• Banner

Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone
  • Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Përralla të së ardhmes

Tetë përralla për kohët e ardhme, plot fantazi, aventura dhe humor, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

650 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla të së ardhmes
Gjinia: Përralla
Autori: Grup Autorësh
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-02-334-6

Mbi librin

Tetë përralla për kohët e ardhme, plot fantazi, aventura dhe humor, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Raketa e Lilit" dhe "Zoe dhe dy robotët" të Agnès Laroche; "Galakta, qyteti i ujit" të Sèverine Onfroy, "Dy shpëtimtarë origjinalë" të Charlotte Grossette; "Një Poni me syze" të Ghislaine Biondi; "Një miushe në hapësirë" dhe "Një vjedhje në lartësi" të Sophie de Mullenheim dhe "Në Hënë" të Èleonore Cannone.

Fragmente nga libri

Raketa e Lilit

Sot është gara e raketave në hapësirë. Lili, me kaskën në kokë dhe me duart te marshet ësthë gati për t'u nisur në fluturim, sapo të dëgjohet krisma e sinjalit. Pranë saj pjesëmarrësit e tjerë po bëjnë përgatitjet e fundit. Dikush po vidhos akoma edhe një bulon. Dikush tjetër po merr me vete edhe një bidon rezervë me karburant... Herë pas here ata i hedhin një sy tallës Lilit dhe raketës së saj. E shkreta, mëton të fitojë me një raketë të tillë.

Galakta, qyteti i ujit

Ka shumë kohë që qyteti Galakta u mbulua nga uji dhe banorët nuk shohin më tokë me sy. Niveli i ujit sa vjen e ngrihet. Për t'i shpëtuar ujit, shtëpitë janë vendosur mbi këmbë metalike që hapen e mbyllen, sa herë dallga ulet e ngrihet. Shtëpia e Moanës, si të gjitha shtëpitë e tjera, kaloi mbi pemë, mbi kodra, male... Ndërkohë, rrugët, parqet, pyjet u zhdukën, i përpiu uji. Të gjitha nën ujë!

Zoe dhe dy robotët

Zoe e adhuron robotin e saj fringo të ri, Bang U – në. Është një model super i sofistikuar, që i bën të gjitha gjërat. Ai di të bëjë edhe ëmbëlsira të mira. Me këtë robot nuk mërzitesh kurrë. Sot, Zoe ka luajtur gjithë ditën dhe është shumë e lodhur. Kur shtrihet në krevat, para se të flejë, asaj i shkon mendja tek Glink O – ja, roboti i saj i vjetër dhe gjithë ndryshk.

Dy shpëtimtarë origjinalë

Që kur makinat kanë filluar të ecin mbi ujë, shpesh ka shumë trafik në mes të detit. Prandaj, Martini vendosi të niset për pushime që herët në mëngjes. Ai kishte shkuar shumë larg në det, kur njëri nga radarët e bordit jep alarmin:
- Kujdes, kujdes! Rrezik përpara! Ktheje timonin nga e majta!
Martini i bindet, por është shumë vonë. Ai nuk mundi ta mënjanonte rrezikun dhe u përplas me një tufë iriqësh deti.

Një miushe në hapësirë

Në vitin 2146, pothuajse të gjithë i kalojnë pushimet në Hënë, në Mars dhe, madje, edhe në Jupiter. Në këto udhëtime ata mund të bëjnë xhiro rreth Diellit, mund të varin një yll në qiell ose të bëjnë sërf në bishtin e një komete. Megjithatë, Leona, miushja e vogël simpatike, nuk është larguar asnjëherë nga Toka. Nuk ka pasur fatin të udhëtojë në hapësirë. Ajo ëndërron... ëndërron t'u afrohet yjeve dhe të ulet në cepin e Hënës.

Një Poni me syze

Çdo të mërkurë, Sara bashkë me të tjerë, hipin në teleferik dhe, përmes pyllit me asteroide, përshkojnë Galaktikën. Vendmbërritja e saj është planeti ku banojnë gjyshet dhe gjyshërit. Ai është një yll i vjetër i paprekur. Gjyshërit ikën atje, sepse nuk po duronin më ndryshimet në Tokë!

Një vjedhje në lartësi

Dielli po perëndon në horizont, ndërsa Netoja, roboti i vogël, po pastron xhamat e katit të fundit, të njëqindtit. Ja dhe disa xhama dhe i përfundon krejt. Tani po mbaron dritaret e sallës së kasafortave. Kur, papritur, dallon një hije. Ai heq shkumën, vështron më mirë nëpërmjet xhamit dhe shikon një burrë të veshur me të zeza e me një kapuç në kokë.

