Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Perralla nga bota, vol. 1
  • Perralla nga bota, vol. 1
  • Perralla nga bota, vol. 1
  • Perralla nga bota, vol. 1
  • Perralla nga bota, vol. 1
  • Perralla nga bota, vol. 1

Perralla nga bota, vol. 1

2746
Pegi

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla nga bota, vëllimi i parë (kopertinë e trashë)
Origjinali: Mon premier Larousse des contes du monde
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Anida Kisi
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2012
Fq. 108
Pesha: 0.504 kg
ISBN: 978-9928-124-33-3

Mbi librin

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Fragmente nga libri

Baba Jaga

Na jetonte dikur, pranë një pylli të errët, një vajzë e vogël që e quanin Vasilisa. Nëna e saj vdiq dhe i ati u martua me një grua zemërligë. Sapo ai kthente krahët, njerka e trajtonte vogëlushen shumë keq. Një ditë, kur i shoqi nuk ndodhej në qytet, ajo përfitoi nga rasti që ta hiqte qafe Vasilisën.-Kam nevojë për pe dhe për një gjilpërë se do të qep sot në darkë, - i tha ajo. – Shko dhe merrja borxh tezes tënde, motrës sime që jeton në pyll.

Arushi i Nënës Plakë

Në një vend të ftohtë, të mbuluar nga bora dhe akulli, shumë afër Polit të Veriut, jetonte dikur një grua e varfër eskimeze, e moshuar dhe e vetme, e cila nuk kishte fëmijë. Kur burrat e fshatit ktheheshin nga gjuetia, i jepnin gjithmonë mish dhe dhjamë. Në shumicën e rasteve i jepnin mish foke ose balene, nganjëherë edhe mish ariu polar. Një ditë, gjahtarët vranë një arushë polare dhe e sollën në fshat. Kur filluan ta copëtonin për ta ndarë mes njëri – tjetrit, ata zbuluan në barkun e saj një arush të vogël krejtësisht të ngrirë.

Kekediuru dhe Magjistarja

Në një vend në perëndim të Afrikës, një grua ishte shtatzënë kur, papritur, dëgjoi në zë që vinte nga barku i saj:-Nënë, më lind! – i thoshte një zë fëmijëror.Për disa çaste, ajo mbeti pa fjalë nga habia, pastaj u përgjigj:-Një fëmijë që qenka i zoti të flasë që në bark të nënës, si nuk qenka i zoti të lindë vetë?!Atëherë, fëmija erdhi në jetë pa ndihmën e askujt.Pastaj, ai vështroi të ëmën dhe i tha:-Nënë, më laj!Ajo iu përgjigj:-Ai që mund të lindë vetë, mund edhe të lahet vetë.Fëmija u la krejt vetë. Pastaj i kërkoi nënës së tij që t'i vendoste një emër. Ajo iu përgjigj se zgjedhjen ia linte atij. Ai e quajti veten Kekediuru, që do të thoshte: "Ai që nuk ka frikë nga magjistaret".

Perla e Dragoit

Shumë kohë më parë, në Kinë, jetonte pranë një lumi një djalë i vogël. Ai u rrit vetëm me nënën e tij, një grua e varfër e cila ishte gjithmonë e sëmurë. Çdo ditë, ai duhet të bënte çmos që të siguronte pak ushqim, sa për të mbajtur frymën gjallë. Nga mëngjesi në mbrëmje, i ngjitej malit për të mbledhur erëza dhe fruta pylli, që i këmbente me pak oriz ose vezë te fshatarët. Një vit prej vitesh, vera qe shumë e nxehtë dhe ra kaq pak shi, sa bari dhe frutat u thanë. Djaloshit iu desh të ecte shumë derisa, më në fund, gjeti një tufë erëzash të freskëta e plot aromë në breg të lumit. Ai mblodhi një dorë të mirë kur, papritur, vuri re një sferë të shkëlqyeshme pre sedefi mbi tokë, mes barërave.

Zogu i Zjarrtë dhe Ujku Gri

Në njërën nga mbretëritë e Rusisë mbretëronte një car, i cili kishte tre djem: Dimitrin, Vasilin dhe Ivanin. Cari kishte një kopsht të jashtëzakonshëm dhe njëra nga pemët e këtij kopshti i bënte frytet e mollës të arta. Por një ditë, një hajdut i mistershëm filloi të vinte çdo natë dhe të vidhte mollët e arta. Cari u mërzit sa s'thuhet. Ai thirri të bijtë e tij dhe u tha:-Djemtë e mi të dashur, një fatkeqësi e madhe më ka rënë në kokë! Nëse njëri prej jush arrin ta kapë hajdutin e mollëve të arta, do t'i fal gjysmën e mbretërisë.

 

Detajet e librit
2746
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001863

Botuesi: Botart

Udherrefyes per trupin e djemve, Frank Hawkins, Greta Laube

"Udhërrëfyes për trupin e djemve" është manuali i shëndetit dhe higjienës për djemtë e moshës 8 vjeç e sipër. I shkruar me një gjuhë të lehtë për t'u kuptuar, ky udhërrëfyes i rekomanduar nga mjekët pediatër është i pajisur me këshilla të dobishme për kujdesin e trupit dhe shëndetit.
600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Na ishte njëherë, në shqip dhe anglisht, Margaret M. Hasluck

Duke bërë një përjashtim nga rregulli universal i përrallës, që thotë se janë të moshuarit ata që u tregojnë përralla të miturve, Hasluck na ofron 16 mbrëmje përrallore, por këtë herë janë të vegjlit ata që tregojnë përralla në vend të të rriturve, emrat e të cilëve janë regjistruar dhe shënuar me kujdes nën titullin e përrallës.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2301

Botuesi: Te tjere

Cikpaku, Hiqmet Mecaj

Titulli: ÇikpakuOrigjinali: ÇikpakuGjinia: RomanAutori: Hiqmet MeçajShtëpia botuese: ExtraViti: 2007Fq. 144Pesha: 0.161 kgISBN: 978-99956-16-02-1
300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2920

Botuesi: Te tjere

Hetuesit e Vegjel 15, Misteri i Bankes se Vjedhur, Ron Roy

Dinku, Joshi dhe Roza shkojnë me pushime në një ishull, por atje grabitet një bankë. Kush e grabiti? Si fillojnë hetimet nga tre fëmijët dhe si arrihet që të zbulohen autorët? A kishte diçka tërheqëse në varkën e verdhë që ishte ankoruar në portin e ishullit?!
300 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Botart

Ngjarja e pabesueshme e Barnit, John Boyne

Të mërzitshëm, të respektueshëm dhe krenarë, ata përbuzin këdo që është i pazakontë ose ndryshe nga ata, deri në çastin kur vjen në jetë Barni Broket. Ky i fundit është i aftë të sfidojë ligjin e gravitetit dhe të NGRIHET NË AJËR
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Tregime për djem që guxojnë të jenë ndryshe, Ben Brooks

Ky libër rrëfen historitë e 100 burrave të mrekullueshëm që realizuan arritje të mahnitshme pa nevojën e dhunës, ose ndjenjave shtypëse ashtu si mësohen djemtë që të bëjnë stereotipikisht. Një mësim shumë i mirë mbi burrërinë, dhe se si ju mund të jeni një djalosh po aq i vlefshëm edhe nëse vendosni të mos i ndiqni qorrazi stereotipat gjinore të shoqërisë...
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Mbretëria sekrete 7, Vullkani Gurgullues, Rosie Banks

Mbretëreshë Zemërkeqja i bën magji Mbret Gazmorit, ndërsa Eli, Samëra dhe Jasmina duhet të gjejnë gjashtë përbërës të rrallë për të përgatitur shurupin shërues. Ato nisen për tek Vullkani Gurgullues që të kërkojnë përbërësin e parë.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Mbi origjinën e specieve të Çarls Darvinit, Sabina Radeva

Gjatë historisë njerëzore, për shumë e shumë kohë shumica e njerëzve pati besuar se çdo gjë në botë ishte krijuar e gjitha njëherësh. Ata mendonin se bimët, kafshët dhe njerëzit kishin qenë ngaherë këta që janë sot.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Ramona Kuimbi, 8 vjeçe, Beverly Cleary

Detyra e Ramonës është të sillet mirë me të mërzitshmen zonjën Kemp, e cila kujdeset për atë gjatë kohës që nëna është në punë. Nëse zonja Kuimbi nuk do të punonte, atëherë zoti Kuimbi nuk do të mund të kthehej në kolegj.
600 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000283

Botuesi: Cabej

Perrallat e rruges Broka, Pierre Gripari

Titulli: Përrallat e rrugës BrokaOrigjinali: Contes de la rue BrocaGjinia: PërrallaAutori: Pierre GripariShqipëroi: Neka TurkeshiShtëpia botuese: ÇabejViti: 2004Fq. 162Pesha: 0.218 kg
490 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim
650 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit
650 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.
700 Lekë
More
Ka mbaruar