Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Banner

Lulja e Diellit, Simon Vizental
  • Lulja e Diellit, Simon Vizental

Lulja e Diellit, Simon Vizental

Toena

Simon Vizentali tregon një histori personale të një ngjarjeje në një kamp përqendrimi dhe pyet se çfarë do të bënit ju po të ishit në vendin e tij. Teologë, udhëheqës politikë dhe moralë, shkrimtarë iu përgjigjën pyetjes – pyetje që është njëkohësisht fetare, politike, morale dhe personale – secili sipas perspektivës së tij.

600 Lekë
Sasia
Ne gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Lulja e Diellit, mbi mundësitë dhe kufijtë e faljes
Origjinali: The Sunflower: On the Possibilities and Limits of Forgiveness
Gjinia: Ese
Autori: Simon Vizental
Shqipëroi: Ilir Hashorva
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 180
Pesha: 0.231 kg.
ISBN: 978-9928-4254-8-5

Mbi librin

Kur u botua për herë të parë "Lulja e diellit" në vitin 1976 nga Schocken Books, filluan të bëheshin kurse për Holokaustin në kurikulat e kolegjeve, të shkollave të mesme dhe në seminare. Meqenëse ishte një tregim që të ftonte për diskutime, u bë një nga librat më të përdorshëm mësimor.

Simon Vizentali tregon një histori personale të një ngjarjeje në një kamp përqendrimi dhe pyet se çfarë do të bënit ju po të ishit në vendin e tij. Teologë, udhëheqës politikë dhe moralë, shkrimtarë iu përgjigjën pyetjes – pyetje që është njëkohësisht fetare, politike, morale dhe personale – secili sipas perspektivës së tij.

Ashtu siç mund të pritej, u shprehën opinione nga më të ndryshmet. Megjithatë, secili që u përgjigj, duhej ta mendonte veten në vendin e një të burgosuri të një kampi përqendrimi, të përballej me monstruozitetin e krimeve dhe të reflektonte mbi ndikimin e tyre në vendimin që do të merrte. Në këtë rast të veçuar, a ishte falja një opsion dhe çfarë do të thoshte ajo si për viktimën, edhe për kriminelin?

Njëzetvjetori i botimit të parë në këtë vend krijoi rastin për një botim të ri të "Lules së diellit". Ky botimi i dytë paraqet 32 përgjigje të reja të shkruara për këtë vëllim, 10 të mara nga botimi i mëparshëm dhe një nga Eduard H. Flaneri i riparë për këtë botim. Tri kontribute – nga Zhan Emeri, Kardinali Konig dhe Albert Sper- u përkthyen nga botimi gjerman i vitit 1981 dhe jepen këtu për herë të parë në përkthimin anglisht.

Përse duhej një botim i ri i "Lules së diellit"? Nën dritën e ngjarjeve të njëzet viteve të fundit, menduam se do të ishte me interes të dëgjonim përgjigjet e gjeneratës së re. Nga njëra anë, koha e zbeh kujtesën; nga ana tjetër, njohuritë dhe ndjeshmëritë për Holokaustin janë shtuar përmes arsimit.

Edhe ata që nuk kanë jetuar Holokaustin, kanë filluar të kuptojnë se ç'do të thotë për një popull të humbasë një të tretën e pjesëtarëve të tij në gjenocid, së bashku me kulturën, gjuhën dhe historinë. E veçanta e asaj ngjarjeje ka filluar të futet në vetëdijen popullore. Për më tepër, ne pritnim që ndryshimet e rëndësishme në mësimet e Kishës Katolike rreth hebrenjve në këto vite si dhe ngjarjet dhe zhvillimet ndërfetare, do të sillnin përgjigje të ndryshme prej atyre të gjeneratës së parë.

Më në fund, bota po vazhdon të shohë tmerre që u afrohen atyre të gjenocidit – në Bosnje, në Kamboxhia, në Kinë dhe në shumë vende të tjera rreth e rrotull globit, ku klasa të tëra popujsh vihen në shënjestër për t'u asgjësuar nga regjime kriminale. Çështja e ngritur nga Vizentali në këtë libër mbetet aktuale mes nesh. Duke tejkaluar kontekstin origjinal, ajo futet në problemet bashkëkohore.

