Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Të gjithë artikujt më të shitur
shqiperia 1943-1945, bernd fischer
  • shqiperia 1943-1945, bernd fischer

Shqiperia 1943-1945, Bernd Fischer

2096
Tirana Times

Megjithëse populli shqiptar nuk është në përgjithësi kundër të huajve, ai ka preferenca të caktuara në lidhje me vendet e huaja, të cilat mund të ndahen në dy grupe: pro – perëndimore dhe pro – lindore.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 1 481 Lekë Up to 4 443 Lekë
1 500 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Shqipëria 1943 – 1945, një vështrim përmes dokumenteve perëndimore

Gjinia: Histori

Autori: Bernd Fischer

Shqipëroi: Jorgji Qirjako, Tonin Beci

Shtëpia botuese: Aiis Tirana Times

Viti: 2012

Fq. 300

Pesha: 0.46 kg

ISBN: 978-9928-40-627-9

Mbi librin

Shërbimi i jashtëm i Shteteve të BashkuaraMisioni amerikan, Tiranë, Shqipëri, 16 gusht 1945Sekret nr. 76Lënda: Raporti final i misionit special në Tiranë I nderuar Sekretar i Shtetit Megjithëse populli shqiptar nuk është në përgjithësi kundër të huajve, ai ka preferenca të caktuara në lidhje me vendet e huaja, të cilat mund të ndahen në dy grupe: pro – perëndimore dhe pro – lindore.

Grupi pro – perëndimor, që natyrisht është më i madh, e sheh Europën Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara si burime frymëzimi ekonomik dhe kulturor.

Grupi pro – lindor, megjithëse më i vogël nga pikëpamja numerike, është mjaft i fortë dhe me ndikim për shkak të drejtuesve të tij të mprehtë dhe të aftë, ndërkohë që vështron nga Lindja, për shembull nga Jugoslllavia dhe Bashkimi Sovjetik, për drejtim, frymëzim dhe mbrojtje.  a. Grupi pro – amerikan: Grupi i parë me prirje perëndimore është grupi pro – amerikan, i cili besohet të jetë grupi më i madh nga pikëpamja numerike, megjithëse nuk është dhe nuk ka qenë kurrë grupi më i fortë dhe nga pikëpamja politike. Shpejgimi i parë i ekzistencës së këtij grupi pro – amerikan lidhet me faktin që, sipas vlerësimeve më të rezervuara, të paktën 25 % e popullit shqiptar (rreth 250 mijë individë) kanë qenë në Shtetet e Bashkuara ose kanë atje miq dhe të afërm, me të cilët kanë pasur një shkëmbim të vazhdueshëm idesh dhe mjetesh financiare deri në kohën kur Shtetet e Bashkuara hynë në luftë. Ky grup i madh pro – amerikan jeton pothuajse në jug të vendit. Para luftës, gati e gjithë struktura ekonomike e këtij rajoni mbështetej me kontributet e miqve dhe të afërmve në Shtetet e Bashkuara dhe nga ndërmarrjet e biznesit të shqiptarëve... I juaji me respektJ. E. JakobsZyrtar i Shërbimit të Jashtëm

Detajet e librit
Tirana Times
2096
0
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2151

Botuesi: Botart

Epoka e Gurit dhe Shqiperia, Ilir Gjipali

Qeniet njerëzore ekzistojnë në Tokë prej të paktën 2.5 milionë vjetësh, që kur filluan të përgatitnin dhe përdornin vegla pune. Të dhënat arkeologjike dhe ato të disiplinave të tjera që veprojnë në këtë fushë mundësojnë studimin për origjinën e njeriut, popullimin e botës, fillimin e prodhimit të ushqimit, si dhe nisjen e qytetërimit.
1 500 Lekë
More

Referenca: SKU000636

Botuesi: Koha Ditore

Kosova, nje histori e shkurter, Noel Malcolm

Historia e Kosovës që nga periudha e pushtimit Romak e deri në ditët e sotme është në fokus të "Kosova: një histori e shkurtër" të historianit anglez Noel Malcolm. Kjo është edhe vepra që e cilësoi atë si më të mirin e autorëve të huaj në konkursin e albanologjisë.
2 500 Lekë
More

Referenca: 2574

Botuesi: Plejad

Ligji i maleve shqiptare, At Giuseppe Valentini

Një nga veçoritë më të spikatura e më të qenësishme të kombit shqiptar është pa dyshim tradita e tij juridike, e ruajtur të paktën pjesërisht që nga epoka e hershme e depërtimeve greke e romake deri në ditët tona.
800 Lekë
More

Botuesi: UET Press

Tri kohë të Shqipërisë në Time, Belina Budini

Libri i Belina Budinit "Tri kohë të Shqipërisë në Time", tregon, veç të tjerash, se paradigma e kohës, është po aq e përshtatshme për tekste studimorë, sa ç'është e tillë për metafora poetike. Titulli është i bukur. Dhe jo vetëm titulli. Teksti ka prirjen ta shtyjë mendimin përtej asaj që lexon.
1 200 Lekë
More

Botuesi: Lumo Skëndo

Marrëveshja e Mukjes, Uran Butka

Marrëveshja e Mukjes lindi si një nevojë për bashkëpunim mbarëkombëtar gjatë Luftës Antifashiste, për vetëmbrojtje e çlirim dhe për një Shqipëri të lirë, demokratike e popullore, siç u vendos atje.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Akademia e Studimeve Albanologjike

Çamëria, vol.3, Rrok Zojzi

Më së pari, për shkak se kemi në dorë monografinë e parë të një studiuesi të lëmit të etnografisë nga Shqipëria kushtuar Çamërisë. Duke shtuar këtu që kushti se si është realizuar kërkimi etnografik është krejt specifik – kërkim etnografik me banorë të Çamërisë të përzënë me dhunë nga trojet e veta. Ndërkohë, e gjithë kjo realizohej në situatë...
600 Lekë
More

Referenca: SKU001605

Botuesi: Plejad

Shqiperia, odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen, Aref

Ky libër do të befasojë shumë lexues. Ai nuk ngurron të ndërmarrë një qëndrim krejt të kundërt ndaj asaj, që me sa duket, është një e vërtetë e ndërtuar. A mos ka qenë i mbivlerësuar vendi i Grekëve në historinë e Gadishullit Ballkanik dhe, me sa duket, vetevetiu e pa nxjerrë pikëpyetje, ne jemi mësuar ta ngjisim deri në
1 250 Lekë
More

Referenca: SKU000217

Botuesi: Cabej

Shqipëria gjatë Luftës 1939 – 1945, Bernd Fischer

"Për të kuptuar shqiptarët e vitit 2000 e tutje është e rëndësishme të përpiqesh të kuptosh se kush qenë ata gjatë viteve 1939-1995", shkruan Bernd Fischer në parathënien e librit që keni në dorë. Ai bën pikërisht këtë gjë: gjurmon, analizon, krahason e shpjegon në mënyrë shkencore ngjarjet komplekse në Shqipëri gjatë Luftës së II Botërore.
1 190 Lekë
More