• Banner

Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi
  • Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Përralla të kohëve të vjetra

Tetë përralla për kohët e vjetra, të mbushura me bëma heronjsh, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

650 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla të kohëve të vjetra
Gjinia: Përralla
Autori: Grup Autorësh
Shqipëroi:  Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-02-336-0

Mbi librin

Tetë përralla për kohët e vjetra, të mbushura me bëma heronjsh, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Bëma e Kraut" dhe "Nofka e Atohit" të Agnès Laroche; "Stallieri akrobat" të Sèverine Onfroy; "Në kërkim të vezës së diellit" dhe "Tuti dhe hajdutët e piramidave" të Charlotte Grossette; "Një kantier ndërtimi plot me kurthe" dhe "Një kalë i veçantë" të Sophie de Mullenheim; "Xhaxha Çarli do të bëhet mbret" të Ghislaine Biondi.

Fragmente nga libri

Bëma e Kraut

Na ishte njëherë një djalosh indian që e quanin Krau... Një ditë Krau, i biri i Rhulit dhe nipi i Otorit, po rrinte para zjarrit me vetulla të ngrysura. Ai donte të hynte në shkollën e gjuetarëve të mamuthëve, por që ta pranonin, i duhej që për dy ditë të realizonte i vetëm një bëmë, ashtu siç kishin bërë të gjithë vëllezërit e tij më të mëdhenj, ndryshe... Dy ditë, vetëm dy ditë...

Stallieri akrobat

Në kështjellën e zotit Govan, Flaviani është stallier dhe stërvitës i kuajve. Ai di të hipë në kalë me një të kërcyer dhe të përdorë mirë shpatën. Babai i tij këmbëngul që ai të bëhet kalorës, por djali e ka mendjen t'u kacavirret pemëve! Ai vdes për lartësitë dhe i ka zili zogjtë... Ah, sikur të fluturonte edhe ai...! Flaviani nuk ia ka thënë kurrë babait të tij, por ai e urren armaturën e rëndë prej hekuri të kalorësit!

Në kërkim të vezës së diellit

Na ishte një princeshë vikinge, shumë e sëmurë... Atë dimër në mbretërinë e vikingëve bënte aq ftonte, sa princesha Olga u sëmur rëndë. Doktori i kështjellës e vizitoi dhe psherëtiu:
- Është keq, por unë di një ilaç që i shëron ethet e dimrit.
- Përgatite shpejt dhe ma shpëto vajzën, - i thotë mbreti i shqetësuar.
- Për fat të keq, më mungon një përbërës që nuk gjendet në vendin tonë të akullt. Është veza e diellit.

Një kantier ndërtimi plot me kurthe

Njëherë e një kohë, shumë kohë më parë, Markusi mbërriti në Kaliga, për të ndërtuar një ujësjellës që do të sillte ujin e pijshëm në qytet. Vera po ikte dhe nuk kishte më kohë! Nëse punimet nuk do të mbaronin para dimrit, toka dhe gurët do të ngrinin dhe burrat nuk mund të punonin dot. Por Brutusi i urryer, tregtari më i pasur dhe më i fuqishëm i Kaligës, po përpiqej me çdo kusht që të pengonte punën për ndërtimin e ujësjellësit. Ai ishte i vetmi që kishte pus në qytet.

Tuti dhe hajdutët e piramidave

Sot shkretëtira ka shumë gjallëri. Mijëra njerëz janë mbledhur rreth piramidës për fazën e fundit të ndërtimit: në majë të monumentit do të vendoset blloku i madh i gurit.
- Ooooo, hop! – shfryjnë punëtorët duke ngritur peshën e rëndë.
- Dua t'i ndihmoj edhe unë, - thërret një fëmijë nga turma.
- E ke parë veten sa je, picirruk? – i thotë drejtuesi i kantierit. – Hajde, shpejt! Mbaro atë punë që të kanë dhënë!
Turivarur, Tuti drejtohet nga hyrja e piramidës.

Një kalë i veçantë

Belori nuk ka shumë qejf të punojë. Po, po! Belori nuk është kalë pune! Megjithatë, jo shumë kohë më përpara, ai ishte një kalë shumë i lumtur: ishte kalë taksi dhe tërhiqte gjithë krenari një pajton të bukur prej druri e çonte lart e poshtë udhëtarë sipas kërkesave. Por pajtoni ka dalë nga moda. Pronari e plas atë në një cep të hangarit dhe preferon makinën e madhe që tymos, psherëtin, teshtin, që bën zhurmë dhe i bie borisë me sa fuqi që ka.

Xhaxha Çarli do të bëhet mbret

Na ishte një mbret i vogël...
- Përkuluni! Po vjen Mbreti! – lajmëron me një zë të trashë kryeoborrtari.
të gjithë oborrtarët përkulen. Dhe ja, hyn mbreti me qenin e tij të vogël në krahë. Kur kalon nëpër sallën mbretërore, të gjithë pëshpëritin: "Sa i ëmbël është mbreti ynë i vogël Filipon". Por fëmijës nuk i pëlqen të jetë mbret. Ai do të donte më shumë të luante me fëmijët e tjerë sesa të ulej në fron.