Pak mund të mos pranojnë që udhëheqës kriminelë dhe politikëbërës të mos dalin para drejtësisë. Qendra e Dokumentacionit e Vizentalit, e cila ndjek kriminelët nazistë, ka ndihmuar që të çohen para drejtësisë mbi 1100 nazistë që nga mbarimi i luftës. Për punën e tij Vizentali është nderuar nga qeveritë e Shteteve të Bashkuara, Holandës, Italisë dhe Izraelit.

I përkushtuar ndaj nevojës së zbatimit të ligjit ndërkombëtar, Vizentali i ka shkruar Presidentit Klinton në korrik të vitit 1995 dhe i ka kërkuar që të dënojë organizatorët e terrorit në ish-Jugosllavinë: "Ngjarjet në Bosnje, ashtu siç na i paraqet media sot, me të gjitha krimet kundër njerëzimit – pastrimin etnik, vrasjen e civilëve pa marrë parasysh moshën, përdhunimin e grave myslimane – edhe pse nuk përbëjnë një Holokaust – përsërisin shumë prej tmerreve të tij...

Unë besoj se dënimi i Karaxhiçit dhe Mladiçit, fillimisht verbalisht dhe pastaj me kërcënim për nxjerrje para drejtësisë – do të kenë efekt. Shtetet e Bashkuara munden, shpresoj, t'u venë fre këtyre dy njerëzve dhe ushtarëve të tyre duke shpallur publikisht se krimet që kanë kryer nuk do të mbeten pa u ndëshkuar". Rëndësia për botën e mbajtjes së individëve të tillë përgjegjës për krimet e tyre nuk mund të diskutohet.

Por pyetja e vënë te "Lulja e diellit" është më e hollë dhe, në njëfarë mënyre, më shqetësuese. Çfarë duhet bërë me njerëzit e zakonshëm, me individët pa emër, që kryejnë krime kundër të tjerëve të urdhëruar nga udhëheqësit e tyre? Cila është përgjegjësia individuale e njerëzve të zakonshëm, të verbuar apo të detyruar nga ideologjia politike e ditës dhe të atij numri të vogël që u vjen keq për veprimet e tyre apo që mund t'i dënojnë ato në një situatë tjetër?

Ne i përshëndesim individë heroikë që sfidojnë dhe minojnë veprimet imorale të qeverive të tyre, pa marrë parasysh rreziqet me jetë që përmban ajo rezistencë – por çfarë të bëjmë me të kundërtët?

Për më tepër, kur vrasjet kanë ndaluar, si arrin një popull të bëjë paqe me një tjetër, kur pak më parë ishin armiq për vdekje? Cilat janë kufijtë e faljes dhe a është pendesa – fetare apo sekulare- e mjaftueshme?

A është e mundur të falësh dhe të mos harrosh? Si mundet të pajtohet viktima me të kaluarën e tij dhe të ruajë humanizmin dhe moralin në atë proces? Të gjitha këto çështje ngrihen në këtë libër të thjeshtë e modest të pyetjeve, të bazuar mbi një takim të vetëm dhe të veçantë midis dy individëve rrugët e të cilëve u takuan në mënyrë të çuditshme dhe tragjike.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928425485
ean13
9789928425485
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001101

Botuesi: Dituria

Luftërat Ballkanike, Egidio Ivetic

Në këtë libër përshkruhet me realizëm gjendja në Ballkanin e viteve 1878 dhe 1912 dhe skenari kompleks në të cilin u zhvilluan dy konfliktet, si edhe drama që përjetoi popullsia civile, veçanërisht myslimanët e Turqisë Europiane.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Idioma kineze

"Idioma kineze" përfshin vetëm një pjesë të vogël, por përfaqësuese nga thesari i pafund i idiomave të gjuhës kineze. Idiomat janë një pjesë thelbësore e çdo gjuhe dhe kur është fjala te gjuha kineze, ato vlerësohen si perla të çmuara të saj.
500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Gruaja në Anadoll, A. Muhіbbe Darga

Historia nuk është vetëm përshkrim dhe kërkim në ngjarjet e së shkuarës. Ajo nuk është një libër me ngjyra që formohet nga mendimet dhe rrymat e artit. Këtu bëhet fjalë për sintezën e luftërave, të pushtimeve, ngritjen dhe zbritjen e mbretërve, si dhe për fatkeqësitë natyrore ose politike dhe për fundin e një qytetërimi të vjetër.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Ultra sekret, F. W. Winterbotham

