Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kronikat e Tursun Beut
  • Kronikat e Tursun Beut

Kronikat e Tursun Beut

SKU001899
Vlerësimi 

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën. 

600,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Kronikat e Tursun Beut
Origjinali: Tursun Bey, Tarih i Ebu'l – Feth
Gjinia: Histori
Autori: Tursun Beu
Shqipëroi: Edvin Cami
Shtëpia botuese: IDK
Viti: 2011
Fq. 228
Pesha: 0.28 kg
ISBN: 978-9928-4051-9-7

Fragmente nga libri

"Atëherë u dha urdhri të shtroheshin në bindje ata harbutë të pafe. Për këtë arsye, në çdo vendqëndrim sillnin para Sovranit fitimtar meshkujt e lidhur me zinxhirë që luftëtarët guximtarë e të shkathët të Islamit me një të rënë të shpatës i ekzekutonin.

I bënë kështu ata njerëz që aq të etur e të dëshiruar qenë pas vdekjes, të shijonin verën e rrënimit që derdhej prej shpatës së shndritshme. Pati ndalesa ku u shkuan në shpatë deri në tre mijë, katër mijë, shtatë mijë nga të pafetë. Prej kufomave të shumta, lugina të thella tanimë ngjasonin si të ishin kodra. Prej gjakut të derdhur, rrafshina të gjera tani ngjasonin si Amudarja që rridhte."

"Kurse arsyeja e kësaj fushate të dytë në Shqipëri qe se raca shqiptare është bërë e tillë që në karakterin e saj kanë hedhur rrënjë mosbindja, këmbëngulja, rebelimi e arroganca. ... Ata derra qenë nënshtruar dhe kishin pranuar zinxhirin vetëm nga tmerri prej kordhës gjakderdhëse të Sovranit."

"Në përputhje me traditën që ekzistonte që më parë ... të gjithë djemtë e vashat e tyre u kapën dhe u bënë robër, ndërsa meshkujt e rritur u mblodhën dhe i lidhën me zinxhirë. Në çdo vendqëndrim, në prani të Sundimtarit, u ekzekutuan me një të rënë shpate aq shumë të pafe, sa qe e pamundur të llogariteshin. Të shtyrë nga kjo frikë, të pafetë që kishin mbijetuar pranuan të bëheshin shtetas të shtruar osmanë dhe të paguanin xhizjen e përcaktuar nga Sheriati, si dhe taksat e zakonshme."

Mbi librin

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën.

Kjo zgjedhje e qëllimtë nuk do të thotë aspak se "Kronikat" e Tursun Beut kanë të bëjnë thjesht e vetëm me pushtimin e Shqipërisë. Përkundrazi, Tursun Beu, kronikani zyrtar i Mehmetit të II, i njohur si shkrimtari më i rëndësishëm turk i kohës së vet, me kronikat e tij na sjell dëshmi të rëndësishme për thuajse gjithë fushatat që ndërmori Sulltani i ri në Europë e në Azi, teksa i dha fund pas gati njëqind vjetësh luftërash të ashpra e të përgjakshme, pushtimit të kësaj pjese të Europës, që më pas u quajt Ballkan apo Lindje e Afërt, dhe që mbeti pjesë e Perandorisë Osmane për shekuj me radhë, deri në të hyrë të shekullit të XX.

Tursun Beu, i lindur më 1426 (pra thuajse bashkëmoshatar me vetë sovranin) dhe që besohet se vdiq në 1499, e ndoqi pas sulltanin në thuajse gjithë fushatat e tij, duke u bërë kësisoj dëshmitar i vyer i kësaj faqeje të historisë. Me vlerë të veçantë konsiderohen sidomos përshkrimet që ai na ka lënë për pushtimin e Kostandinopojës, kryeqytetit famëmadh të një perandorie mijëvjeçare, që shumëkush e sheh si një ndër dëshmitë më të besueshme të një ngjarjeje ndër më të rëndësishmet e dramatiket të mbarë historisë.