Nofka e Atohit

Është natë e madhe për Atohin... Bualli i ndershëm, kryetari i tribusë, e thërret Atohin dhe i thotë:
- Ka ardhur koha që të zgjedhësh një nofkë, emrin e një kafshe, të cilën ti e ndien më afër nga të gjitha dhe që do të të udhëheqë gjithë jetën. Ti do të nisesh vetëm, që sonte, dhe nuk do të kthehesh po të mos kesh bërë zgjedhjen.
- Uhhh! – shryn ai.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001573

Botuesi: Aeditions

Fabulat më të bukura, Jean de La Fontaine

Përmbledhja më e plotë në shqip e fabulave të La Fontenit! Me ilustrimet e mrekullueshme dhe me shqipërimin e përkryer, të mahnisin me dinamikën, freskinë, satirën dhe vërtetësinë që karakterizojnë veprën e fabulistit gjenial.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botart

Shtëpia 26 – katëshe në pemë, Andy Griffiths

Bashkohu me Andin dhe me Terin në shtëpinë e tyre që tashmë ka 26 kate, 13 prej të cilave janë të reja fringo, ku kanë dhe një pistë për gara makinash, një pistë rrëshqitëse për patina, një arenë luftimi me baltë, një dhomë antigraviteti, një dyqan akulloresh me 78 shije të ndryshme.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2951

Botuesi: Morava

Shtepia Magjike mbi Peme 9, Delfinet ne agim, Mary Pope Osborne

"Ose fundosu, ose noto" Kjo thënie kishte kuptim për Xhekun dhe Anin kur Shtëpia Magjike mbi Pemë i çoi ata në mes të oqeanit. Për fat të mirë, ata gjetën një mininëndetëse në një gumë shkëmbore koralore. Për fat të keq, ata po bëhen gati të takojnë një oktapod gjigant dhe një peshkaqen shumë të uritur. A do t'i shpëtojnë delfinët? 

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2311

Botuesi: Redona

Ishuj ne qiell, Artur Klark, pershtatje per femije

Stacioni nuk ishte thjesht një cilindër, po gjendeshin tre të tillë, njeri brenda tjetrit. Ndërkohë që largoheshe nga qendra, ndjesia e peshës rritej. Cilindri më i brendshëm ishte kati i dytë i "Një te Tretës së Rëndesës së Tokës" dhe, meqenëse ishte më afër me dhomat hermetike që ndodheshin në boshtin e stacionit, përdorej

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botart

Përbindëshi i Akullit, David Walliams

Kur Elsi, një jetime e pa strehë që endet nëpër rrugët e Londrës viktoriane, dëgjon për të mistershmin Përbindësh të Akullit – një mamuth leshator i gjetur në Polin e Veriut – ajo është e vendosur të mësojë më tepër...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar, J. K. Rowling

Historia e tetë. Nëntëmbëdhjetë vjet më pas... Ka qenë gjithmonë e vështirë të ishe Harry Potter. Dhe nuk është më e lehtë tani që Harry është punonjës i Ministrisë së Magjisë, i mbingarkuar me punë, bashkëshort dhe baba i tre fëmijëve të moshës shkollore.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2566

Botuesi: Cabej

Xhipi ne televizor, Gianni Rodari

Titulli: Xhipi në televizor dhe ndodhi të tjera në orbitëOrigjinali: Gip nel televisore e altre storie in orbitaGjinia: PërrallaAutori: Gianni RodariShqipëroi: Neka TurkeshiShtëpia botuese: ÇabejViti: 2002Fq. 128Pesha: 0.221 kgISBN: 978-99927-33-32-2

Çmimi 650 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001408

Botuesi: Te tjere

Gazmore për fëmijë, Tatiana Sini

Psikologët pohojnë se me anë të humorit njerëzit bëhen më tolerantë, i përballojnë më mirë zhgënjimet dhe mbeten të shëndetshëm mendërisht dhe fizikisht. Sipas tyre humori i mirë mund të asimilohet, njëlloj sikundër asimilohet shkrimi dhe leximi.

Çmimi 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Një familje e paparë, Panik në autostradë, libri 21, Christine Sagnier, Caroline Hesnard

Një ditë Lola e gjorë e gjen veten të vetme, të harruar në stolin e parkingut të një pike karburanti në anë të autostradë. Ajo fillon të qajë e frikësuar, sepse prindërit e saj ishin larguar nga pika e karburantit pa e vënë re se ajo nuk ishte më në makinë, pasi ishin shumë të zënë duke debatuar me njëri – tjetrin.

Çmimi 420 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Përtej botës sime, Sharon M. Draper

Frymëzues dhe tronditës! Ky libër sfidon çdolloj kategorizimi bazuar te mosha: për të vegjlit, është një lexim mjaft i thjeshtë; për adoleshentët e prindërit është një histori që do t’u ndriçojë mendjen dhe do t’i bëjë të reflektojnë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Superpluhuri për pordhacë i doktor Proktorit, Jo Nesbo

Kjo që po ju prezantojmë është një histori veçanërisht e këndshme dhe origjinale, ku elementet e realitetit përzihen me fantazinë dhe aventurën. Një ngjarje e rrëfyer me thjeshtësi, me komizëm e talente dhe që me siguri është aq interesante për të rinjtë sa ta lexojnë me zë të lartë.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)