Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone
  • Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Përralla që të futin dridhmat

Te tjere

Tetë përralla që të fusin dridhmat, plot mistere dhe ankthe, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

690 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla që të futin dridhmat
Gjinia: Përralla
Autori: Grup Autorësh
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-02-331-5

Mbi librin

Tetë përralla që të fusin dridhmat, plot mistere dhe ankthe, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Fantazma tmerruese" dhe "Gjiganti prej akullit" të Sophie de Mullenheim; "Adi dhe tigri i madh bardhosh" dhe "Hapa të vegjël nëpër natë" të Agnès Laroche; "Djaloshi trim që ruante farin" të Charlotte Grossette; "Kura antilemzë" të Èleonore Cannone; "Teodushka dhe gogoli" të Ghislaine Biondi dhe "Një fundjavë e frikshme" të Sèverine Onfroy

Fragmente nga libri

Fantazma tmerruese

Njëherë, në kështjellën skoceze të Mek Adamit, ishte një fantazmë e shpifur, qelbëse dhe e frikshme... Vizitori i fundit që e pra, ende dridhet nga frika. Kur ai po vizitonte sallën e madhe, një erë e akullt ia ngriti qimet e kokës përpjetë. Një hije e gjatë dhe e bardhë u derdh mbi dysheme.

Adi dhe tigri i madh bardhosh

Na ishte seç na ishte... Në një fshat të vogël të Bengalit jetonte Adi, një djalosh që kishte dhuntinë e vështrimi zhbirues. Ai shikonte më mirë se shqiponjat. Çdo ditë, pas shkollës, Adi shkonte në punishten e qëndisjes. Ulej, shkonte në gjilpërë pe mëndafshi sa një fije floku dhe qëndiste e qëndiste mbi copa të shtrenjta motive të ndryshme, shumë të bukura, me një delikatesë të paparë.

Djaloshi trim që ruante farin

Ishte një natë e keqe... Gaspari nuk kishte parë kurrë një furtunë të tillë. Deti dukej sikur do ta përpinte ishullin ku ngrihej fari. Dallgë të tërbuara copëtoheshin në shkëmbinjtë e egër. Por, falë Gasparit, rojës së farit, asnjë anije nuk do të përplasej në breg. I gozhduar në katin e sipërm të farit, ai ruante dritën që rrotullohej në furtunë dhe që dukej sikur u thoshte anijeve: "Kujdes, mos përplaseni, largohuni nga ky breg shkëmbor! Shkoni nga e djathta për në port, vetëm aty jeni të sigurta!"

Kura antilemzë

Ratavia, një mi arash, ishte shtrirë në një shezlong. Sipas këshillave të mjekut, doktor Ragondës, ai ishte me pushime, sepse prej disa javësh s'po i shpëtonte dot një lemze të bezdisur. Që t'i pushonte lemza, ai kishte provuar:
• Të mendonte për gjëra të tjera: pa sukses;
• Të merrte frymë thellë dhe ta mbante gjatë: sa nuk u mbyt;
• Të pinte me një të rrëkëllyer një gotë ujë: iu mor fryma;
• Të mbante gjuhën jashtë tri minuta, pa ndërprerje: as kjo nuk eci.

Teodushka dhe gogoli

Është seç na është... Është diku një djalë kokëfortë si mushka. Teodushka e ka emrin. Kur ai vendos të bëjë diçka, s'ka gjë që e pengon. Për shembull, Teodushka ka shumë dëshirë të ekplorojë pyllin. Mami dhe babi i kanë thënë një mijë herë: "Pylli është i rrezikshëm, është dhe shumë i madh e humbet kollaj!" Po kujt ia thonë se!!!

Një fundjavë e frikshme

Leoja dhe Semi janë të pandarë, megjithëse shumë të ndryshëm. Semi e adhuron natyrën, ai ka shumë dëshirë të ecë nëpër pyje, të bëjë kamping me tendë. Ndërsa Leoja ka dëshirë të mbyllet në dhomën e tij për të parë filma horrorë... Fantazmat dhe portat që përplasen nuk i bëjnë fare përshtypje.

Gjiganti prej akullit

Në një vend shuuumë të largët, që quhet Laponi... kurrë nuk duhet të futesh në pyll në mbrëmje, sepse natën në të mbretëron gjiganti i llahtarshëm i akullt. Thuhet që ai rrëmben udhëtarët që humbin në pyll dhe i përtyp si karamele. E vetmja mënyrë për t'i shpëtuar është të ndezësh një zjarr sapo të bjerë nata. Vetëm kështu mund ta mbash larg atë. Gjiganti i akullt nuk guxon t'i afrohet zjarrit, nga frika se mos shkrin i tëri.

Hapa të vegjël nëpër natë

Tri ditë bëhen sot që Semi është me pushime te nënë Bukuroshja. Tri ditë... E mbi të gjitha, tri netë, tri netë të çuditshme plot zhurma! I mbështjellë mirë e mirë në jorgan, me sy të hapur, Semi dëgjon natë për natë shkallët që kërcasin e rënkojnë. Por ajo që dëgjon më shpesh dhe që i fut dridhmat është një fëshfërimë hapash të vegjël atje poshtë tek oxhaku.