Në fakt, janë të shumtë studiuesit që gjykojnë se, nëse lëmë mënjanë tonin moralizues që i përshkon, për kronikat e Tursun Beut mund të thuhet se në to përgjithësisht mbizotëron objektiviteti dhe realizmi. S'është e rastit që vepra e Tursun Beut, shkrimtari më i rëndësishëm osman i kohës së vet, vazhdon të konsiderohet edhe sot një ndër monumentet që kanë mbetur nga literatura e hershme osmane.

Sigurisht të gjitha këto janë pjesë e vlerës së këtij libri, në faqet e të cilit, pas stilit të spërdredhur barok, ndjen të pulsojë si një kontrapunkt, ekzaltimin fetar të një lufte që perceptohej si luftë e shenjtë kundër të pafeve, çka shërbente si legjitimim e përligjie e pushtimeve. Siç është mjaft interesante ajo që e vënë në dukje një sërë studiuesish, simbolizmi i qartë seksual që përshkon librin, teksa çdo pushtim e nënshtrim vendesh, popujsh, mbretërish, kështjellash e qytetesh, shihet e përshkruhet si një pushtim me nëntekst të qartë erotik.

Të gjitha këto aspekte e shumë të tjera janë pjesë e vlerave të këtij libri, që na sjell të gjallë mendësinë e atmosferën e asaj kohe, kur ndodhi ajo dramë e madhe në vështrimin e popujve të gadishullit e padyshim të shqiptarëve, në kujtesën e të cilëve ajo periudhë dramatike luftërash e qëndrese, vazhdoi të kujtohej si "moti i madh".

Pa zvogëluar aspak vlerën e përgjithshme të librit në tërësi, s'ka asnjë dyshim se ajo që do t'i interesojë më shumë lexuesit shqiptar kur të marrë në duar këtë libër, do jenë faqet e tij ku flitet për pushtimin e Shqipërisë.

Ku veç vlerës së padyshimtë si një burim i dorës së parë për gjithë ata që do duan të plotësojnë tablonë e një prej periudhave më të rëndësishme e tragjike të historisë sonë, vlera e veçantë e këtij libri, krahasuar me mjaft kronika të tjera, është aftësia e tij për të na sjellë një përfytyrim tepër të gjallë e të besueshëm të asaj drame të madhe, kur shqiptarët, siç shkruan kronikani i sulltanit: "u nënshtruan dhe pranuan zinxhirin vetëm nga tmerri prej kordhës gjakderdhëse të Sovranit." Në fakt, ky është një libër që u drejtohet jo vetëm studiuesve, por që mund të lexohet me interes dhe nga lexuesi i gjerë.

 

Detajet e librit
SKU001899
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kronikat e Tursun Beut

Kronikat e Tursun Beut

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën. 

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001560

Botuesi: Te tjere

Kryqezatat ne syrin e arabeve, Amin Maaluf

Përshtypje(t): 0

Ideja themelore e këtij libri është e thjeshtë: rrëfimi i historisë së kryqëzatave ashtu siç është parë, përjetuar dhe mbajtur shënim në "anën tjetër" - në kampin arab. Përmbajtja bazohet pothuajse ekskluzivisht mbi dëshmitë e historianëve dhe kronistëve arabë të asaj epoke.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Tregime dhe legjenda kineze

Përshtypje(t): 0

"Tregime dhe legjenda kineze" pasqyron nëpërmjet mitologjisë e folklorit pasurinë dhe lashtësinë e kulturës kineze. Ndonëse autorë të ndryshëm shpesh flasin për një "histori e qytetërim kinez mbi 5000 vjeçar", në të vërtetë historia kineze e shënuar në shkrime të sakta është 3600 vjeçare, ndërsa historinë e më shume se 3600 vjetëve më parë e shkruan...

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2742

Botuesi: Dituria

Lindja e Europes, Roberto Lopez

Përshtypje(t): 0

Për iluministët e vjetër e të rinj, një mijë vjet midis shekujve V e XV pas K., qenë kohë e injorancës dhe partikularizmit, e skllavërisë dhe e feudalizmit. Por jo e gjithë epoka në mes u prek apo, nga ana tjetër, trajtoi dukuri të panjohura ose të paracaktuara të zhdukeshin me ardhjen e epokës moderne.

