• Banner

  • Ka mbaruar
Kronikat e Tursun Beut
  • Kronikat e Tursun Beut

Kronikat e Tursun Beut

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën. 

600 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Kronikat e Tursun Beut
Origjinali: Tursun Bey, Tarih i Ebu'l – Feth
Gjinia: Histori
Autori: Tursun Beu
Shqipëroi: Edvin Cami
Shtëpia botuese: IDK
Viti: 2011
Fq. 228
Pesha: 0.28 kg
ISBN: 978-9928-4051-9-7

Fragmente nga libri

"Atëherë u dha urdhri të shtroheshin në bindje ata harbutë të pafe. Për këtë arsye, në çdo vendqëndrim sillnin para Sovranit fitimtar meshkujt e lidhur me zinxhirë që luftëtarët guximtarë e të shkathët të Islamit me një të rënë të shpatës i ekzekutonin.

I bënë kështu ata njerëz që aq të etur e të dëshiruar qenë pas vdekjes, të shijonin verën e rrënimit që derdhej prej shpatës së shndritshme. Pati ndalesa ku u shkuan në shpatë deri në tre mijë, katër mijë, shtatë mijë nga të pafetë. Prej kufomave të shumta, lugina të thella tanimë ngjasonin si të ishin kodra. Prej gjakut të derdhur, rrafshina të gjera tani ngjasonin si Amudarja që rridhte."

"Kurse arsyeja e kësaj fushate të dytë në Shqipëri qe se raca shqiptare është bërë e tillë që në karakterin e saj kanë hedhur rrënjë mosbindja, këmbëngulja, rebelimi e arroganca. ... Ata derra qenë nënshtruar dhe kishin pranuar zinxhirin vetëm nga tmerri prej kordhës gjakderdhëse të Sovranit."

"Në përputhje me traditën që ekzistonte që më parë ... të gjithë djemtë e vashat e tyre u kapën dhe u bënë robër, ndërsa meshkujt e rritur u mblodhën dhe i lidhën me zinxhirë. Në çdo vendqëndrim, në prani të Sundimtarit, u ekzekutuan me një të rënë shpate aq shumë të pafe, sa qe e pamundur të llogariteshin. Të shtyrë nga kjo frikë, të pafetë që kishin mbijetuar pranuan të bëheshin shtetas të shtruar osmanë dhe të paguanin xhizjen e përcaktuar nga Sheriati, si dhe taksat e zakonshme."

Mbi librin

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën.

Kjo zgjedhje e qëllimtë nuk do të thotë aspak se "Kronikat" e Tursun Beut kanë të bëjnë thjesht e vetëm me pushtimin e Shqipërisë. Përkundrazi, Tursun Beu, kronikani zyrtar i Mehmetit të II, i njohur si shkrimtari më i rëndësishëm turk i kohës së vet, me kronikat e tij na sjell dëshmi të rëndësishme për thuajse gjithë fushatat që ndërmori Sulltani i ri në Europë e në Azi, teksa i dha fund pas gati njëqind vjetësh luftërash të ashpra e të përgjakshme, pushtimit të kësaj pjese të Europës, që më pas u quajt Ballkan apo Lindje e Afërt, dhe që mbeti pjesë e Perandorisë Osmane për shekuj me radhë, deri në të hyrë të shekullit të XX.

Tursun Beu, i lindur më 1426 (pra thuajse bashkëmoshatar me vetë sovranin) dhe që besohet se vdiq në 1499, e ndoqi pas sulltanin në thuajse gjithë fushatat e tij, duke u bërë kësisoj dëshmitar i vyer i kësaj faqeje të historisë. Me vlerë të veçantë konsiderohen sidomos përshkrimet që ai na ka lënë për pushtimin e Kostandinopojës, kryeqytetit famëmadh të një perandorie mijëvjeçare, që shumëkush e sheh si një ndër dëshmitë më të besueshme të një ngjarjeje ndër më të rëndësishmet e dramatiket të mbarë historisë.

Në fakt, janë të shumtë studiuesit që gjykojnë se, nëse lëmë mënjanë tonin moralizues që i përshkon, për kronikat e Tursun Beut mund të thuhet se në to përgjithësisht mbizotëron objektiviteti dhe realizmi. S'është e rastit që vepra e Tursun Beut, shkrimtari më i rëndësishëm osman i kohës së vet, vazhdon të konsiderohet edhe sot një ndër monumentet që kanë mbetur nga literatura e hershme osmane.

Sigurisht të gjitha këto janë pjesë e vlerës së këtij libri, në faqet e të cilit, pas stilit të spërdredhur barok, ndjen të pulsojë si një kontrapunkt, ekzaltimin fetar të një lufte që perceptohej si luftë e shenjtë kundër të pafeve, çka shërbente si legjitimim e përligjie e pushtimeve. Siç është mjaft interesante ajo që e vënë në dukje një sërë studiuesish, simbolizmi i qartë seksual që përshkon librin, teksa çdo pushtim e nënshtrim vendesh, popujsh, mbretërish, kështjellash e qytetesh, shihet e përshkruhet si një pushtim me nëntekst të qartë erotik.

