përmbledhje të shkurtër publikimet e panumërta të Xhuzepe Valentinit, që kanë si objekt çështjet e historisë shqiptare. Në një periudhë edhe më të hershme shkon përpjekja e Valentinit për të hartuar një kronologji të historisë së shqiptarëve.
800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001082

Botuesi: Onufri

Woodhouse, Zerva dhe Camet, James Pettifer

Historia e ngjarjeve në Epir dhe në Çamëri gjatë Luftës së Dytë Botërore në periudhën e Luftës Civile Greke vetëm sa ka nisur të trajtohet seriozisht nga historianët në studimet e tyre. Tri vende janë të përfshira thellësisht në këtë çështje: Greqia, Shqipëria dhe Britania.
500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Përjetësisht të panjohur, Gjergji Xexo

Pas një dhjetëvjeçari endjeje në këtë labirint, libri im gjeti formën, por u deshën edhe pesë vjet të tjerë që lënda të shndërrohej në përmbajtje dhe masa e madhe e mendimeve dhe e fjalëve të ngjizej si brumi i arrirë që, duke u pjekur, jep bukën.
2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Çamëria, nëpërmjet kronikave të kohës 1902-1940, Hajredin Isufi

Hajredin Isufi ka lindur në fshatin Rrëzanj, Çamëri më 25 dhjetor 1935. Më 1962 u diplomua në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Histori-Filologji. Ka punuar si arsimtar. Gjatë kësaj kohë, që nga viti 1964, është marrë në vijimësi me studime për historinë e Çamërisë. Ka punuar si bashkëpunëtore i jashtëm në Institutin e historisë, Tiranë. 
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Plejad

Pellazgët: Pararendës të qytetërimit Greko- Romak, Mathieu Aref

Teza sjell një qartësim të ri lidhur me njohuritë tona historike dhe kulturore që ka të bëjnë më Greqinë (pra të këtyre periudhave) dhe nxjerr në pah fillesat e qytetërimit Grek stricto sensu (në kuptimin e ngushtë të fjalës), qytetërim që u shfaq në fi llim të shekullit VIII para Krishtit.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002051

Botuesi: UEGEN

Fjalori Historik i Shqiperise, Robert Elsie

Ky botim i parë i Fjalorit Historik të Shqipërisë rrëfen historinë e këtij vendi pak të njohur nëpërmjet një kronologjie të hollësishme, hyrje, bibliografi, shtojca dhe më shumë se 700 zërave dhe referencave nga fjalorë për persona, vende dhe ngjarje të rëndësishme; institucione dhe organizata; si dhe aspekte politike, ekonomik
1 700 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Plejad

Të drejtat e Shqipnisë Ethnike, At Giuseppe (Zef) Valentini

Shqiptarët, shkruente ish-Kryeministri i Belgradit, nuk janë nji Komb, por vetëm nji përzimje fisesh pa typ të përbashkëtë, pa gjuhë t'unjisueme, pa histori e pa atdhe. Ata s mund të mbahen si nji popull (Komb), pse populli asht nji rezultet politik.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001530

Botuesi: UET Press

Dhjetor 90, Aleksander Meksi

Kam qenë ndër të parët që kam këmbëngulur që historia e popullit shqiptar duhet të rishkruhet në kushtet e çlirimit nga ideologjitë prapanike dhe të presioneve të shtetit autoritar. Ajo duhet të rishkruhet mbi baza të rrepta shkencore dhe jo e politizuar.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje