Historia botërore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Diktatoret e Ballkanit, Bernd J. Fischer Shfaq të madhe

Diktatoret e Ballkanit, Bernd J. Fischer

SKU001159

Produkt i ri

Në këtë vëllim, autori ka paraqitur regjimet autoritare që janë vendosur në Ballkan përmes pasqyrimit të krerëve të këtyre regjimeve. Autori ka përshkuar një horizont të gjerë kohor, para dhe pas Luftës së Dytë Botërore, nga vendosja e diktaturave të djathta mbretërore deri në mbizotërimin e tiranisë sipas modelit stalinist.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$16.34

-20%

$20.42

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Diktatorët e Ballkanit
Origjinali: Balkan strongmen, dictators and authoritarion rulers of Southeast Europe
Gjinia: Histori
Autori: Bernd J. Fischer
Shqipëroi: Virgjil Muçi
Shtëpia botuese: Tirana Times
Viti: 2009
Fq. 524
Pesha: 0.63 kg
ISBN: 978-99956-73-60-4

Mbi librin

Në këtë vëllim, autori ka paraqitur regjimet autoritare që janë vendosur në Ballkan përmes pasqyrimit të krerëve të këtyre regjimeve. Autori ka përshkuar një horizont të gjerë kohor, para dhe pas Luftës së Dytë Botërore, nga vendosja e diktaturave të djathta mbretërore deri në mbizotërimin e tiranisë sipas modelit stalinist.

Në libër janë renditur një varg figurash: Mbreti Zog i Shqipërisë, Mbreti Aleksandër i Jugosllavisë, Mbreti Karol ll i Rumanisë, Borisi lll i Bullgarisë, Qemal Ataturku i Turqisë, Joanis Metaksa i Greqisë, Ante Pavelic i Kroacisë, Enver Hoxha i Shqipërisë, Josip Broz Tito i Jugosllavisë, Nikolae Çaushesku i Rumanisë, Teodor Zhivkov i Bullgarisë, Jorgo Papadopullos i Greqisë dhe Sllopodan Millosheviçi i Serbisë.

 

Reviews

Write a review

Diktatoret e Ballkanit, Bernd J. Fischer

Diktatoret e Ballkanit, Bernd J. Fischer

Në këtë vëllim, autori ka paraqitur regjimet autoritare që janë vendosur në Ballkan përmes pasqyrimit të krerëve të këtyre regjimeve. Autori ka përshkuar një horizont të gjerë kohor, para dhe pas Luftës së Dytë Botërore, nga vendosja e diktaturave të djathta mbretërore deri në mbizotërimin e tiranisë sipas modelit stalinist.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)