Të gjitha këto aspekte e shumë të tjera janë pjesë e vlerave të këtij libri, që na sjell të gjallë mendësinë e atmosferën e asaj kohe, kur ndodhi ajo dramë e madhe në vështrimin e popujve të gadishullit e padyshim të shqiptarëve, në kujtesën e të cilëve ajo periudhë dramatike luftërash e qëndrese, vazhdoi të kujtohej si "moti i madh".

Pa zvogëluar aspak vlerën e përgjithshme të librit në tërësi, s'ka asnjë dyshim se ajo që do t'i interesojë më shumë lexuesit shqiptar kur të marrë në duar këtë libër, do jenë faqet e tij ku flitet për pushtimin e Shqipërisë.

Ku veç vlerës së padyshimtë si një burim i dorës së parë për gjithë ata që do duan të plotësojnë tablonë e një prej periudhave më të rëndësishme e tragjike të historisë sonë, vlera e veçantë e këtij libri, krahasuar me mjaft kronika të tjera, është aftësia e tij për të na sjellë një përfytyrim tepër të gjallë e të besueshëm të asaj drame të madhe, kur shqiptarët, siç shkruan kronikani i sulltanit: "u nënshtruan dhe pranuan zinxhirin vetëm nga tmerri prej kordhës gjakderdhëse të Sovranit." Në fakt, ky është një libër që u drejtohet jo vetëm studiuesve, por që mund të lexohet me interes dhe nga lexuesi i gjerë.

 

Detajet e librit
SKU001899
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: IDK

Ballkani imagjinar, Maria Todorova

"Ballkani imagjinar" konsiderohet gjerësisht si libri më i mirë i shkruar për Ballkanin, për mënyrën se si ka ndryshuar historikisht perceptimi (përgjithësisht negativ) që ka Europa për të apo edhe vetë ideja që popujt e gadishullit kanë për veten.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botart

Homo Deus, Yuval Noah Harari

Lufta ëshë jashtë mode. Ka më shumë të ngjarë të vrasësh veten se sa të vritesh në ndonjë konflikt. Uria po zhduket. Mund të rrezikosh më shumë nga obeziteti sesa nga uria. Vdekja është thjesht një problem teorik. Barazia del, pavdekësia hyn. Çfarë do të na sjellë e ardhmja? Kjo është etapa pasardhëse e evolucionit.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Historia botërore dhe qytetërimi, Nga prishja e paqes në pushtimin e hapësirës, vol. 12, Carl Grimberg

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Beteja e duhur, Ren Jianming dhe të tjerë

Krijimi dhe qëllimi final i luftës kundër korrupsionit janë themelorë. Së pari, një qëllim i tillë orientohet nga rezultati. Sapo vendoset ky qëllim, njerëzit do të kërkojnë rezultatin konkret të luftës kundër korrupsionit që ushtron presion mbi veprimtarinë antikorrupsion dhe një presion i tillë shndërrohet në forcë shtytëse.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Historia botërore dhe qytetërimi, Nga agimet e qytetërimit në fillimet e Greqisë së lashtë, vol. 1, Carl Grimberg

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Plejad

Jetë paralele, Plutarku, vol. 1

Plutarku, biografi dhe kronikani i parë modern i Mark Antony-t, CÆsar-it, Pericles-it dhe Brutus-it, është jo më pak real për ne sesa temat mitike të tij. Faktet e njohura të jetës së tij janë të pakta, por janë të mjaftueshme për të dhënë një paraqitje të shkurtër dhe të larmishme të Plutarkut.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Qytetërimi, Kenneth Clark

Një ndër librat më të lexuar në botë të autorit të mirënjohur Kenneth Clark. Një udhëtim në rrugën e gjatë të qytetërimit europian që nga shembja e Perandorisë Romake deri në ditët tona.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Duke studiuar mrekullinë, Wang Xiansui

Njerëzit mund të vrasin mendjen se çfarë fuqie e ka motivuar popullin kinez dikur të përçarë që të bashkohet për të bërë përpjekje efikase drejt një qëllimi të përbashkët për më tepër se gjashtëdhjetë vjet. A ka këtu ndonjë sekret të panjohur për botën në lidhje me këtë mrekulli moderne?

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002062

Botuesi: IDK

Globalizimi i Islamit, Olivier Roy

Me përhapjen e islamit në mbarë botën është bërë vështirësisht e dallueshme lidhja që bashkon një fe me një shoqëri a një territori të caktuar. S'duhet harruar se sot, kryesisht në sajë të emigracionit, pothuajse një e treta e të gjithë myslimanëve jetojnë në vende ku ata përbëjnë një pakicë.

Çmimi 650 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Kriza botërore, Winston S. Churchill, vol. 1

Sa i madh ishte kontrasti mes atmosferës së konferencës së paqes të vitit 1919 dhe atyre kushteve, në të cilat u mblodh Kongresi i Vjenës i vitit 1814. Në vitin 1814, aleatët fitimtarë zotëronin, faktikisht, gjithë Europën. Ata kishin mundësinë e plotë fizike që t'ia diktonin vullnetin e tyre gjithë botës.

Çmimi 1 050 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2806

Botuesi: Plejad

Europa e Eger, Bozidar Jezernik

Kompleksiteti i marrëdhënieve bashkëkohore, shpesh konfliktuale, ndërmjet vendeve islamike dhe Perëndimit mbetet një shqetësim kritik edhe tani, në fillimet e shekullit të XXI – të. Ky libër përbën një pikënisje për mendimet tona për Ballkanin.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)