Mbi të gjitha kjo është historia sesi gjatë Luftës së Dytë Botërore iu shpërndanë, në sekretin më të madh, presidentit Roosevelt, Winston Churchill – it dhe shefave më të rëndësishëm të shtabit të përgjithshëm, si dhe komandantëve në fronte, gjatë gjithë periudhës së luftës, rezultatet e operacionit më të shkëlqyer të spiunazhit, domethënë zbërthimi i...
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare, teoritë dhe qasjet, Robert Jackson, Georg Sorensen

"Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare" u drejtohet këtyre pyetjeve vendimtare dhe shumë të tjerave. Duke gërshetuar analizën e mprehtë dhe një stil të qartë dhe të kuptueshëm, ajo paraqet traditat teorike më të rëndësishme në marrëdhëniet ndërkombëtare në larminë e tyre të plotë.
2 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2491

Botuesi: Cabej

Histori e Ballkanit, Georges Castellan

Dje, Ballkani ishte "fuçi baruti" e Europës. Sot, përpjekjet për demokraci kanë sjellë aty shpërthimin e nacionalizmit. Ky puzzle shtetesh të vegjël, të përçarë nga grindjet ndëretnike dhe probleme kufijsh, përmbledh një mozaik popujsh që janë përzier me njëri – tjetrin ose i janë kundërvënë njëri – tjetrit gjatë shekujve.
1 190 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2738

Botuesi: Tirana Times

Hyrje ne Shkencat Politike, W. Philips Shiveley

Ky libër jep një paraqitje të përgjithshme, krahasuese të koncepteve dhe temave kryesore të shkencës politike. Për shumë vite unë kam dhënë një kurs leksionesh, që synonin të arrinin këtë qëllim dhe përvoja më ka treguar se sa shumë kemi nevojë për një tekst, që konceptohet në mënyrë të gjallë dhe që iu jep studentëve shembuj konkretë të analizës.
1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Fan Noli

Etruskët fillojnë të flasin, Zacharie Mayani

Pak nga pak, përpara syve të mi tabloja nisi të merrte formë: një familje e madhe popujsh dhe fisesh, gjuhët e të cilëve lidheshin me ilirishten, shpërndahej në krejt Adriatikun dhe drejt Mesdheut, deri në Itali, Kretë dhe Palestinë. Këta ishin ilirët, venetët, japigët, maqedonasit, frigët etj.
3 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Historia e Polonisë, Jerzy Lukowski, Hubert Zawadzki

Kjo është një histori konçize e Polonisë. Studiuesit e dinë sa shumë detaje janë lënë mënjanë, por lexuesi duhet ta kuptojë se nuk mund të jepet gjithçka në një përmbledhje. Edhe ky botim i Cambridge University Press nuk bën përjashtim. Një libër i shkruar nga dy autorë, njeri specialist i shek. XVIII, tjetri më shumë i familjarizuar me shek. XIX.
1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Historia e Austrisë, Alois Niederstatter

Kjo histori e Austrisë shtrihet në harkun kohor që zë fill me periudhën romake, vijon me krijimin e vend-banimeve në Mesjetën e hershme, format e reja të organizimit si krahinë kufitare (markë) kundër avarëve e hungarezëve dhe, përmes Dukatës Babenberge dhe "Shtetit të Alpeve" të Habsburgëve, i cili që nga shekulli i 16 u rrit duke u bërë një fuqi...
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Një grua në Berlin

Ka pak gjasa që autorja, kur e shkroi, kishte ndër mend ta botonte atë. "Zhgarravinat personale", që ajo shënon midis prill – qershorit të vitit 1945, në tri fletore shkolle (plus disa faqe të futura mes tyre, të shkruara me shpejtësi), e ndihmuan, para së gjithash, të ruante atë pak shëndet mendor, midis shkatërrimit të përgjithshëm dhe shembjes morale.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Udhëtime në Ballkan 1857 - 1870, Guillaume Lejean

Në mes të shekullit të 19, Turqia europiane, Ballkani i sotëm, ishte shumë pak e njohur. Në hartografinë e saj kishte boshllëqe të mëdha. Gjeografët e Europës Perëndimore u aktivizuan me zell për t'i mbushur këto boshllëqe, ndërkohë që Perandoria Osmane, me themele të lëkundura, ishte bërë pré e orekseve territoriale të fuqive perëndimore (Austrisë,...
1 250 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Follow us on Facebook