Detajet e librit
Te tjere

Referencat specifike

isbn
9789928023315
ean13
9789928023315
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botart

Arratisja nga biblioteka e Z. Limonçelo, Chris Grabenstein

Kur Kaili merr vesh se krijuesi më i famshëm i lojërave në botë ka projektuar bibliotekën e re në qytet dhe në hapjen e saj do të zhvillojë një lojë në të cilën pjesëmarrësit do të kyçen në bibliotekë, ai është i vendosur të marrë pjesë. Por ai nuk ka kuptuar se marrja pjesë në të është veçse pjesa më e lehtë. 
1 000 Lekë
More

Botuesi: Botart

Beteja e brumbujve, M.G. Leonard

 Në rast se dështojnë, ajo do të mbledhë një ushtri me brumbuj Frankeshtajnë dhe planeti nuk do të jetë më i njëjti.Njerëzimi është në rrezik. E ardhmja është në duart e tre fëmijëve dhe brumbujve të tyre.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Botart

Dentistja shtrigë, David Walliams

Errësira kishte mbërritur në qytet. Gjëra të çuditshme po ndodhnin në pisk të natës. Fëmijët, kur binin të flinin, fusnin nën jastëk dhëmbin e rënë për zanën e dhëmbëve, por kur zgjoheshin në mëngjes gjenin... një kërmill të ngordhur... një merimangë të gjallë... qindra gërshërza që dilnin nga poshtë jastëkut.
1 000 Lekë
More

Referenca: 2517

Botuesi: Pegi

Kepucet roze 6, Nje tutu me shume, Beatrice Masini

Dileta është një nxënëse e re në Akademi. Ajo vjen nga një qytet i vogël e i largët. Familja e Xhoit e fton të jetojë në shtëpinë e tyre. Kështu, Xhoi ndihet gjithmonë e vëzhguar dhe është e detyruar ta përfshijë Diletën në çdo çast të jetës së saj, madje në çdo ngjarje.
300 Lekë
More

Botuesi: Papirus

Buburreci i Martin Hajdegerit, Yan Marcharnd

Në anët e veshkës, mes një universi brinjësh e mishi të populluar nga milingonat ekstremiste që janë kthyer në makina të çmendura dhe krimbave poetë, kush do t’i thotë vallë përse ekziston?
700 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Mbretëria sekrete 8, Furra e Sheqerkave, Rosie Banks

Eli, Samëra dhe Jasmina janë të entuziazmuara që do të vizitojnë Furrën e Sheqerkave për të parë garën vjetore të ëmbëlsirave. Mirëpo shumë shpejt, Mbretëreshë Zemërkeqja dhe Krijesat e Stuhisë të frikshme arrijnë ta prishin këtë argëtim.
320 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Koni dhe cirku i pushimeve, Julie Boehme

Koni mezi pret të shkojë në plazh e të flejë në tendën e kampingut. Por, papritur, gjithçka shkon ters me pushimet e shkurtra dhe familja Klaviter befas e gjen veten duke bërë kamping në kopshtin e shtëpisë së tyre. Nga një ekskursion i vogël, del një cirk fantastik pushimesh!
500 Lekë
More

Referenca: 2973

Botuesi: Bota Shqiptare

Arkipelagu ne flake, Zhyl Vern

Ai parashikoi një botë të drejtuar fund e krye nga teknika. Shkroi për Hënën, Marsin, boshtin e Tokës, vullkanet, thellësitë e detit dhe lartësinë e yjeve, duke i treguar njerëzimit se një ditë bota do të shikohej në televizor ose se në kinematë do të shiheshin filma, se do të kishte nëndetëse dhe raketa, por edhe armë të shkatërrimit në masë.
500 Lekë
More

Referenca: SKU001680

Botuesi: Mitrush Kuteli

Macoku, gjeli e dhelpra, Mitrush Kuteli

Titulli: Maçoku, gjeli e dhelpraGjinia: PërrallaShqipëroi: Mitrush KuteliShtëpia botuese: KuteliViti: 2011Ilustruar nga Artur DautiFq. 36Pesha: 0.081 kgISBN: 978-999-56-79-057  
250 Lekë
More

Botuesi: Aeditions

Aventurat e Gozhdëzës, G. Parca, M. Argilli

Në qoftë se do të kërkonim një vëlla për Pinokun, atëherë nuk ka pikë dyshimi që ai kish për të qenë Gozhdëza. Jo vetëm për faktin se të dy i kanë prindërit italianë, jo vetëm për faktin që njëri është prej druri, ndërsa tjetri prej metali, por edhe ngaqë jetët e të dyve janë të ngjashme, gati-gati si dy pika loti.Aventurat e Gozhdëzës janë edhe aventurat...
1 000 Lekë
More

Referenca: 2254

Botuesi: Dituria

Odiseja, pershtatje per femije, Homeri

Odiseja rrëfen udhëtimin kuturisës së Odisesë nëpër detra, udhëtim që zgjati shumë vjet, por që më në fund, pas shumë provave të rrezikshme, përfundoi lumturisht dhe Odiseja mundi të kthehet në Itakë dhe të përqafojë të dashurit e vet.
450 Lekë
More

Botuesi: Pegi

Jeronim Stilton, Në Mbretërinë e Fantazisë, libri i dytë

Ejani e më bëni shoqëri në këtë udhëtim aventuror në Mbretërinë e Fantazisë! Edhe këtë herë, do të takoj Floridianën, Mbretëreshën e Zanave. Do të nisemi mbi flatrat e praruara të Dragoit të Ylberit, do të kaptojmë vendin me erë të rëndë të katallanëve, vendin oreksndjellës të Ëmbëlsirave, vendin zbavitës të Lodrave dhe vendin rrëzëllues të Arit.
1 000 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim
650 Lekë
More

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit
650 Lekë
More

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".
1 000 Lekë
More

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".
1 000 Lekë
More

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.
700 Lekë
More

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.
700 Lekë
More