Në Hënë

- Lukas, Lukas... – pëshpëriti një zë i largët.
Lukasi mërmërit diçka nëpër dhëmbë.
- Lukas, - këmbënguli zëri, - është koha për t'u zgjuar.
Lukasi mezi hap sytë. Mami po i qëndron mbi kokë duke i buzëqeshur.
- Hajde! Nxito! Bëhu gati, shpirt! – i flet ajo ëmbël e ëmbël. – Mëngjesi është gati. Gjërat e tua i ke mbi karrige.
Lukasi çohet ngadalë dhe shikon rrobat gjithë kureshtje. Mami kishte lënë aty një kostum dhe një palë çizme të argjendta. Përse vallë? Papritur u kujtua. Sot ai kishte ditëlindjen dhe mbushte 8 vjeç!

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botart

Liqeni i Fshehtë, Karen Inglis

Një qenush i humbur, një tunel i fshehtë i kohës dhe një liqen i padukshëm i çojnë Stelën dhe Tomin në shtëpinë e tyre dhe fëmijët që jetojnë atje 100 vjet në të kaluarën. Këtu ata bëjnë miq dhe armiq dhe zbulojnë lidhje të çuditshme me të kaluarën...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aeditions

Aladini, arushi magjik

Në këtë libër do të lexoni historinë e Aldinit, arushit të famshëm e paksa të rrëmujshëm, që jetonte në një shtëpizë në Pyllin e Magjepsur e që ëndërronte të bëhej Magjistar i Madh.

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2951

Botuesi: Morava

Shtepia Magjike mbi Peme 9, Delfinet ne agim, Mary Pope Osborne

"Ose fundosu, ose noto" Kjo thënie kishte kuptim për Xhekun dhe Anin kur Shtëpia Magjike mbi Pemë i çoi ata në mes të oqeanit. Për fat të mirë, ata gjetën një mininëndetëse në një gumë shkëmbore koralore. Për fat të keq, ata po bëhen gati të takojnë një oktapod gjigant dhe një peshkaqen shumë të uritur. A do t'i shpëtojnë delfinët? 

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001812

Botuesi: Pegi

Nina dhe Syri Sekret i Atlantides, Moony Witcher

Pesë balenat iu afruan Flatusit dhe fëmijët dalluan mes tyre Megarën, Balenën e Madhe e të Bardhë që kishin takuar para se të shkonin në Atlantidë. Balena e fuqishme kishte marrë me vete edhe katër balena të tjera të besuara, ngjyrë trëndafili.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2700

Botuesi: Botart

Zotni Qelbashi, David Walliams

Kloeja është vajza më e vetmuar në botë. Ndodh të takohet me zotni Qelbashin, endacakun e qytetit. Po ai vjen ca erë, por është i vetmi njeri që tregohet i mirë me të. Dhe kur zotni Qelbashit i nevojitet një vend për t'u strehuar, ajo e fsheh te baraka e kopshtit!

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Tea Stilton, Në gjurmët e Tulipanit të Zi

Violeta ndodhet në Holandë për një kurs pikture, kur i ati i shokut të saj, Janit, zhduket në mënyrë misterioze, pasi ka krijuar një lloj të ri tulipani. Tea Sisters i bashkohen shoqes për të hetuar, por një brejtëse misterioze thur tinëzisht komplote për të grabitur lulen e çmuar...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2103

Botuesi: Aeditions

Alienologjia, Enciklopedi per femije

Paralajmërim për banorët e Tokës! Urgjent! Jashtëtokësorët dhe vizitorët nga kozmosi nuk janë pjellë e fantazisë. Ata janë qenie reale dhe tashmë jetojnë mes nesh. Ata që kanë zemër dhe mençuri për ta kuptuar këtë paralajmërim, lipset të zbulojnë të vërtetën, e cila gjendet mes radhëve të këtij libri. Jeni e vetmja sh

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dritan Tirana

Fëmijët e fundit në tokë vol.1, Max Brallier

Po Xheku nuk mund t’ua dalë dot i vetëm hordhive me Zombi, Djaj me Krahë e Kacavjerrëse të Gjalla. Prandaj ngre një skuadër me: shokun e tij të ngushtë Kuint, Dërkun, Rovërin dhe Xhunin. A do të arrijë Xheku me ndihmën e tyre të mposhtë krijesat apokaliptike dhe të mos jetë më një djalë i zakonshëm?

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)