Çmimi 1 250,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Duke qeverisur Kinen, Gu Qin

Përshtypje(t): 0

Kombi kinez është më pranë se kurrë arritjes së synimit të tij të ripërtëritjes së madhe. Ne zgjodhëm këtë periudhë kohore për të shqyrtuar me imtësi PKK – në, për të vëzhguar fjalët dhe veprat e saj, për të vlerësuar ecurinë e saj, si edhe për të përdorur penën tonë që të shpjegojmë historinë e saj, vlerësojmë gjendjen e tanishme dhe regjistrojmë...

Çmimi 900,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Qyteterimi i Perendimit Mesjetar, Jacques Le Goff

Përshtypje(t): 0

Në serinë "Qytetërimet e Mëdha" vepra e Jacques Le Goff mbi Perëndimin Mesjetar shënon një ngjarje të veçantë dhe suksesi që ajo njohu që në fillim, është ende herët të quhet i shterur. Ia vlen mundimi të analizohen arsyet që i lejuan një afresku të tillë kaq cilësor dhe kaq të gjerë, të lindte dhe pastaj t'u qëndronte gërryerjeve të kohës.

Çmimi 540,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001751

Botuesi: AIIS - Tirana times

Perse genjejne udheheqesit, John J. Mearsheimer

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër të vogël magjepsës, John Mearsheimer argumenton se gënjeshtra rreth politikës së jashtme është një pjesë e brendshme e mënyrës demokratike të jetesës. Ky është një mesazh i rëndësishëm për ata pjesëtarë të publikut demokratik që dëshirojnë t'i shmangen mashtrimeve nga udhëheqësit e tyre.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UEGEN

Ne emer te Pjetrit, Francesca Chaouqui

Përshtypje(t): 0

Pak, pasi hipi në fronin papnor, papa Françeskut i ra në dorë një dokument sekret: bilancet e shtetit të Vatikanit. Atë moment kuptoi arsyen e vërtetë të dorëheqjes së zhurmshme të paraardhësit të tij, Benediktit XVI.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Me besnikerine me te larte, James Comey

Përshtypje(t): 0

Çfarë është lidershipi etik? Si mund të bësh atë që është e drejtë në vend të asaj me përfitim politik? Si mund të ruash besnikërinë ndaj vlerave të institucioneve për të cilët je betuar se do t'i mbrosh, ndaj vlerave që ke dedikuar jetën për t'i mbështetur, edhe nëse kjo besnikëri vjen me një kosto personale?

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Lidershipi i John F. Kennedy, John A. Barnes

Përshtypje(t): 0

Përmes një karriere ushtarake dhe politike, e cila arriti kulmin me një nga presidencat më të adhuruara në historinë amerikane, John F. Kennedy shfaqi aftësi udhëheqjeje që sollën përkushtimin e mbështetësve, fituan respektin e kundërshtarëve dhe i hapën rrugën revolucionit përparimtar, në një kohë kur ndryshimi ishte po aq i rrezikshëm sa edhe i...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Udhetime ne Ballkan 1857 - 1870, Guillaume Lejean

Përshtypje(t): 0

Në mes të shekullit të 19, Turqia europiane, Ballkani i sotëm, ishte shumë pak e njohur. Në hartografinë e saj kishte boshllëqe të mëdha. Gjeografët e Europës Perëndimore u aktivizuan me zell për t'i mbushur këto boshllëqe, ndërkohë që Perandoria Osmane, me themele të lëkundura, ishte bërë pré e orekseve territoriale të fuqive perëndimore (Austrisë,...

Çmimi 1 250,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001575

Botuesi: Dituria

Historia e Perandorise Bizantine, Georg Ostrogorsky

Përshtypje(t): 0

"Historia e Perandorisë Bizantine" e Ostrogorskit nis me zhvendosjen e qendrës politike të Perandorisë Romake në Lindjen helenistike dhe mbaron me pushtimin e Kostandinopojës nga Muhamedi ll-të që, edhe nëse mbyll një kurbë politike, nuk shënon, sigurisht, fundin e ndikimit bizantin mbi jetë dhe kulturën europiane.

Çmimi 1 250,00 Lekë
More
Ne gjendje